• |
ide | kryesore

BE kërkoi zgjedhje të reja në veri të Kosovës, Rama mbështet qëndrimin e Borrell

Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama ka mbështetur thirrjen e BE-së, e cila i kërkoi Kosovës të shpallë zgjedhje të reja në katër komunat e veriut, që banohen me shumicë serbe. Shefi i qeverisë tha se kjo thirrje nuk mund të ishte më e qartë se kaq dhe se veprimet e palës kosovare dhe asaj serbe “nuk mund të ishte më vetëshkakuese dhe më pak evropiane”.


Ai e konsideroi praninë e policisë në mbrojtje të ndërtesave bosh si një lëvizje absurde dhe gjithashtu edhe një veprim aspak evropian vendosjen e ushtrisë serbe në kufi me Kosovën.


“BE-ja nuk mund të ishte më e qartë! Vazhdimi i këtij mosplani absurd duke vendosur policinë për të mbrojtur ndërtesat boshe në të cilat zyrtarët e zgjedhur nuk mund të hyjnë, dhe nga ana tjetër, vendosja e trupave të ushtrisë për të kënduar në kufirin e një vendi tjetër nuk mund të ishte më vetëshkakuese dhe më pak evropiane”- shkruan Rama.18 Comments

 1. Edhe une mbeshtes Borrel dhe zgjidhjen qe kane dhene BE dhe USA per qetesimin e gjendjes.
  Dhe shume shqiptare te tjere mbeshtesin kete gje , pamvaresisht si shprehet Rama .
  Ore , nuk e kuptoni qe me kte lajm ju i jepni me shume pik Rames ?
  Duket sikur e sulmoni , por i jepni me shume besueshmeri.

  1. ramses është një nul në politikën e jashtme, nje klloun, i pa vlerë
   lapsi e nxjerr me qëlim që ta diskretitojë çdo herë që lëshon bajga nga goja

 2. Rama eshte kokrra e bq qe shikon vetem interesin e vet dhe as do tia dije per shqiptare e kosovare. Ka hallin te beje figuren e mire e paqtore para nderkombetareve dhe si te bjere cik ne sy (shikoni si sillet si karagjoz e gastori i oborrit ne cdo takim nderkombetar). Po te ishte se e hante meraku per kete vend e kete popull e kishte rregulluar e bere shtet, se nuk e pengonte kush. Por ka punuar vetem per te vjedhur bashke me qeverine e tij, Shqiperine e ka kthyer ne parajsen e korrupsionit e kriminalitatit prej nga po ikin me vrap rinia e njerezit normale. Prandaj nuk ka fytyre te mesoje Albinin, te cilin e lufton sepse nuk do qe njerezit te kene si shembull krahasimi nje kryeminister qe ndoshta nuk eshte mjeshter i hileve e makinacioneve, por di te ruaje ndershmerine dhe koherencen e tij dhe u qendron larg atyre qe Rama i mban si miq

 3. More KY bythqir nuk ka te ndalur,kritikoni te gjithe KM e Kosoves perjashto thaqin,ne amen tjeter per vllaun e vete nuk bon as edhe ni kritike…!Te jesh 2 metra burr dhe150 kg I ran,mos te kesh 5gram karakter,kjo I ndodh veq ketij te gjatit qe solli nanosi ,e KY vete pjelle e enverit,pra me tradite Kur eshte fjala per Kosoven ,pro serbit kunder shqipetarve te Kosoves ,dhe ai qe lyp bashkim me kete kaste politike te shqiperise eshte I Marr…!?

 4. Kurt kert erdhi ne Tirane dhe votoi VV kunder Rames para 2 vjeteve.
  Me gomar nuk behet.I duket vehtja si Marksi bashke me ate mjelsen e dalluar per kullota te fresketa dhe bio.

 5. Nuk e di se per ke flet Rama se ne Kosove askush nuk e mer ne konsiderate, ne Shqiperi ai na krijon humor te hidhur ne tentativen e tij te pacipe per tja futur Kurtit te nderkombetaret. Kurti dhe sot foli qarte e sakt. Ne Veri te Kosoves te vendoset ligjshmeria, te denohet shkataret e dhunes, te respektojne ligjet e republikes se Kosoves, serbet tu krijohen kushte te shprehin preferencat e tyre ne votim e ardhshem, policia e Kosoves nuk largohet nga Veriu derisa te krijohen kushte per zgjedhje te lira e demokratike. Ne thelb ai po thote qe ne Kosove fuksionon shteti demokratik. Rama te mos harxhoje kohen me Kurtin por te meret me hajdutet e tij qe lane nam.

 6. Ky eshte serb .dhe jo shqiptar se ska mundesi .Edhe sikur kurti ta kete gabim ky duhet te jete me i moderuar .dhe jo te perkrahe serbin .dhe te mundohet te ule kosoven .Kurti po mundohet te vere rregull e ligj ne kosove .e jo te pushtoje serbine .o trapi

 7. Berisha nuk është kthyer në parti të fitoj pushtetin, por të mbaj peng opozitën për hallin e tij.
  Problemi që ka opozita me të, nuk është se ai nuk e di se I prish punë opozitës. Problem është se ai e di shumë mirë që I prish punë opozitës dhe ndaj është I vendosur ta mbaj peng at. Ai është një pengmarrës që mendon se mund të shpëtoj duke mbajt peng opozitën. Dhe ky nuk është keqkuptim I tij. Kjo është bindja e tij.

 8. Kurti nuk ka breke dhe kerkon kostum sepse keshtu e ka dhe mbreti i Anglise.
  Gomar i teri,do ishte ne rradhe duke prashitur domatet.

 9. Skan të ndalur të komentuesit byth shkërdhym dhe vaginë nlope duke e lavdëruar antishqiptarin edi kafshë hajdut drog

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *