• |
ide | kryesore

Kina fillon të shpojë një nga vrimat më të thella në botë në kërkim të zbulimeve të mëdha

-Instant, Arkiva, F1, Planet

Kina ka filluar të gërmojë gropën e saj më të thellë në një përpjekje për të studiuar zonat e planetit thellë nën sipërfaqe.


Shpimi i pusit filloi të martën në një shkretëtirë në pellgun e Tarim në rajonin veriperëndimor të Kinës të Xinjiang, sipas agjencisë shtetërore kineze të lajmeve Xinhua. Me një thellësi të planifikuar prej 11,100 metrash, boshti i ngushtë do të depërtojë në më shumë se 10 shtresa kontinentale dhe do të arrijë në sistemin kretak në koren e Tokës, një seri shkëmbinjsh të shtresuar që datojnë 145 milionë vjet më parë.


Projekti pritet të përfundojë në 457 ditë dhe është përshëndetur nga mediat shtetërore kineze si “një arritje në eksplorimin e Kinës në thellësi të Tokës”. 

Pusi i thellë i eksplorimit do t’i lejojë shkencëtarët të studiojnë strukturën e brendshme dhe evolucionin e Tokës dhe të ofrojnë të dhëna për kërkime gjeoshkence, tha në një deklaratë Korporata Kombëtare e Naftës së Kinës, prodhuesi kryesor i naftës dhe gazit në vend që drejton projektin.

Wang Chunsheng, një ekspert teknik i përfshirë në operacion, e përshkroi atë si një përpjekje të guximshme për të eksploruar territorin e panjohur të Tokës dhe për të zgjeruar kufijtë e të kuptuarit njerëzor.

Megjithatë, nuk do të jetë një arritje e lehtë. “Vështirësia e ndërtimit të projektit të shpimit mund të krahasohet me një kamion të madh që lëviz në dy kabllo të hollë çeliku,” i tha Xinhua Sun Jinsheng, një shkencëtar në Akademinë Kineze të Inxhinierisë.

Pajisja, e cila peshon më shumë se 2,000 tonë, është projektuar për t’i bërë ballë temperaturave nëntokësore deri në 200C dhe një presion atmosferik që është 1300 herë më i lartë. Përveç kushteve ekstreme thellë nën sipërfaqe, mjedisi i ashpër tokësor i pellgut të Tarim, shtëpia e shkretëtirës më të nxehtë dhe më të thatë të Kinës, e shton sfidën.

Projekti është pjesë e përpjekjeve të vendit për të eksploruar kufij të rinj në hapësirë dhe nën sipërfaqen e Tokës. Në vitin 2021, presidenti kinez u kërkoi shkencëtarëve kryesorë të vendit të thyejnë barrierat e reja në zona të ndryshme, duke përfshirë eksplorimin e thellë të Tokës.

Më vete, Xi Jinping ka theksuar gjithashtu nevojën për të rritur furnizimin e brendshëm të energjisë, duke i shtyrë gjigantët e energjisë kineze të kërkojnë burime natyrore.

Rajoni i Xinjiang-ut, në veçanti, njihet si i pasur me depozita minerale dhe naftë. Vetëm muajin e kaluar, Sinopec, kompania më e madhe e rafinimit në Kinë, gjeti rrjedha të konsiderueshme nafte dhe gazi në një pus eksplorimi në pellgun e Tarim në një thellësi prej më shumë se 8500 metra nën sipërfaqe.

Me një thellësi prej 12,262 metrash, gropa super e thellë Kola në Rusinë veriperëndimore është vrima më e thellë në botë e bërë nga njeriu.

The Guardian, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 



1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *