• |
ide | kryesore

Tsipras kërcënon Ramën: Bllokojmë negociatat për Shqipërinë në BE, nëse…

Lajme, Të fundit

Kryeministri i Greqisë Aleksis Tsipras ka reaguar ashpër ndaj vendimit të fundit të qeverisë shqiptare. Ai tha se një zhvillim negativ po ndodh me minoritetin grek në Shqipëri, konkretisht në Himarë.

Duke folur nga Bukureshti gjatë një samiti mes 4 shteteve Greqi-Bullgari-Serbi-Rumani, kryeministri grek u shpreh se sot kishte marrë informacion lidhur me pronat e minoritetit grek në Himarë, por që këto të dhëna duhet të verifikohen.

Kreu i qeverisë greke kërcënoi Ramën se ‘nëse rrëmbehen pronat e minoritetit, Greqia do të bllokojë procesin e negociatave të Shqipërisë për në Bashkimin Europian’.

“Kohët e fundit po shikojmë zhvillime që nuk na pëlqejnë. Sot mësova që ka pasur një zhvillim negativ në lidhje me pakicën greke. Nëse është e vërtetë, do të jetë një zhvillim shumë negativ. Një çështje që fatkeqësisht neve nuk na jep optimizëm drejt perspektivës europiane.

Nëse informacioni që disponojmë, është i vlefshëm, nuk ekzistojnë parakushte për të ecur në këtë drejtim. Shpresoj të jem i gabuar! Sepse dëshira e të gjithëve është që hapat drejt perspektivës evropiane, të bëhen realitet. Por, ne çdo shtet e shikojmë veç e veç”, – u shpreh Aleksis Tsipras.

Sipas mediave greke, kryeministri i referohej një informacioni që kishte marrë se qeveria shqiptare e drejtuar nga Edi Rama ka konfiskuar prona të minoritetit grek në Himarë përmes një vendimi të botuar në Fletoren Zyrtare.

9 Comments

  1. Sa te Gezuar jeni ju te lapsit bashke me ju dhe shpellaret e PD,por kush e rruan per greket,ky greku ka rene ne sondazhe dhe nepermjet nacionalizmit kundra shqiptareve kerkon ti rrise disa perqindje partise se tij

  2. Kush e rruan per keto qe thua o idioti IPAEME, ose emer humburi.Ky palloshi i puth prapanicen ketij grekut, vetem e vetem qe te flase mire per te, e reformat. ti i pa gdhendur, e fusharak kenetash na ben edhe politike. Po aty ke mbetur, ne llumin e qelbesirave, te mocalit rilindas.

  3. Kush e rruan per keto qe thua o idioti IPAEME, ose emer humburi.Ky palloshi i puth prapanicen ketij grekut, vetem e vetem qe te flase mire per te, e reformat. ti i pa gdhendur, e fusharak kenetash na ben edhe politike. Po aty ke mbetur, ne llumin e qelbesirave, te mocalit rilindas.

  4. Na kane lodh keta greket .Ma e forta asht qe ata mohojne qe ka Shqiptar vendas ne greqi si psh shqiptaret ortodoks ne C ameri

  5. O xixa o te qifshin qente e lagjes grua moter vajze mamen o lepirsi bythes se salihut o lepirsi luluse je zgjuar ne mesnate per tu mare me mua ne dy komente te njejta por shpellaret do te kalerojne fisin burra e gra pa dallim dhe cunat e bejne mire kete punen e qirjes me klysha kurve si puna jote,fillo ti lepish bythen dhe ketij greku se keshtu kenaq dhe salihun dhe lulu qe jane nisur per ne pidhin e sateme,mos komento me o rrotKari,greku me i mire ka qi nonen e vet si ty xixa

  6. CIPRAS MOS U MERZIT SE NUK E NE PLANE VETE RAME ME HAP NEGOCIATAT SEPSE KA 6-VJET QE PUNON KUNDER TYRE PRANDAJ TI MOS U MERZIT PER KETE PO MOS I NDIMO FJALA ME ATDHTARIZMIN E TIJ RAMA PO PRISH NEGOCIATAT JO KURRE MOS U MERZIT SEPSE KETU QEVERISIN KRISTAQET JORGAQET GREGORET ME RRACEN . TENDE..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu