• |

Video/ Claudio Ranieri tregohet Sir: ndalon koret e tifozëve të tij kundër kundërshtarit

Ranieri

Cagliari i teknikut Claudio Ranieri u ngjit në Serie A me një gol të minutës së fundit. Por shfaqja ishte e gjitha e trajnerit roman në fund të lojës, ku ai tregoi edhe një herë lartësinë e parimeve të tij morale. Cagliari mposhti Barin pas 180′ tension të pastër. Ndeshja e parë përfundoi 1-1 me penalltinë e Antenucci në minutën e fundit. Rikthimi u vendos nga Pavoletti në minutën e 96′, një gol që ngriu stadiumin San Nicola.

Kështu Cagliari rikthehet në Serie A i drejtuar nga Sir Claudio Ranieri. Trajneri roman arrin një tjetër sukses, të kapitalizuar kryesisht me rikthimin e jashtëzakonshëm të sardëve ndaj Parmës në ndeshjen e parë të playoff-it. Festë e madhe në Sardenjë, më pak në Bari, ku San Nicola u shua në momentin më të bukur.

GJESTI I RANIERIT PËR TIFOZËT E TIJ

Në gëzimin e tifozëve të Cagliari dhe të gjithë ekipit, megjithatë, Ranieri diti të ishte protagonist i një gjesti, nga ata që e bënë një trajner të respektuar dhe të dashur globalisht, pavarësisht besimit. Në gëzimin në fushë dhe mes lotëve që i rridhnin në fytyrë, trajneri i Cagliarit u fut në sektorin e miqve, ku po qëndronin tifozët e tij. Tekniku i qortoi me gjeste elokuente, pasi i kishte dëgjuar të këndonin “Serie B, Serie B“ ndaj tifozëve vendas.

Me gjeste gjithëpërfshirëse Ranieri i bëri të kuptojnë se duhet të ndalojnë, madje duke thirrur vazhdimisht “Jo!”. Për t’i treguar më pas se si duhet bërë, trajneri filloi të duartrokasë. Duke parë këtë skenë, San Nicola i dedikoi një duartrokitje të madhe ish-trajnerit të Leicester, i cili shpërtheu në lot.

Në konferencën për shtyp lidhur me këtë episod ai tha: “Nuk e kam kuptuar asnjëherë pse duhet të brohorasësh kundër kundërshtarëve. Pse të shkosh kundër? Pse duhet ta pësojnë këtë? Ata ishin rivalë të denjë dhe çfarëdo që të ndodhë duhet t’u japim dorën. U thashë edhe djemve të mi para ndeshjes”.

Edhe një herë, nuk ka asgjë tjetër për të thënë, përveç falënderimit të këtij personi që çdo herë i jep pak bukuri futbollit. Ranieri kujton gjithnjë se cili është parimi i sportit, por edhe i jetës në përgjithësi: respekti para të gjithëve.