• |
ide | kryesore

Varrimi i Kaçifas, reagon Tsipras: Sot ditë zie për të gjithë Greqinë!

Lajme, Të fundit

Kryeministri i Greqisë, Aleksis Tsipras, ka folur në një intervistë për mediat greke ku është pyetur për varrimin e Konstandino Kaçifas, gjatë të cilit pati thirrje raciste anti-shqiptare.

Tsipras u shpreh se sot është një ditë zie për familjen dhe Greqinë, dhe shtoi se shteti që ai drejton ka bërë gjënë e duhur që nga dita e parë e ngjarjes.


“Sot është një ditë zie për familjen dhe atdheun. Unë nuk dua të shtoj në një koment të veçantë. Unë siguroj se Greqia bëri gjënë e duhur që nga dita e parë. Shqipëria na premtoi se autoritetet ndjekëse do të na japin një zbardhje të plotë në lidhje me këtë ngjarje shumë të pakëndshme. Fakti i pakëndshëm na detyroi të harrojmë se fshati Bularat atë ditë ne ishim në varrezat ushtarake të heronjve tanë të rënë në Shqipëri pas 70 vjetësh të pranisë së ministrit grek të kulturës.

Ngjarje e pakëndshme, ne duhet të ecim përpara për t’i caktuar të drejtat minoritetit. Ne do të vazhdojmë në këtë dialog. Ne kemi vendosur një politikë për të zgjidhur problemet kronike në politikën e jashtme”, tha kryeministri grek.

10 Comments

 1. Kjo eshte e pabesueshme. Kryeministri grek ligjeron cenimin e rende qe ju be hapur sovranitetit te Shqiperise. Ai eshte i sigurt dhe i bindur se jugu i shqiperise eshte toke greke. Ndersa kryeministri shqipetar eshte strukur ne facebook. Qarte, greket qeverisin ne Shqiperi nepermjet Rilindjes. Shiptare rrembeni armet per vatanë ja vdekje ja liri!

  1. kjo thirrje tregon se populli eshte pjekur ,zgjuar dhe tregon shenjat dhe sintomen e padurimit dhe shperthimit, zoti na befterrisk prijsa te drejte,dhe rrug te hajrit,kur njerzit vlersojne ralitetin kan arritur bindjen dhe jan fare pran unitetit mendimit dhe veprimit gershetuar nga urtesia,e drejta dhe suksesi sepse zoti eshte me te drejtit

  2. z,Cipras ju nuk keni te drejte ,te kerkoni te drejta per njerzit qe para ardhesit tuaj i kan ndjekur per ti vrare ,erdhen ne shqiperi dhe i pranuam ,per tiu shpetuar koken tani nuk keni te drejte ti qani as varrosni,as ti implikono as beni se i beni viktima mos nderhyni ne Ceshtjet e brendeshme se do ngresh ne kembe Ceshtje te mella,nuk e kemi te veshtire si komb te detyrojme shtetin te amendojne ate ligje dhe ket minoritet tua kthejm mbrapsh dhe marrim me hir apo pahir Cdo milimeter truall shqiptare sikur qelli dhe toka te shkatrrohen ,mos na nxit nervat se do tu shkatrrojm me kulm dhe temel ,se jemi me te drejt,do na Cdemtoni Cdo dem ne 1 shekull andej nga dualet ska kthim pas,eCuria para dokete C mimin e padrejtesis skeni ku fshiheni asnje pse deri tani heshtem nuk do thot se u pajtuam ,nese shteti sna del zot pergjigjen e japim ne populli ,tani nuk na lat tjeter vetem se te mobilizohemi si komb per jet a vdekje duke filluar me 5 milion shqiptare te tyrqis kosoves diaspores ,dhe tua tregojme tamam se su eshte vorio epiri ne rrethinat e athines do gjeni aty afer nje shtet te quajtur iliri ,kjo ka per te ndollur shpejt se vet po i sherbeni te keqes ne nuk po bejm asgje vetem po u lem si jeni ne vendin tuaj duke ju marr me forCe pjesen tone a nuk jemi ne qe ju mbrojtem nga turqit po ne do jemi qe do tu bllokojm frymarrjen ,ende nuk i paskeni njohur shqiptaret,o fatzez,ju per shpetimin qe ju kemi bere ne histori si shperblim shfaroset Camet ,tani duhet te qendronit urt e but ,per tu futur ne faze pajtimi dy popuj,tani me te tilla gjera prapaskena ,po fundosni veten kombin tuaj,lufta fillon qe ne shpin tuaj atje tashme jan 4 milion shqiptare bashke me arvanitas,ku pa arme ne dore ju ju fusin ne katastrofe,nese ju vazhdoni te nxitni gjakrat ,ju tu kerkoni ndjes shqiptareve per 1 shekull te ulni koken fort dhe ti luteni zotit tu meshirojne se ju keni tejkaluar te gja kufijt moral dhe njerzore

 2. Mire Rama dhe Ditemira qe e kane shit menderen me kohe, por qytetari dixhital si nuk u duk fare keto dite, apo ja ka bere me kohe vaksinen Janulla dhe atj

 3. Komenti im ende i papublikuar ne Editorialin e sotem te Gazetes Tema: Mero Baze, xhaxhai im grek.
  @[Mero Baze, Botues i Gazetes Tema]
  SHKRIMET E TUA NE LIDHJE ME GREQINE NUK JANE PROFESIONISTE.
  JU NUK JENI SOT NJE FEMIJE, POR NJE ADULT QE MUND TE ANALIZONI FAKTET.
  JU NUK JENI SOT NJE HISTORIAN FEMIJERIE, POR NJE PRONAR, GAZETAR DHE ANALIST FAKTESH.
  Ti shqiptar minoren ndjeheshe pra normal prane xhaxhait tend grek qe edhe ne regjimin komunist shqiptar ishte financier i fermes se vetme te qytetit.
  Por si ndjehen miljona arvanitas vellezer te Aristidh Koles dhe çame ortodokse ne Greqi qe kane rreth 200 vjet pa asnje shkolle fillore shqipe dhe asnje te drejte identitare???
  Por si ndjehen rreth 500.000 emigrante shqiptare qe sipas statistikave greke jane ne vendin e fundit krahasuar me çdo kombesi tjeter per pune ne bordet drejtuese publike dhe private ne Greqi???
  Çeshtja e problemeve te akumuluara dhe te shumta dhe ngjarjeve aktuale Greqi-Shqiperi nuk jane thjesht nje çeshtje korrupsioni se si jane perdorur fondet e Ministrise se Jashtme te Greqise.
  Pse si mendon ti femije nostalgjik i xhaxha Dhimitrit, se mbledhjet sistematike te pakten prej 28 vjetesh te Ministrise se Jashtme te Greqise me sillogjet e paligjshme vorioepiroton dhe financimi mujor i paligjshem i homogjeneve dhe te shnderruarve ne homogjene ku shume banojne ne Shqiperi, a nuk jane shovinizem shteteror, a nuk jane irredentizem shteteror, a nuk jane financim shteteror i Greqise i te gjitha drejtimeve politike te djathte ose te majte qe kane qene dhe jane ne pushtet; por qe nuk ndodh midis asnje çifti tjeter shtetesh te Europes!!!
  SHËNIM:
  NATYRISHT SHKRIMI JUAJ AKTUAL NUK KA SHKAK MUNGESEN E PJEKURISE NJEREZORE, POR SIGURISHT DIÇKA TJETER.
  PUBLIKONI KOMENTIN TIM!

 4. E patolerueshme, si mundet nje kryeminister te mbroje nje njeri qe qellonte me arme kunder forcave te policese. Por ne skemi as shtet e as popull, me nje fjale jemi kot

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu