• |
ide | kryesore

Peniani propozon takimin mes Kim Jong-Un dhe Presidentit të Koresë së Jugut

Planet

Lojërat Olimpike dimërore që po zhvillohen në Pjong Çeng janë bërë shkak që presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae-In të takohet me homologun koreano-verior, Kim Jong- Uë, në kryeqytetin e veriut, Penianin.

Një letër nga Kim Jong Un-i, ku shprehet gatishmëria e tij për të përmirësuar marrëdhëniet mes dy Koreve iu dorëzua Presidentin Moon nga motra e udhëheqësit koreano-verior gjatë një dreke të shtruar për delegacionin olimpik të Koresë së Veriu.

Sipas një zëdhënësi të presidentit, motra e Kim kishte përcjellë gojarisht ftesën që zoti Moon të shkojë në Penian për takim me udhëheqësin koreano-verior sa më parë që të ishte e mundur.

Presidenti Moon është përgjigjur se do të marrë pjesë në këtë takim, duke krijuar kushtet për takimin në të ardhmen, tha zëdhënësi.

Ftesa hap mundësinë për takimin e parë në 10 vjet mes udhëheqësve të dy Koreve. Udhëheqësi koreano-verior Kim Jong un nuk është takuar me asnjë udhëheqës botëror me peshë që kur mori pushtetin në dhjetor 2011.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu