• |
ide | kryesore

Alibia e bujshme e Papu Gomez: mbrohet nga akuzat për doping, duke ia hedhur fajin gruas

-Instant, Sport
Papu Gomez18 tetorin e kaluar, Alejandro “Papu” Gomez u skualifikua për dy vjet nga autoriteti spanjoll antidoping (deri më 18 tetor 2025). Sulmuesi u dënua për marrjen e terbutalinës, një substancë e ndaluar. Në ditët pas rezultatit pozitiv të analizave, lojtari u mbrojt duke deklaruar se e kishte marrë substancën në mënyrë të pavullnetshme përmes një shurupi të përdorur nga fëmijët e tij. Tani, një muaj pas skualifikimit, argjentinasi dhe avokatët e tij ia kanë vënë fajin gruas së tij.

DOPING PAPU GOMEZ: AVOKATËT FAJËSOJNË GRUAN E TIJ

Lojtari dhe avokatët e tij e kanë apeluar menjëherë skualifikimin dhe në këto orë, siç raporton Relevo, synimi është që ta kalojë të gjithë përgjegjësinë mbi gruan e tij. Linda Raff konsiderohet fajtore se i ka dhënë lojtarit të Monzas shurupin e kollës, që përmban substancën e inkriminuar. Një shurup që ishte blerë pak kohë më parë për djalin e tij.

Lexo më tej: Papu Gomez pozitiv, Argjentina rrezikon Botërorin 2022 të fituar në Katar? Rregullorja është e qartë

Prandaj, Papu Gomez do të apelojë në nenin 10.5 të Kodit Botëror Anti-Doping. Neni lejon anulimin e skualifikimit në rast të mungesës së fajit ose neglizhencës. Për momentin është e vështirë të përcaktohet nëse kjo strategji e veçantë mbrojtëse do të pranohet apo jo. Sepse nuk bëhet fjalë për ushqime apo pije të gëlltitura në mënyrë të pavullnetshme, por në çdo rast për një ilaç.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *