• |
ide | kryesore

Tina Turner: Sa para ka fituar këngëtarja e ndjerë gjatë karrierës së saj?

Paparazzi, Slider


Tina Turner grumbulloi një vlerë të konsiderueshme neto gjatë karrierës së saj. E njohur për vokalin e fuqishëm dhe praninë elektrizuese në skenë, Turner u cilësua si “Mbretëresha e Rock and Roll”.

Me mbi 200 milionë disqe të shitura në mbarë botën, ajo arriti sukses të jashtëzakonshëm në industrinë e muzikës. Më 24 maj 2023, në moshën 83-vjeçare, Tina Turner fatkeqësisht u nda nga jeta, duke lënë pas një trashëgimi. Le të shohim vlerën e saj neto dhe arritjet e pabesueshme që formësuan karrierën e saj ikonike.

Tina Turner kishte një vlerë neto prej 250 milionë dollarësh në kohën e vdekjes së saj. Suksesi i saj financiar ishte një dëshmi e talentit, punës së palodhur dhe popullaritetit në mbarë botën. Si një nga artistet më të mira të të gjitha kohërave, kontributet në muzikë ishin të panumërta.

Karriera muzikore e Tina u ngrit në korrik të vitit 1960 me publikimin e “A Fool in Love”, merita të dyshes Ike & Tina. Kënga u bë hit i menjëhershëm, duke arritur në vendin e dytë në tabelën Hot R&B Sides dhe në vendin e 27 në Billboard Hot 100. Me kalimin e viteve, Ike dhe Tina publikuan këngë të shumta si: “It’s Gonna Work Out Fine”,  për të cilën fituan një nominim për çmimin Grammy për performancën më të mirë Rock and Roll.

Gjatë karrierës së saj solo, artistja publikoi këngën e saj të parë të kredituar, “Too Many Ties That Bind/Ne Need an Understanding”, në vitin 1964. Ajo vazhdoi të nënshkruante me disa labelë diskografike, duke përfshirë degën e Warner Bros,Loma Records, dhe arriti sukses të jashtëzakonshëm  si artist solo.

Përtej karrierës muzikore, Turner mbeti në sy të publikut përmes projekteve të tilla si muzikali “Tina”, bazuar në historinë e saj të jetës. Muzikali u shfaq premierë në Londër në prill 2018 dhe shfaqi talentin Adrienne Warren duke portretizuar artisten.  Ajo gjithashtu la një shenjë në industrinë e filmit. Debutimi i saj në aktrim erdhi në filmin dramë fantazi “Tommy” (1975). Këngëtarja  fitoi njohje të mëtejshme për rolin e saj së bashku me Mel Gibson në filmin post-apokaliptik “Mad Max Beyond Thunderdome” (1985), i cili fitoi mbi 36 milionë dollarë në Shtetet e Bashkuara./Lapsi.al

Marrë nga:Marca

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *