• |
ide | kryesore

Whatsapp lançon veçorinë e re “Avatar”

F1, StilWhatsApp tani do t’i kthejë fotografitë e njerëzve në avatarë.

Aplikacioni po nxjerr një përditësim të ri që i lejon njerëzit të bëjnë një selfie dhe ta shndërrojnë atë në një avatar, i cili më pas mund të përdoret për të reaguar ndaj mesazheve dhe për ndërveprime të tjera.

Përfundimisht, Meta shpreson që avatarët e saj do të përdoren për të përfaqësuar njerëzit në metaversin që ka sugjeruar se do të jetë e ardhmja e ndërveprimit shoqëror. Por tani për tani është kryesisht një mënyrë për të krijuar sticker dhe imazhe brenda WhatsApp dhe aplikacioneve të tjera të mesazheve.

Deri më tani, përdoruesve në Mbretërinë e Bashkuar dhe Evropë u është kërkuar të krijojnë avatarët e tyre manualisht, duke bërë zgjedhje se si duket. Por përditësimi i ri i kompanisë do të thotë që thjesht mund të ngarkoni një selfie dhe WhatsApp do ta përdorë atë për të gjeneruar një avatar të ri nga e para. Përdoruesit më pas mund të vazhdojnë ta personalizojnë atë avatar me rroba të reja dhe ndryshime të tjera .

Kur njerëzit krijojnë një avatar të ri, ata gjithashtu do të inkurajohen të lexojnë politikën e re të privatësisë në mënyrë që të shohin se si përdoren informacionet e tyre personale kur bëjnë një avatar me një foto.

WhatsApp thotë se një miliard nga avatarët janë krijuar deri më tani. Ai ka sjellë ndryshime në sistem në muajt e fundit, duke përfshirë partneritete me markat për t’i disponuar rrobat e tyre si avatarë.

Versioni aktual i avatarëve u prezantua në vitin 2021. Ndërsa ato janë të disponueshme në platformat e ndryshme të Meta-s, përdorimi më i dukshëm i tyre është në VR, ku mund të përdoren për të përfaqësuar njerëzit në lojëra ose takime./Lapsi.alLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *