• |
ide | kryesore

Pesë pyetjet e PD për implikimin e Fatmir Xhafës me vëllain trafikant ?

Arkiva, Të fundit

Duke u nisur nga një deklaratë e ministrit të brendëshëm Fatmir Xhafa në kuvend se nuk ka prova që ta implikojnë vëllain e tij si një trafikant droge, Partia Demokratike ka nxjerrë sot dokumentat italiane që vërtetojnë dënimin e tij nga gjykata e Kasacionit të këtij vendi në 25 shator 2012. Enkeled Alibeaj ka thënë se ministri i brendëshëm ka përpos pegjegjësisë morale edhe përgjegjësi ligjore dhe ka shtruar këto pyetje :

A ka përgjegjësi ministri i brendëshëm dhe institucioni që ai drejton te identifikoje personat e denuar në mungesë dhe ti kapë ata ?


A e ka përfshirë Fatmir Xhafa Agronin ne listen e personave me skede kriminale ?

A eshte Agron Xhafa person i vezhguar nga policia?

A eshte familja Xhafaj nje nga familjet mafioze qe veprojne ne Shqiperi ?

Pse nuk ka kërkuar nisjen e proceduarave per arrestimin dhe ekstradimin e këtij trafikanti të dënuar në Itali me vendim të formës së prerë ?

©Lapsi.al

5 Comments

 1. Ore keni pasur kryetarin tuaj Minister te Brendshem e akoma vazhdoni. Lat nam. Pse nuk mori masa kur ju na paskeni dosje? Apo flinte si gjithmon

   1. xhoel shko pastroj bythen rames se ish dhjen ne qitjonka nga overdoza.po cilin vend te botes ke minister te brendshem qe ka vella trafikant droge.kujton ti se italjanet nuk e dijn se xhafa,rama,ruqi,tahiri etj jan kryetrafikantet.kujton ti se rama nuk e dinte se frroket jan vrases e roshi perdhunues i te miturve.ik pirdhu se roshi po te pret.

  1. Vendimi i dënimit me 7 vite burg për Agron Xhafën , gjykata italiane e ka dhënë në shtator të vitit 2012, kur ky ishte kryetar i bashkisë së Tiranës e jo ministër i mbrendshëm, kështu që të ka vajtur kot fisheku që ke hedhur o Gerti.
   Mandej as që ha llogjikë ky krahasimi që bën ti.
   Di ti që Lulzim Basha të ketë pasur ndonjë vëlla që të jetë dënuar si kapomafia i drogës në Itali ?
   Fatmiri po.
   Ai nuk ka “fjetur” por si “reformator i drejtësisë” e ministër i rendit publik, ka bërë ç’është e mundur që i vëllai edhe pas 6 vitesh ti shpëtojë dënimit me burg.

 2. Vertet ne nje shtet te se drejtes nuk do te thote se u morr vellai me droge dhe kjo “figure e paster” si Fatmir Xhafaj nuk ka pse mban pergjegjesi per veprimet e vellait apo pjestareve te tjere te familjes apo fisit. Por kur flasim per nje shtet si Shqiperia per nga menyra e te vepruarit qe prej vitit 90′ atehere me te gjithe te drejten njerezore AKUZOJME dhe duhet te AKUZOJME dhe me FORCE qe nga Presidenti (te mjeret shqiptare se c’fare kerdie kane bere qe nga presidenti i pare e deri tek deputeti me i thjeshte i atij parlamenti ndervite!?) e deri tek qytetari me i thjeshte i ketij vendi. Dhe nisur nga keto gjykimi patjeter qe Fatmir Xhafa apo ministri i brendshem duhet ti behet Vetingu dhe Hetimi (por jo nga kjo prokurori etj.) Nqs pastaj del i paster atehere le te qendroj ne detyre. Por e perseris se VESHTIRE KA POLITIKANE SHQIPTARE TA PA IMPLIKUAR NE KRIME, VJEDHJE, VRASJE, KONTRABANDE dhe veprime te tjera antiligjore!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu