• |
ide | kryesore

Video/ City feston titullin duke mundur Chelsea, Guardiola ngre trofeun në qiell: Brighton është matematikisht në Europë

-Instant, Sport, Video
City

Manchester City ngre lart titullin kampion në javën e tridhjetë e shtatë të Premier League. Zyrtarisht kampion pas disfatës së Arsenal të shtunën, Citizens festojnë titullin duke mposhtur Chelsea 1-0. Julian Alvarez ishte vendimtar për lojtarët e Pep Guardiola në minutën e 12′. Sukses edhe për Brighton, që mposhti 3-1 Southampton dhe është i sigurt për një vend në Evropë. Me të njëjtin rezultat West Ham mundi Leeds, i cili tani është një hap larg rënies.


Manchester City feston triumfin në Premier League 2022/2023 duke mposhtur Chelsea 1-0 në Etihad. Të besuarit e Guardiola, pavarësisht turnoverit të madh, nisën fuqishëm. E pas 12 minutash janë tashmë në avantazh. Palmer shërbeu për Julian Alvarez në zonën e argjentinasi me të djathtën mposhti Kepa për 1-0. Pas avantazhit të City, miqtë u përpoqën të organizohen, duke lejuar më pak dhe duke bërë më pak gabime. Skuadra e Lampard u përpoq të shtynte përpara me më shumë guxim. Goditja me kokë e Gallagher goditi traversën dhe ishte mundësia më e mirë për Blues. Në dhomat e zhveshjes kampionët tashmë të Anglisë zbritën me një gol avantazh.


Në fillimin e pjesës së dytë, Chelsea u përpoq të mbajë topin në lojë, por vuajti jashtëzakonisht shumë për të ndërtuar veprime të rrezikshme. Pak para një orë loje, City barazoi numrin e goditjeve të trarëve, me shtyllën e Phillips. Në minutën e 71′ erdhi edhe dygolëshi personal i Alvarez, por goli i tij u anulua për shkak të topit të prekur me dorë nga Mahrez. Në fund, pasarelë edhe për Haaland, De Bruyne dhe Rodri, të cilët u futën në fushë më shumë për ovacionet e Etihad se për çdo gjë tjetër. Manchester City fitoi 1-0 dhe ngre trofeun në qiell. Chelsea mbetet i mbërthyer në 43 pikë, në vendin e dymbëdhjetë.

England Premier League

West Ham United 3-1 Leeds United
Brighton & Hove Albion 3-1 Southampton
Manchester City 1-0 ChelseaLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *