• |
ide | kryesore

Përditësimi i WhatsApp bën ndryshime në termat dhe kushtet e tij

StilWhatsApp po bën një sërë ndryshimesh në termat dhe kushtet e tij.

Ndryshimet e reja janë përgjigja e WhatsApp ndaj rregulloreve të reja evropiane, Aktit të Shërbimeve Dixhitale dhe Aktit të Tregjeve Dixhitale, të cilat kërkojnë që kompanitë të jenë më të qarta për mënyrën se si ato moderojnë dhe ofrojnë përmbajtje.

Kushtet e reja do të përfshijnë informacion shtesë rreth asaj që lejohet ose nuk lejohet në aplikacion, do të japin më shumë informacion në lidhje me një kërkesë të BE-së që do të detyrojë kompanitë si WhatsApp të lejojnë përdoruesit t’u dërgojnë mesazhe përdoruesve në aplikacione të tjera të palëve të treta dhe do të përfshijnë më shumë informacion rreth mënyrës se si moderohet përmbajtja në channels.

Kërkesa për të lejuar mesazhe në aplikacione të tjera – të cilat rregullat evropiane e quajnë “ndërveprim” – është ndoshta ndryshimi më domethënës i rregullave të reja. Ata vërejnë se disa të dhëna do t’u dërgohen atyre shërbimeve të mesazheve të palëve të treta, dhe për këtë arsye mund të mos jenë subjekt i angazhimeve të privatësisë së WhatsApp.

Përveç atyre ndryshimeve të bëra në përgjigje të rregullave evropiane, mosha minimale për të përdorur WhatsApp në Evropë dhe në Mbretërinë e Bashkuar do të bjerë nga 16 në 13.

Përditësimi i WhatsApp për termat dhe kushtet e tij janë provuar të diskutueshme në të kaluarën. Në fund të vitit 2020 dhe në fillim të 2021, ai prezantoi rregulla të reja për ndarjen e të dhënave – gjë që shkaktoi një zemërim të madh që bëri që shumë njerëz të sugjeronin se do të largoheshin nga aplikacioni./Lapsi.al

 1 Comment

  1. Unë nuk kuptova asgjë nga ky “skjarim” për ndryshimin e regullave të Whats APP-it e besoj si unë edhe mijra abonentë të këtij”aplikacioni”.
    A ka mundësi që ndonjë përkthyes të na e shqipërojë këtë shkrim në shqip ?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *