• |
ide | kryesore

“Jeni racë derri, pak jua ka bërë Serbia”, pushuesi nga Kosova tregon çfarë i ndodhi me hotelin në Shqipëri

Lajme, Të fundit

Një rast aspak i këndshëm i ka ndodhur një shtetasi të Kosovës përderisa kishte vendosur t’i kalonte pushimet verore në bregdetin e Shqipërisë. Fillimisht, personi në fjalë kishte vendosur që të rezervonte një dhomë në një nga hotelet e Shqipërisë, mirëpo me të pyetur për dhoma të lira, atij i ishte kërkuar paradhënie nga hoteli ku ai po kërkonte të kalonte pushimet, shkruan Lajmi.net. Në pamundësi për një gjë të tillë, pushuesi nga Kosova kishte refuzuar këtë kërkesë dhe kishte filluar të kërkonte për alternativa të tjera të hoteleve.

Disa ditë pasi që ky person kishte gjetur akomodim në një tjetër hotel ku nuk ishte i detyruar të paguante paradhënie, atij i shkruajnë përsëri nga hoteli ku ai fillimisht kishte kërkuar për dhoma të lira.
“Zotëri do vini? Keni bërë rezervim tek ne? Nëse jo na thoni?”, ishte pyetur ky pushues nga hoteli në fjalë.

E menjëherë pasi kosovari ishte përgjigjur se ka gjetur akomodim në një hotel tjetër, kishin filluar të sharat dhe ofendimet nga personat të cilët nuk dihet a janë pronarë apo nga personeli i këtij hoteli.

“Ju kosovaret jeni rrace derri, pak ua ka bërë Serbi”, ishin disa nga të sharat dhe ofendimet që ky pushues kishte marrë nga personeli i këtij hoteli.

Këtë shqetësim ky turist nga Kosova e ka shpërndarë me miqtë e tij në rrjetin social, Facebook.

34 Comments

  1. kan harruarr se vet jan rrac muti e qenefit stalin ku kan dhjer ter kriminelet e botes si stalin,ht´rushqov,mao lu ce dun,enveri,ramizi,frrok,ndok,rosha,dosha,popovoiqa,tio,mugosha etj sllav e kinez.me mir jetonin derrat e lopet e kosoves se krymbat e qenefit negjmije qe zgjedhin gjithmon mut si enveri,nano,rama,meta etj.po mos te ishte rruga e kombit,kanabisi e kokaina ju do hanit si lopet ende bar.por ja qe luli e berisha ju ben njerz nga kafsh sovjetiko-kineze qe ishit.

  2. sezionin turistik duan ta fusin me percarje si rugen e kombit me taksa dhe shum paliacolliqe te tilla,kjo eshte nje intrig qe askush se han me ,shqiptaret jan nje gjak nje komb kurse persa u perket padrejtesive historike coptime ndikime agjenturash ,ta din mir se sejcilin andej nga ka dalur se nxen me dhe pacmangeshem pushtetin do ta marrin dhe drejtojne gjaku i pastert shqiptare ,dhe te gjith karajfilat per 1 shekull per gjith cfar u bene shqiptarve do ta paguajn deri me 1,shqiptaret nuk mund ti ndalojn kush pa u bashku ,zhvillu dhe begatu ,kete priteni pacmangeshem te ndolle sepse ai qe ju ka krijuar ju dhe ne ,ka dhene garanci qe te padrejtit i ndeshkon dhe te drejtit i shperblen ,eshte ne nderin e sejcilit kushdo qofte te kuptoj pozicionin e tije dhe ruhet nga ndeshkimi

 1. Nuk është se kam njohur shumë shqiptarë të Kosovës, në Shqipëri dhe në Kosovë, por ata që më ka rastisur të njoh janë SHUMË, SHUMË më korektë se sa ne të Shqipërisë.

 2. dhe problemi numer dy,se mos ka shqiptar ne qelbsiristan ter vllehet nga rama kristaq,harito,spartak braho,kumbaro,nano,majko,milo,braqe,milena harito,dule,dokle,bello,nazarko,nano muti,ejsllavorusovlleh drejtojn qelsiristanin.ne daq besoni ne daq mos besoni nuk ka nji shqiptar ne kosov qe mbiemri i tij te perfundoj me zanoret e dhe o.keta ne kosov jan goran,bullgar,vlleh etj.por mutistani i rames ka rreth vetes ter serbovllehet.cvetko mazniku,sasha gjinushi,ter jan o serb o vlleh.krisrq i bie vlleh.ne kosov ka krist,kristin,nuk ka o kafsh stalini e krymba mao luu ce duni nazarko,baba ramo,baba nano,tavo,hagjinasto,nuk ka o ju krymba te negjmijes gregor por gjergj,nuk ka zaho si bello,harito,por zahi,ka emra mysliman dhe mbiemra poe asesi keta nuk perfundojn me zanore e dhe o ne fund si shaqiri,behrami,berisha,xhaka,rrakli,bogdani,vokkrri,gashi,kushta,etj.por ja qe ju dhjerjet e stalinit keni deformu dhe kombin dhe nja 200 vlleh,serb e bullgar keni zgjedh te drejtojn.

 3. Nuk eshte e vertet or byrazer , ne ju duam dhe ju duam shume . Jeni ajka e ketij kombi . Jane thjesht ca kurva e rraca kurvash , ca pidha motrash e fisqira qe bejne veprime te tilla dhe qe duan te fusin perçarje midis vellezerish . Kohet e fundit jane shfaqur se tepermi veprime te tilla , eshte nje dore e zeze ketu por do ta marre pergjigjen qe meriton. Mire te kathene ky bobi me siper , pune e pare beni denancim tek organet kopetente , pastaj nxirre emrin e hotelit , emrin e personave , bejini nga nje foto ose magari filmoini dhe do shikosh qe kane per te vajtur ne hale te gomareve keto kurva e fis kurvash qe ju trajtojne ne kete menyre . RESPEKTE KOSOVE , JENI ME TE MIRET .

  1. Ma s miri te mbyllet ky artikull se si kontribpn askujt prej nesh per te mire. Jemi nje popull rrac derri e luani pule e gomari sido ta marrim, te huajt na trajtojne si komb. Sa per Serbin se besoj se do ta trajto in ndryshe Durresakun. Per qef Serbi i zhduk prej faqes s dheut krejt Shqiptart.

 4. Nuk ka mal pa derra. Në të dy anët e kufirit kemi të tillë, prandaj nuk duhet ekzagjeruar gjërat. Në Shqipëri, sikurse edhe Kosovë, kam hasur “derra” por edhe njerëz të mrekullueshëm.

  Në mes vllezërish duhet vepruar ashtu siç thotë një fjalë e urtë gjermane: “Stärken stärken, Schwächen schwächen”.

  Kurdo ku hasni njerëz të tillë sikurse është edhe ky i Hotelit “Ylli i Detit” bojkotojeni. Unë shkoj aty ku ndjehem mirë.

 5. Gjithkush mund te kete qene: si pronaret edhe punetoret e thjeshte. E vetmja gje qe mund te beni eshte paditja. Dhe nese kjo gje nuk ben pune nxirrni emrin e hotelit. Te jeni te bindur qe falimenton menjehere nese nuk shkon asnje pushues. Dhe per sa i perket prenotimit klienti nuk eshte i detyruar te rezervoje me kapare. Nese gjen diku tjeter me lire dhe sherbim me te mire duhet te shkoje atje. Ky eshte tregu i lire.

 6. Dihet sherbimi tek ne ka qene hostorikisht skandal sepse nuk ka kulture puneeeee !!!! Vec me bo lek me shit pordhe edhe e gjitha kjo nga halli o evropianet e leshit qe gjoja ndihmoni. Dhe se mos vetem ne durres, vlora dhermiu himara drejtohet nga nje tuf mushkash qe te sherbejne sikur ja ke per borxh. Kshu eshte kur naten ben skafistin dhe diten punon ne hoteleri turizem

 7. Nuk eshte vetem ne Durres, edhe nga jugu per faqe te zeze eshte sherbimi. Kamarieri te flet sikur ja ke per borxh dhe arrin pa pike turpi dhe te thote dac rri dac ik. Mos te flas pastaj per cilesine e ushqimit

  1. Këtë lloj hoteli e kam kaluar që në 2003,pikërisht në plepa Durrës dhe që atëherë ishte kam dhjerë Shqipërisë për të bere pushime sepse pronarët e hoteleve janë injorante në ADN!!!

 8. Duhet hequr dorë nga mania që kanë disa njerëz që sapo informohen për ndonjë ngjarje të papëlqyeshme, kalojnë në përgjithësime. Jo po shqiptarët e Shqipërisë janë të tillë apo shqiptarët e Kosovës janë po ashtu “derra”. Sot, veçanërisht me kushtet që të ofron interneti për informacione, gjithësekush mund të përzgjedhë vendin apo hotelin ku do të shkojë.
  E bej shpesh këtë kërkim jo vetëm për pushime, por edhe për shërbime të tjera.
  Kur shoh se për një ordinacion mjeku apo ndonjë hotel ka vrejtje në komentet e qytetarëve, shkoj atje ku komentët dëshmojnë se vizitorët janë të kënaqur.
  Shpesh edhe vrejtjet nuk duhen marë si një përcaktim real sepse menimet e shijet e njerëzve janë të ndryshme e subjektive.

 9. Po mire se e shau nje hotelxhi e u prek ky shqiptar kosoves dhe
  e postoi po kudo zihen e shahen njerzit po keta kosovaret bejne sikur u ka njeri borxh ne shqiperi kompleksat e mutit silluni e ndihuni si ne vendin tuaj kur Vini ne shqiperi e lerini keto na duan sna duan se shan nje idiot hoteli e keta ks ca na thane ne shqiperi.. ..

 10. Ofendimet nga do qe vine , nuk jane te mira….Hoteli ne fjale ka nje sherbim korrekt kete e kane provuar edhe pushuesit kosovar….

  1. O Diti, po gjykojmë një sjellje raciste të një idioti, të cilit i iku një pushues potencial për shkak të arrogancës së pronarit ose ndonjë punonjësi të hotelit.

   Pasha besën na fusin ngapak, por kjo dukuri është në zhdukje e sipër. Megjithatë më duhet poashtu të them që 99% të shqiptarëve janë njerëz të mrekullueshëm dhe i dua si vëllezër.

   1. Një sharje duhet dhe shqiptarët ndahen ne t Kosovës e Shqipërisë….hotelet ne Shqipëri i kanë larot e E balot, mafiozët kriminelët dhe ne s’duhet të bien në batakun e këtyre flliqësirave…..

 11. Mire kete idiotin e hotelit e morem vesh, por kete kosovarin “e fyer” nuk e kuptuam perse e komentoi me kaq zell ne facebook…sepse me duket se me I keq paska qene ky kosovari…Ne shqipetaret duhet te komentojme edhe kosovaret qe nisen ne mengjes pa gdhire dhe nuk paguajne dhomat, ata qe gatuajne grosh ne mes te dhomes, ata qe shkaterrojne apartamentet etj etj…Nuk nxjerim gje duke pergjithesuar..

  1. Em. E shikon sa i keq je, sa antishqiptar.kur fillon e ndan shqiptaret ne shqiptar dhe kosovar., dhe pastaj gjoja qenke ofendu se paska pas pergjithesime(qe ne fakt nuk ka pas), kur ti vete ben ndarjen . Ky personi qe ka publiku kete rastin, , e ka publiku ne facebookun e tij personal, Pastaj mediat e moren,se mediat duan klikime pa marre parasysh qe bejne percarje pa dashje, Por qellimi i tij ka qene qe ta denoncoje kete hotel dhe kete person.Ky sben pergjithesime, bile thote, nuk i fus te gjithe ne nje thes. E turpshme qe pas gjithe ketij distancimi dhe komenteve te mira nga vellezerit tane ne Shqiperi, del nje si puna jote qe nuk i pelqen ky sensibilizim , dhe flet keshtu sepse do ndarje. Ti sdi as me rrejt , kur thua gatuajne groshe ne mes te dhomes, po pse ne pike te veres hahet grosha>? Po pse Shqiptaret e Kosoves kane ikur per te ber eplazh apo per te nejtur brenda e per te pritur 4 ore deri sa te zihet grosha? Po pse nuk ka groshe me vetem 200 leke qe mund ta hash jashte,aty afer hotelit?

   1. te vjen keq se kam thene te verteten? Ti shfaqeson bashkefshatain tend qe nuk deshi te paguante asnje qindarke paradhenie dhe me shume mundesi do ishte nisur pa paguar asnje lek..sikurse ndodh rendom?? Informohu dhe e shikon se cfare behet. Ky nuk eshte sensibilizim, lexoje me mire, kjo eshte fyerje publike te nje subjekti qe me te drejte k kerkuar nje pjese paradhenie per shume dite qe do kalonte ky kosovari…..Pyet ne hotelet e vlores dhe te durresit, pyet miqte ne kosove e do shikosh qe ne korrik thuajse dite per dite hane groshe…sheeetttt e dime mire menune tuaj…

    1. O injorant ,une me mire te jem edhe bashkfshtar,(se ti e ditke me mire a jam bashkfshtar i tij apo bashkqytetar),por mjafton mos te jem kaq anti shqiptar sa ti. I urren kosovaret, shprehe hapur se sta ndalon kush por jo me rrena.E shikon sa injorant je, ben sikur nuk e kupton qe askush nuk po reagon pse i kerkoi parapagim.Te gjithe ne shqiptaret(se per ty nuk e di a je vertete shqiptar) po reagojme se pse e ofendoi me fjale rraciste.As Kaq nuk e kuptove?> E po qenke edhe me injorant se dukesh pra, ,

     1. I vetmi ketu qe shpreh urrejtje je ti..perse nuk reagon qe bashkatundaret e tu publlikuan ‘urgjentisht” neper facebook kerkesen e hotelit per paradhenie?? Ne te gjitha vendet e botes, edhe sikur dy dite te rrish, do te te kerkojne karten e kreditit…Bashkatundari yt u fye?? dhe shkoi ne vend tjeter?? po prenotimi dhe ditet qe humbi hoteli??Apo ska gje se shqipetaret kane nevoje..dhe nuk duhet te flasin per hir te “vllaut” kosovar qe “i fyer” i denoncon per fjalet e egra ne facebook…quhet pengmarrje morale…Leji nacionalizmat se nuk jeni ti qe mund te japesh leksione…hajde merre ngadale..

  2. Ky ofendim i atij injorantit tejkalon paksa kufijt. Per ate. Serbi ka shkaktu dhmbje te medha kombit tone. Jan me mijera te zhdukur. Kan vra e masakru shqiptar te pafajshem (gra, femij ,pleq).Kan pre e torturu shqiptar te paarmatosur.
   Ka menyra tjera te komunikimit ne ket rast. Ai kokederri paska zgjedh Serbin si revanshim.
   Sna dhemb neve aty. Jo. Se e kemi mbrojt token tone me gjak. Sja lam serbit at toke. Ai vrau plaqkiti torturoi po ne aty jemi prap.
   Ai hotelieri si duket ska as njerzi as kombesi as far as fe. Se nuk flet nje shqiptar ashtu as prej mllefit as prej qefit. Se serbi me pas mujt edhe n durres ish ardh e sja kish lon as at prone qe e paska.

   1. Em.po te kthej pergjigje per here te fundit,se e shoh qe jo qe je aq injorant, por sdo ta kuptosh ,se te thashe 2 here qe nuk reagoi asnje as ne Kosove as ne Shqiperi se pse i kerkoi parapagim,por pse i tha”mire ia beri serbi juve”.Bile as per sharjet e tjera sdo e kishim bere kaq te madhe,se shprehjet malok e koketrashe ska kosovr qe si ka perjetu(e jo qe skane bo dem),ama vetem te shkau mos e ngacmo shqiptarin e Kosoves.As mos i thuj mire ta beri shkau, e as mos i thuj ke gjak me shkaun.e tkane fjet grate me shkaun(se sjane te verteta)apo hajt te duhemi me shkaun sic thote Mut Nano.Une nuk kisha ndermend as te reagoja ne kete teme.dhe vetem po lexoja me kenaqesi sensibilizimin vellazeror te shumices ne Shqiepri qe jane shumice, e qe dmth ti i takon pakices(qe ndoshta s’je as me kombesi shqiptare),por komentova vetem kur pashe qe ti fillove propaganden anti-kosovare ta besh me rrena.Jo po ikin pa pagu,jo po ziejne groshe ne mes te dhomes(kur nderkohe dhoma ska as sobe elektrike!!),fusin kembet ne frigorifer,etj etj.pra duke tregu situata qe skane ndodh kurre.Qe u publiku nga ai ky lajm,ka anen e mire qe te pakten atij hotelierit nuk i shkon kush ma, se dhimbja do ishte edhe me e madhe sikur ky ka kaq urrejtje per shqiptaret e Kooves dhe nderkohe te vazhdonte te fitonte leke perseri nga ta.Por ne anen tjeter cdo publikim i lajmeve te tilla ,ben dem.Ketu faji i takon mediave ne Kosove dhe Shqiperi,se po te ishte vetem publikimi ne Facebook i tij, sdo ishte pare as nga 200 njerez. Une i reagoj edhe shume me shume ,shqiptareve te Kosove kur shoh qe thone dicka kudner Shqiperise,sepse nqs ne Shqiperi jam mesu duke degju gjithmone (nga ajo pakice si puna jote) kunder Kosoves, ne Kosove sjam mesu kurre,dhe tash kur degjoj edhe ketu ne Kosove qe po fillojne te lindin pisa percares(sidomos disa gazetare),atyre i reagoj edhe shume me keq. po nejse spo rri te tbinmd ty se ti je thjesht antikosovar .antishqiptar.Hajt tung

 12. Mire ia ka bo legenave.Kjo rrace muti pjek specat tek hekuri i rrobave,fusin kembet ne frigorifer dhe e kane kthyer plazhin e Durresit ne hale.

  1. O Hazbi pak me heret ishe Hasan, tash u bere Hazbi? Po kete punen e frigoriferit si e more vesh ti, se frigoriferi ndodhet brenda dhomes dhe skishe si e shihje ti, apo kishe njerez brenda kur ndodhi ky rast? Ah, te tregoi motra dmth.Ta kuptoj mllefin tash.

 13. Te Ylli i DETIT ne plepa ku ka ndodhur kjo kam pare shpesh ministra e kryeministra te kosoves.
  Gjithsesi, ne shqiperi shumica i duan fort si ata te kosoves si te maqedonise, ama ne te shqipnis kena me ju bo pis me poshtersine tone

 14. Shqipëria dhe Kosova ka vetëm një pronar. Ai është shqiptari, por jo shtetasi Shqiptar ose shtetasi Kosovar me origjinë të etnisë serbe, malazeze, greke maqedone, bosnjake, gorane, rome, italiane. Pra, ju që me etni nuk jeni gjak shqiptari 100%, mos provoni të na e tregoni historinë tonë, kulturën tonë dhe zakonet tona. Zakonet shqiptare nuk njohin ndarje kufitare.
  Le të shërbëje për secilin që nuk i takon etnisë shqiptare, mos të na shesë PORDHË në emër të shqiptarëve etnik (Shqipëri-Kosovë-Serbi-Maqedoni-Mal të Zi dhe Greqi, e kudo tjetër).
  Dëshiroj dhe besoj se personi që i është përgjigjur shqiptarit etnik të Kosovës, lidhur me rezervimin e dhomës për hotel, nuk/të mos jetë shtetas i Shqipërisë me etni të pastër 100% shqiptare. Shqiptari i pastër asnjëherë nuk e ka shitur nderin dhe fëlliqur gojën për ca lekë.

 15. Ky ofendim i atij injorantit tejkalon paksa kufijt. Per ate. Serbi ka shkaktu dhmbje te medha kombit tone. Jan me mijera te zhdukur. Kan vra e masakru shqiptar te pafajshem (gra, femij ,pleq).Kan pre e torturu shqiptar te paarmatosur.
  Ka menyra tjera te komunikimit ne ket rast. Ai kokederri paska zgjedh Serbin si revanshim.
  Sna dhemb neve aty. Jo. Se e kemi mbrojt token tone me gjak. Sja lam serbit at toke. Ai vrau plaqkiti torturoi po ne aty jemi prap.
  Ai hotelieri si duket ska as njerzi as kombesi as far as fe. Se nuk flet nje shqiptar ashtu as prej mllefit as prej qefit. Se serbi me pas mujt edhe n durres ish ardh e sja kish lon as at prone qe e paska.

 16. Hello there,

  My name is Aly and I would like to know if you would have any interest to have your website here at lapsi.al promoted as a resource on our blog alychidesign.com ?

  We are in the midst of updating our broken link resources to include current and up to date resources for our readers. Our resource links are manually approved allowing us to mark a link as a do-follow link as well
  .
  If you may be interested please in being included as a resource on our blog, please let me know.

  Thanks,
  Aly

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu