• |
ide | kryesore

Detaje nga sezoni i ardhshëm i “Wednesday”

Paparazzi, SliderWednesday po rikthehet për një sezon të dytë drithërues!

Seriali i mirënjohur i Netflix, me Jenna Ortega në rolin e titullarit Wednesday Addams, u rinovua për një sezon të dytë në janar 2023. Pas disa vonesave të prodhimit të lidhura me grevat, duket se gjërat më në fund po fillojnë.

Sezoni 1 i Wednesday paraqiste një përzierje tregimesh për heroinën e spinoff-it të familjes Addams. Ajo udhëtoi në një shkollë të re për të dëbuarit, Nevermore Academy, u përfshi në një trekëndësh dashurie midis Tyler (Hunter Doohan) dhe Xavier (Percy Hynes White) dhe hetoi një mister vrasjeje.

Sezoni fitoi shumë nominime të mëdha, duke përfshirë nominimet në Emmy Awards 2023 për rolin kryesor të Ortega-s, regjisorin Tim Burton dhe seritë e jashtëzakonshme komedike.

Ja gjithçka që dimë për sezonin 2:

Ortega po shton një titull producente në  sezonin 2 — duke e lejuar atë të marrë pjesë në procesin krijues dhe të ndihmojë në formimin e historive të ardhshme.

Në bisedën e saj për Variety me Elle Fanning të The Great, ajo foli për të pasur një dorë në evolucionin e shfaqjes në sezonin 2.

Me një personazh si e Wednesday, e cila është kaq e dashur, nuk doja të gaboja. Kështu që u përpoqa të bëja sa më shumë biseda të ishte e mundur. Në xhirime, me shkrimtarët dhe Tim Burton. Ne do të vendosnim se çfarë funksionon dhe çfarë jo.

Në përgatitje për një sezon të dytë, ne donim të siguroheshim  që të mund t’i fillonim bisedat më herët, “tha ajo, duke e vlerësuar personazhin që e detyroi atë “të dalë nga guaska e saj. “Unë jam shumë kurioze: dua të shoh veshjet, personazhet e rinj që po vijnë dhe skenarët.”

Ndërsa nuk dihet shumë për komplotin e sezonit 2, Ortega ka thënë se episodet e ardhshme do të largohen nga romanca – “duke hequr” fare trekëndëshin e dashurisë të sezonit 1 – dhe do t’i japin përparësi tmerrit.

Kasti

Ortega ishte e vetmja anëtare e kastit që u pa në njoftimin zyrtar të sezonit 2, megjithatë, ka pasur shumë sugjerime se cilët aktorë mund të kthehen për episodet e reja.

Në një intervistë të dhjetorit 2022 me The Hollywood Reporter, krijuesit e Wednesday, Al Gough dhe Miles Millar, thanë se shpresonin që sezonet e ardhshme të shfaqjes do të eksploronin lidhjen mes Wednesday dhe nënës së saj, Morticia, si dhe miqësinë e saj me shoqen e dhomës, Enid.

Personazhe të tjerë të mundshëm që mund të rikthehen janë: babai Gomez (Luis Guzmán), vëllai Pugsley (Isaac Ordonez), shërbëtori Lurch (George Burcea) dhe xhaxhai Fester (Fred Armisen).

Data e publikimit

Sezoni i dytë i së mërkurës u njoftua zyrtarisht në janar 2023 megjithëse prodhimi u vonua për shkak të goditjeve të WGA dhe SAG-AFTRA.

Variety më vonë raportoi se prodhimi i sezonit 2 do të fillonte në pranverën e 2024, me vendndodhjet e xhirimeve që lëviznin nga Rumania në Irlandë.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *