• |
ide | kryesore

‘Të hapen kufinjtë Kosovë-Shqipëri’, mediat serbe alarmohen me deklaratën e Majkos: Provokacija

Lajme, Të fundit
Pandeli-Majko_7.jpg

Pas deklaratës së ministrit të Shtetit për Diasporën dhe ish kryeministri, Pandeli Majko, që të hapen kufijtë ndërmjet dy vendeve, ka reagur menjëherë Serbia.


“Me një janar, në vitin 2018 ne shqiptarët e krahut tjetër po ju presim t’i hapim kufijtë. Le të bëjmë këtë veprim europian”, ka thënë Majko, duke folur edhe në emër të kryeministrit aktual, Edi Rama, në forumin ekonomik të diasporës shqiptare.


Por, kjo sipas mediave serbe vlerësohet si provokim ndaj shtetit serb. Gazeta serbe Blic, shkruan se Majko në këtë forum foli në emër të kryeministrit shqiptar Edi Rama. Aty theksohet se në takim kanë marrë pjesë edhe Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj dhe Presidenti, Hashim Thaçi.

Majko, që në kohën e eksodit të madh gjatë luftës në Kosovë, ishte kryeministër i Shqipërisë, tha se në atë kohë kur Shqipëria hapi kufirin për shqiptarët e Kosovës, askush nuk kërkoi pasaporta dhe s’ka përse të kërkohen pasaporta as tani.

3 Comments

  1. braqa i serbve majko don me zgjeru trafikun e droges,se italjanet e greket po u kapin shum tonelata.kjo esht menyra e flliqur e komunisteve stalinist te ruqi rames per te zhvendosur problemet.se pyet kush qelbesirat ,nuk e din ram shizofreni qe edha at liri qe u a solli berisha e basha evropa don te ja pezulloi.kujtoni se genjeni zjeter kend.ikin kriminelet si me qen avganistan,siri a kolumbi.si nuk ju vie turp.ne kosove per thaqin e ramushin kan votuar edhe te vdekurit boshnjak e serb,lere te gjallet qe jan diku ne perendim.oaramendo per ramen dhe ramushin e thaqin edhe te vdekurit votojn me post.kriminelet behen deputet,akademiket behen te gjindosur.

  2. shqiptaret nuk ka fuqi ti ndalojne te bashkohen njeri me tjetrin sic u bashkuan dy gjermanit qe i coptuan njelloj si ne
    sepse te drejten percaktoj krijuesi saje zoti botnave duke mos,shteg per ndonje te zgjuar te mevoneshem por ti rregulluar me mire ,ajo qe u mbetet ne dore gjitha paleve eshte te mendojne qe per 100vite cfar kostoje ju kan sjelle shqiptareve , qe keto kan cmim te pacmangeshem qe do paguhet i cili zbutet dhe ndalet vetem me drejtesi pendim ndjes hakdrejtesin e ndjen cdo zemer njerzore sepse u krijuam me te qe jan te gjith kurse padrejtesine e urrejne te gjithe urrejne edhe ato qe tjereve u bejne padrejtesi , padrejtesin e duan ndaj tjereve nje pakic qe jan kthyer grupe interesi qe jan krejt pak ,ku tashme edhe ato kan deshtuar mbasi mbeten vetem ne cilesin e fjales dhe korrupsionit mbasi po te perdorin fuqin digjen ne te ,pershkak te teknologjise se larte dhe unitetit njerzore per paqe ,por tashme po e kuptojne te gjith,po e kuptojne qe planeti jone toke nuk i pergjigjet egos njerzore sipas interesit ne asnje aspekt ,por keshtu dhe gjallesat dhe treguesi jone per ekzistencen tone ne kete planet del uniteti drejtesia haku ,kete e permblell vetem ullzimi zotit jemi te krijuar jo krijues ,dhe ai qe gjithcka krijoj e krijoj gjithcka me mase rregull drejtesi hak ,dhe u rdheroj kuptimin e kesaj qellimin e krijimit qe ne te veprojme sipas tije qe ne te arrim deshirat dobit shpetimin paqen vete keshtu ne unitet dhe drejtesi hak dhe rregull u krijua funksioni i keti universi me varesit tek krijuesi tje permes ullzimit te tije,qe gjitha krijesat te japin dobin per te cilen u krijuan dhe ja nenshtroj njeriut me dobi dhe mundesi te gjithaneshme zhvillimi ne mendimet planifikimet e jetes se tije ,e jashte keti rregulli uniteti zbrazen dobit dhe shtohet e keqa ne toke ndersa ate nuk e deshiron askush por vet behet burimi saje me heshtjen perpara saje dhe ndaljen e saje por e kaqa futet ne kapitullin e padrejtesise ku ka cdo negativitet dhe padrejtesia cdo dite dhe me shume duke u pare ne toke ngado kostot e padrejtesive po ndergjegjson gjinin njerzore per tu frenuar dhe frenuar tjeret nga padrejtesia dhe ndalur dhe luftuar padrejtesine ne toke si burimi krimit dhe kostove qe ndiehet kudo ne rruzgullin toksore ky eshte nje zgjim masiv aktiv njerzore ne rritje dhe duhet ta kete parasyshe cdo i padrejte te largohet vet nga padrejtesia te mos presin shumicen njerzore ta marrin me fshese perpara se pastaj ka kosto dhe kostoja do jete e dhimbeshme per te cdo njeriut po ti jepej toka me pasurit e saje nuk ngopet po per kaq banore sa jemi nuk mjafton as gjithesia ,ky eshte planeti ne te cilin jetojme dhe rregullat qe zoti vendosi drejtesin te drejten hakun , na pelqen apo jo duke bere jeten sprove urdheroni trima me ke do beni lufte me ligjet e zotit ,kjrijuesit ,jo jeni te dobet pyeteni veten mund te krijoni zgjillje sejcili per vete jo kurrsesi skeni cilesi krijuese ,me njerzit do luftoni e keni humbur se lillen gjerat me drejtesi dhe interesa perseri humbet me korrupsion erdhi ora te zhbehet ,po nga interesat ,ku e shihni suksesin duke u shkatrruar jo ketu shihni fundin e tmerrshem me genjeshtra intriga jo me shpejtesi flasin faktet e verteta nje sygjerim kam njerzit e zgjuar suksesin e gjeten pergjat historise vetem tek ullzimi zotit dhe vetem aty ndollet vula zgjilljeve shpetimi gjitheve ne cdo pikpamje ku te gjith ndjehen krenare dhe fitojne ne cdo pikpamje ,,zoterinje serb dhe ndihmes te tyre ju ftoj largohuni nga padrejtesia sa su ka kapur belaja cmimit te saje mbasi ajo po ullton me shpejtesi bashke me shpejtesin e angazhimit tuaj deri sa plotesisht tu kape mos ju gezohuni asaj qe seshte e juaja dhe su perket se e juaja djersa tjetrit nuk mund te behet pyeteni veten popullin tuaj a jeni gati te ndani lumturin tuaj ne cdo pikpamje me shqiptaret ,nese po filloni ju te paret nese jo si pretendoni qe shqiptaret te ndajne lumturin te ardhmen me ju kete se ben askush por dhe nese mendoni permes rrethanave dobesi korrupsionit perkrahjeve ,ta dini se drejtesia eshte me lart se padrejtesia dhe fuqia e saje ,ju keshtu ndolleni perballe nje zhgenjimi lle shkatrrimi te mall me te verteten qendron i gjithfuqishmi ligjet e tije dhe padrejtesin disa te gjore fatkeq te mashtruar nga egoja dhe djalli mallkuar si puna juaj qe perfundimin ja ka caktuar krijuesi saje qe e keni krejt afer ndeshkimin por krejt larg nese i ktheheni te drejtes hakut ndjeses dhe shikoni punen tuaj ne vendin tuaj me te drejtat tuaja kjo eshte esenca dhe suksesi juaj garancia dhe shpetimi juaj se cfar bejne tjeret qe jan nje rrac nje gjak eshte ceshtje e tyre nuk ju ka kush borxh por ju mos hyni ne borxh me veprimet tuaja dhe mbeteni borxh nder shqiptare ku nuk mund ti paguani me asgje edhe sikur bota tu lene me koncesion tek shqiptaret per 100vite sa na mbajtet ju per te nxjerr kostot qe shqiptareve ju keni shkaktuar ,mire eshte te mendoni me thelle ne baze te drejtesise se zotit jo per dobin dhe te miren e tjereve por vetem veteve tuaja mos u zhgenjeni e tu zere momenti ndeshkimit zotit pa ndryshuar dhe mbeteni ne ndeshkimin e tije ky eshte mendimi im i thjeshte per nje komb qe padrejtesisht na ben padrejtesi nderkohe qe ne qytetaret e tyre ne menyre te pamerituar u kemi llene cdo te drejte ,shpresoj qe kombi serb bashke me ulleheqesit e tyre te ndalen dhe me meshire durim dhe urtesi drejtesi dhe hak te mbyllim kete histori 100vjecare pa pasoja per brezat por me te drejta reciprocitet marrveshje te ndersjellte mbasi e drejta bashkjetesa mirkuptimi vlerat haku marrveshjet jan domosdoshmeri a duhet ti kuptojme

  3. un mendoj se serbeve u duhet kujtuar qe jan rreth 15 milion shqiptare te shperndare neper bote qe kerkojne atedhe por ky atdhe ndollet ende ne mbi 700fshatra te shpopulluar ne thellesi te territorit serb ne kufi me kosoven qe evropa duhet ,tua njohe te drejten e kthimit ne pronat e tyre te debuar barbarisht kjo tashme eshte ceshtja thelbesore qe mbetet e hapur mbi tavoline per diskutim popullimi i zonave shqiptare nga mizorit serbe padrejtesisht gjat shekullit te kaluar jo me lejimi i vazhdimit te padrejtesi pa fund ndaj kombit shqipetare

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu