• |
ide | kryesore

Elon Musk “paralajmëron” Taylor Swift pas titullit “Personi i Vitit”

Paparazzi, SliderElon Musk paralajmëroi me shaka Taylor Swift se karriera e saj mund të marrë një goditje pasi u emërua “Personi i Vitit” nga Time në 2023.

Manjati miliarder i teknologjisë së pari e uroi artisten në X, i njohur më parë si Twitter, të mërkurën, por më pas tha: “Ka rrezik për rënie të popullaritetit pas këtij çmimi. Unë flas nga përvoja lol.”

Musk u emërua më parë “Personi i Vitit” nga Time në 2021 për ndikimin e tij në “jetën në Tokë, dhe potencialisht jetën jashtë Tokës gjithashtu”, tha në një deklaratë kryeredaktori dhe CEO i atëhershëm i botimit, Edward Felsenthal. .

Në të njëjtin vit, kompania e tij SpaceX fitoi gjithashtu kontratën ekskluzive të NASA-s për të kthyer astronautët amerikanë në Hënë për herë të parë që nga viti 1972. Megjithatë, dy vjet më vonë, Musk, po lufton pretendimet për antisemitizëm pasi disa reklamues kryesorë janë tërhequr nga promovimi i përmbajtjes së tyre në X. Ai është gjithashtu në mes të një mosmarrëveshjeje për të drejtat prindërore me ish të dashurën Grimes për tre fëmijët e tyre.

Megjithatë, revista Time vë në dukje se “Personi i Vitit” nuk është as çmim dhe as nder. Sipas një zëdhënësi të gazetës, “Është një njohje e personit që ka pasur ndikimin më të madh në ngjarjet e vitit, për mirë apo për keq.” Diktatori  Adolf Hitler, i cili udhëhoqi gjenocidin e miliona hebrenjve në Holokaust, u emërua “Njeriu i Vitit” në 1938./Lapsi.al

 Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *