• |
ide | kryesore

Ironi me Ramën në emisionin italian: Njëlloj si ai që të shet makinën e përdorur

Arkiva, Pikante
edi

Komentet e shumta që ditët e fundit, kryeministri shqiptar Edi Rama ka bërë për pothuajse të gjitha mediat italiane mbi marrëveshjen me Giorgia Melonin janë bërë pjesë e “talk show”-t të njohur “Propagandalive” që transmetohet mbrëmjen e së premtes në televizionin La7.


Ishte pikërisht marrëveshja mes Shqipërisë dhe Italisë për emigrantët ajo që ka zënë një pjesë të madhe të këtij emisioni. Komikët italiane kanë marrë në analizë me mjaft humor deklaratat e Ramës dhe Melonit për këtë çështje.Kështu për shembull, fjalia që Edi Rama e përsërit shpesh se “marrjen e emigrantëve ia kanë kërkuar edhe shtete të tjera europiane, por ai ka refuzuar”, artisti Marco Dambrosio (Makkox) e ka krahasuar me fjalët e një shitësi makinash të përdorura: “Ma kanë kërkuar edhe të tjerë, por nuk e kam dhënë lirë”.

Pjesë e shakave ishte edhe Shëngjini që sipas italianëve mund të përkthehej në “Shën Gjini”apo ndryshe, “San Giovanni di Medua”.
Francesca Schianchi kishte gjithashtu një monolog për këtë çështje.

Nuk munguan as montazhet në studio. ©LAPSI.al6 Comments

  1. Italia ka borxhe te pashlyeshme ndaj nesh me disa here pushtime, kolonizime, vrasje, shkaterrime masakra genocide dhe grabitje re pasurive kombetare. Italia ishte nismetarja per copetimin e Shqiperise. Ne Shtator te vitit 1943 ne Korce gjate demostratave jane vrare 600 veta dhe plagosur 1000 te there duke perfshire dhe Sterghysgen time. Italia nuk ka paguar asnje lek demshperblim per demet qe na ka bere. Ata na kane borxhe dhe jo ne. Krijohet me qellim idejq e padrejte dhe e kundert nga qeberia kurve Sorrosiane

    1. Te qifsha stergjyshen. Zaten prej ketyre qe vazhdojne merren me gjyshen partizane jemi ketu ku jemi. Po edhe Rama jua di koken edhe te rrasi karin ty edhe stergjyshes tende partizane

  2. Italianët dhe gjithëkund ku ky psikopat drogmen qaset për të futur hundët e telendisin, duke e tallur e poshtëruar ashtu siç e meriton, ndërsa shqiptarët plehra të incenetatorëve dhe jo vetëm , e votojnë dhe ata që se votojnë e durojnë akoma prej 11 vjetësh një të tillë klloun në aparencë , por kriminel në gene, i cili e ka shndërruar Shqipërin në shtëpi publike të gjithfar kurvarësh e prostitutash të mbarë botës .

  3. kaq i mjafton perversit te dalin ne mediat Italiane dhe si lepires i neveritshem me ke ka inters dhe arrogant dhe i pa edukate me bashkepuntoret fimos dhe pse shkatrron jeten e mijra personave.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *