• |
ide | kryesore

Marrëveshja Rama- Meloni, spektakël për të legjitimuar pushtetin

1, 2, Arkiva, Ide
Lubonja il manifesto kampe refugjatesh

Ky shkrim i Fatos Lubonjës është botuar në 9 nëntor në gazetën italiane Il Manifesto


Nëse në Itali ka pasur një lloj habie se si Meloni e bëri marrëveshjen me Ramën, pa u konsultuar as me aleatët e saj, në Shqipëri vendimi i Ramës për t’i ofruar gratis Italisë një copë tokë për të ndërtuar aty kampin e refugjatëve pa u konsultuar me kërkend nuk ka ngjallur ndonjë habi.Ideja e një lideri të gjithpushtetshëm që identifikohet me partinë/shtet dhe gjithë popullin e tij, vazhdon të dominojë në Shqipëri edhe pas tridhjetë vjetësh vendosje të pluralizmit; sot në formën e asaj që Stuard Mill e quan “tirani e maxhorancës”.

Në Shqipëri janë mësuar që Rama vendos për gjithçka, duke imponuar shijet dhe interesat e tij si shije dhe interesa të vendit. Kështu kanë bërë edhe paraardhësit e tij. Megjithatë gjithpushtetshmëria e tij nuk buron thjesht nga gadishmëria e shqiptarëve për t’ia dorëzuar lirinë e tyre një lideri autoritar. Ajo nuk mund të kuptohet jashtë kontekstit të faktorëve të brendshëm e të jashtëm që i mbajnë këta liderë në pushtet. Nëse do të kërkojmë themelet e pushtetit të Ramës në sistemin e sotëm shqiptar, do t’i gjejmë në rolin e tij si mediator ndërmjet katër faktorësh që do t’i krahasoja me katër këmbët e karrikes së tij të pushtetit: pushteti i të ashtuquajturve oligarkë; pushteti i krimit të organizuar që është ivestitori kryesor në ekonominë shqiptare; pushteti mediatik ku kanë investuar të parët dhe të dytët dhe, së fundi ai më vendimtari: pushteti i partnerëve tanë të ashtuquajtur strategjikë, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian ndër të cilët Italia ka një rol special.

Rama, deri më sot është treguar mediatori më i aftë për të harmonizuar interesat e këtyre katër pushteteve. Thënia e tij “Kur Italia na thërret ne jemi gjithmonë gati”, e motivuar, sipas tij, me mirënjohjen e vaçantë ndaj Italinë për pritjen e emigrantëve- duke harruar se kjo mirëpritje e fillimit është pasuar edhe me turpin e Stadiumit të Barit dhe tragjedinë e “I Katri i Radës”- duhet lexuar në kontekstin e lojës së tij në funksion të ruajtjes së katër këmbëve që e mbajnë në pushtet.

Këtë gatishmëri në mirënjohje ai e ka aplikuar edhe ndaj SHBA kur u ka ofruar shërbime, kundra interesave të shqiptarëve, siç ishte ofrimi për të sjellë në Shqipëri për çmontim armët kimike të Sirisë, pranimi i 3000 muhaxhedinëve, etj. Në Shqipëri flitet se edhe për një pjesë të ujrave të Shqipërisë së Jugut do t’i çohen Italisë. Kujtoj se paraardhësi i tij Sali Berisha, me të njëjtën lehtësi dhe vendimmarrje personale, i ofroi Berlusconit tokën shqiptare për të ndërtuar një central bërthamor.

Ky vasalitet i politikanëve shqiptarë me të fuqishmit e huaj që i mbajnë në pushtet është një histori e vjetër që ka filluar që në vitin 1912 kur Shqipëria u njoh si shtet i pavarur, kryesisht për interesat e Austro- Hungarisë dhe Italisë. Politikanët shqiptarë kanë mësuar ç’prej asaj kohe se është më e lehtë të fitosh legjitimitet duke u shërbyer këtyre të fuqishmëve sesa duke i shërbyer popullit tënd. Kështu ka ndodhur me mbretin Zog midis dy luftrave, që e ktheu vendin në gjysëm koloni të Italisë, kështu ndodhi pas Luftës së dytë me Enver Hoxhën në raport me Jugosllavinë, URSS dhe Kinën që e mbajtën në pushtet, me pasojat dramatike për popullin shqiptar. E njëjta paradigmë fatkeqësisht po funksionon në Shqipëri edhe me vendet perëndimore pas rënies së komunizmit.

Problemi është se ai që gjatë viteve ’90 dukej si angazhim i sinqertë i vendeve perëndimore për të ndihmuar në ndërtimin e demokracisë dhe shtetit të së drejtës në vende si Shqipëria, ka degraduar në politika që i trajtojnë këto vende thjesht si burime interesash ekonomike dhe gjeostrategjike. Në këto kushte shohim (jo vetë në Shqipëri) liderë autoritarë të mbajnë pushtetin abuziv, deri kriminal, brenda vendit jo vetëm pa u trazuar, por edhe duke u mbështetur së jashtmi nga politikanë perëndimorë që i shohin këta autokratë si mënyra më e lehtë për të zgjidhur problemet e tyre pa u merakosur se kështu thellojnë problemet e njerëzve që vuajnë këto autokraci.

Marrëveshja Rama Meloni duhet lexuar në këtë kontekst.

Veç të tjerash ajo tregon se të dy liderët kanë shumë gjëra të përbashkëta që të çojnë të mendosh se në vend se të jemi në një situatë ku Shqipëria autoritare kërkon t’u afrohet standarteve të një Italie demokratike, është Italia demokratike ajo që po rrëshket drejt një modeli shqiptar. E tregon këtë lehtësia me të cilën të dy kryeministrat shkelin standartet ndërkombëtare dhe evopiane përsa i përket të drejtave të kërkuesve azil; e tregon vendimmarja jo transparente, jo institucionale, por personale, për këtë marrëveshje kaq delikate; e tregon edhe fakti se të dy palët kërkojnë nëpërmjet këtij akti të bëjnë fushata propagandistike nëpërmjet të cilave të mbulojnë të vërtetën e dështimit të politikave të tyre të brendëshme.

Sidomos kjo e vërtetë e fundit të bën të mendosh për profecinë e Guy Debordit që duket se vlen për të dy vendet: “Nëse në një sistem, iluzioni me format e tij spektakolare arrin deri atje sa të mbizotërojë ndaj realitetit, kjo tregon se i gjithë rendi social është në një krizë të thellë legjitimiteti”.

Il Manifesto 9 nëntor 202326 Comments

 1. FATOS LUBONJA ESHTE NJE PUNDIT QE ME ANALIZAT E TIJ ZBERTHEJNE ME RRENJE RREGJIMIN E EDI RAMES PAK TA QUASH GANGSER DIKTATOR I BALLKANIT! thotë:

  BRILAND DHE PATRIOT ZOTI TI JAPI JETE E SHENDET!

  1. Lubonja, shoku i ngushtë i Ramutit.
   Tani i bie legenit sepse Ramsi nuk e pjerdh më.
   Mirëpo Ramoviqi nuk e dëgjon legenin e shpuar.

  2. Italia ka borxhe te pashlyeshme ndaj nesh me disa here pushtime, kolonizime, vrasje, shkaterrime masakra genocide dhe grabitje re pasurive kombetare. Italia ishte nismetarja per copetimin e Shqiperise. Ne Shtator te vitit 1943 ne Korce gjate demostratave jane vrare 600 veta dhe plagosur 1000 te there duke perfshire dhe Sterghysgen time. Italia nuk ka paguar asnje lek demshperblim per demet qe na ka bere. Ata na kane borxhe dhe jo ne. Krijohet me qellim idejq e padrejte dhe e kundert nga qeberia kurve Sorrosiane

 2. YMERIT I KA NGORDHE QENI NE GOJE SE PO E NXJERR NJE ERE TE QELBURE NGA GOJA- ANKOHEN STAFI I TEMA thotë:

  YMER KELLIRA ESHTE ARRESTUAR SOT NE DREKE,POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT DHE DUKE JA LEPIR KARIN KOL SALLAKSIT -SKYPE AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENI TE BABIT

 3. YMER KELLIREN TE GJITHE E TALLIN SE KA NGELUR SI NJE ZAGAR I FRUSTRUAR SEXUAL NEPER SHQIPERI thotë:

  HAHA HAHA YMER KELLIRA I KOMENTON VAJZAT HOT NE RRJETET SOCIALE HAHAHA

  YMERIT I MBANE GOJA ERE MUTI DHE NGA KARI I RRJEDHE QELBESIRE DHE MUT ME QIME NGA BYTHA E FRRYK CYPIT PRANDAJ TE GJITHE E TALLIN ZAGARIN DUKE BREDHUR VETEM SI NJE ZAGAR E QELBUR

 4. Nese do kete protesta kunder Dhurates Afrikane qe Timonieri Rama po i ben Shqiperise, do nisim edhe NE anti-Mitingjet me moton : “E duam kete Vatan plot me Afrikan” (per kete skenar po punon stafi i shokut Endri Fuga)

 5. YMER KELLIRA ME NJE DOSJE TE RE PER EDI RAMEN :ALEXANDER VUCIC BABA I ZAHOS -EDI RAMA PENG E SERBISE thotë:

  ME SHUME KA LESH NE VESH DHE HUNDE YMER KELLIRA SE ANDI BUSHATI DHE ARMAND SHKULLAKU NE PRAPANICE

 6. Do shkoj ne Forumin e Paqes ne Paris,

  e atje fort fare do te kakaris –

  “Sillini Refugjatet kudo ku jane,

  se i strehoj une ne Albanistan,

  sillini Refugjatet ketu ti strehoni,

  vetem zullumet mos mi shikoni,

  se do ju heq plehrat e Afrikes mbar,

  vetem me lini mua ketej Kumandar”

 7. YMERI JA FUT KARIN NE BYTH ALEXANDER VUCIC ,EDI RAMES DHE DULLA KOTIT thotë:

  YMER KELLIRA
  KOL SALLAKSI SKYP
  BATON STANISHIQI FRRYK CYPI
  DRITAN HALE-ja
  KRESHNIK SPAHIU
  KAR BOLJA BOLINO
  MUT VELIU
  DENIS MINGA
  YLLI PATA
  SKENDER MINXHOZI
  LENC KURVA VANGJELI

  1. Shto edhe tao plendes jevgun e rrajces….
   Qenia me e degjeneruar e te galaktikut.
   Si top llastiku e ka barkun kurva…
   Dmthn eshte rritur pabuks dhe e kane rrahur keqtrajtuar dashnoret e s’emes sa here qe shikonte nga dritarja….
   Tani qe vodhi miliona…. Ka bere plendes fukarai te shpifure.

   1. E megjithate une nuk do ti djeg librat e tij qe rruaj ne bibloteken time thotë:

    Shtoni dhe kandidatin e perhershem te Nobelit,shkrimtarin e njohur qe ne vend te shijoje pleqerine e te shkruajne kujtimet e manipuluara alla disidente, I del ne perkrahje Kryeministrit me te LIG qe ka patur ky vend qe kur u be shtet .A thua nuk e di Kadareja qe ky i yni nuk pyet askend sikur te ishte mbret? Edhe mbreterit nuk munden te veprojne keshtu.Por Kadareja kishte te drejte atehere me “Shqiponjat fluturojne lart” ka te drejte edhe sot me avokatine e te kuqeve te sotem,

  1. Keto bushtra masturbohen eksitohen dhe terbohen vetem nga prapanica e tyre me fistul.
   Sepse jane pjelle nga bitha e shepure e sigurimsave dhe sorollopit bolshevik.

 8. Ka shume kandidate per tu fut ne liste. Duhen percaktuar kriteret, psh sa thase me m..t duhet te

  hane per tu futur ne topliste.

 9. Ky molari Lubonja qënka injorant fare. Legjitimitetin pushteti e ka marrë nga votat tona dhe nuk ka nevojë fare ta legjitimojë askund tjetër përpos këtu prapë, herën e katërt, në 2025. Kjo normalisht nuk do mend fare ta kuptosh, duhet të jesh injorant i tipit Sali Berishist të ëndërrosh ndonjë gjë tjetër.

  Mos ka akoma ndonjë ignoramus që beson që ka Shqiptarë që duan Sali Berishën, Flamur Nokën, Edi Palokën apo atë ignoramusin tjetër, si e ka ai llafazani që bën si i zgjuar.

  1. YMER IK NDAJ TE KOL SALLAKSI E MASTURBONI SE BASHKU NE ZYRE TE LAL DHJERIT thotë:

   YMER KELLIRA EDHE KUR MASTUBON NGA K KARI I RRJEDHE QELBESIRE DHE MUT NGA BYTHA E FRRYK CYPIT

 10. Shqipëria është haleja e Evropës, se çdo shtëpi ka halenë e vet. Shqiptarët e quajnë servilosjen mikpritje. Rama është më i zoti në këtë.

 11. Per inat te Tos Lubonjes – Ne Samitin e Paqes ne Paris ju luta Makronit (ashtu si per Afrikanet asaj Melonit) qe ato refugjatet e konfliktit Gazas ti sjellin ketej nga Shqiperia se kemi boll vend…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *