• |

Video/ Leverkusen i pamposhtur edhe në Romë, Alonso drejt finales: Gjimshiti e Atalanta 1-1 në Marsejë

Leverkusen

Bayer Leverkusen është i pandalshëm në këtë sezon dhe mbetet i pamposhtur edhe brenda mureve të Romës. Skuadra e Xabi Alonso triumfon 0-2 në Olimpico, duke hedhur një hap drejt finales, duke rritur shpresat e Gjermanisë edhe për një skuadër të gjashtë në Champions. Në ndeshjen tjetër gjysmëfinale të Europa League, Atalanta dhe Gjimshiti dalin me një 1-1 premtues nga Marseja. Scamacca nuk mjaftoi, sepse barazinë e vendosi Mbemba.

ROMA 0-2 LEVERKUSEN

Roma humbi 0-2 në ndeshjen e parë gjysmëfinale të Europa League kundër Bayer Leverkusen. Nga një gol në çdo pjesë hodhi në tapet verdhekuqtë, të cilët, pavarësisht shtytjes nga Olimpico, nuk arritën të riktheheshin kurrë në lojë. Në minutën e 28′, duke përfituar nga një gabim i rëndë i Karsdorp, ishte Ëirtz ai që i dha epërsinë gjermanëve. Më pas, në pjesën e dytë, ishte Andrich (73’) ai që mbylli rezultatin për skuadrën e Xabi Alonso. Në finale, Azmoun dhe Abraham u përpoqën ta bënin më pak të hidhur deficitin, por Leverkusen rezistoi dhe sheh finalen në Dublin. Verdhekuqtë janë të thirrur në çështje për ta kthyer ndeshjen në kthim, më 9 maj, në BayArena. Vështirë të mendosh që Leverkusen nuk është mundur kurrë në këtë sezon.

Lexo më tej: Video/ Roma me 10 lojtarë në gjysmëfinale, fundoset Milan: i pathyer Bayer, Gjimshiti eliminon Liverpool

MARSEILLE 1-1 ATALANTA

Në raundin e parë të gjysmëfinales së Europa League, Atalanta barazoi 1-1 me Olympique Marseille dhe shtyu diskutimin e kualifikimit për rikthimin në Bergamo pas një jave. Në Velodrome në pjesën e parë Scamacca (11′) zhbllokoi ndeshjen me një diagonale precize. Më pas Mbemba (20′) barazoi me një goditje në hyrje të zonës, me ndihmën edhe të shtyllës. Aubameyang gllabëroi golin e të dytë për francezët në kundërsulm. Në pjesën e dytë, në fakt, djemtë e Gasset shtuan ritmin e tyre, por u përplasën në mbrojtjen e zikaltërve dhe një super Gjimshiti. E pafat në fund Marseille me Ounahi që në fund u ndal nga traversa.