• |
ide | kryesore

Studentët letër me 8 kushte Ramës: Janë të panegociueshme (FOTO)

Lajme, Të fundit

Sot, në të gjashtën ditë proteste rradhazi, studentët i kanë nisur një letër me 8 kërkesa Kuvendit të Shqipërisë, Kryeministrit Edi Rama, dhe ministres së Arsimit, Lindita Nikolla.

Në letrën e publikuar në rrjetet sociale, kërkohet shprehimisht: Kërkesa për arsim cilësor.

Sipas studentëve, në rast se këto kushte nuk plotësohen, bojkotimi i mësimit do të vazhdojë.

Ne do të vazhdojmë bojkotimin e mësimit dhe protestën deri sa këto kushte të plotësohen. Kushtet janë të panegociueshme”, lexohet në fund të kërkesës.

Letra e plotë: 

7 Comments

 1. sbehet mesimdhenja me kerkesa, duhet reform me standarte europiane, keni pas 30 vjet kohe dhe eksperience boterore, dje nuk lejonte diktatura po sot……. kuje o shtet zgjou

 2. Rama eshte kryehajduti i taksave tona dhe pasurive publike. Ti kerkosh Rames , te zgjidh kerkesat e studenteve, eshte utopike.
  Me Ramen kryeminister, Meten president, Gramoz Rucin kryetar kuvendi, me pas Luli e Monika ne pushtet , ne Shqiperi nuk cel asnje lule shprese.
  Duhet nderruar e gjithe kjo kaste politike, me njerez te rinj te paperfshire, student te ekselences, qe studiojne ketu por dhe jashte vendit, profesore e akademike te spikatur, intelektuale te zgjedhur nga shoqeria civile.
  Te behet si ne Rumani , ku politikanet e larte perfunduan ne kazane plerash dhe me pas ne burg. Duhet te dalim te gjithe ne shesh, te pergatitemi per qendrese, dhe probleme nga me te ndryshme. qe priten nga keta. Mos ngopemi me lugen bosh, apo genjehemi me fjale. Jane vetem ca hajdute ordinere te veshur me kostum e kollare qe tallin bythen me taksat tona. Jane ca specie te atrofizuara, te ngopura me kokaine e viagra, ca rrembythje qe do ikin naten nga ky vend.
  Duhet vetem solidaritet- qendrueshmeri-rezistence- vendosmeri.

  1. Prit te ngrihet populli pa! Populli eshte rehat fare! Studentet te vazhdojme protesten! Ti tregojne Rames se Eldoradoja eshte e studenteve, jo e klienteve te tij!

 3. Cfare mund te negociosh me Ramen! Ai per nje te burgosur paguan 8m leke ne vit, per nje student 1 m. Shifrat nuk genjejne. Kerkesat aty i ka!

 4. Ne shqiperi ska specialiste me bere reforme sot per sot. Talentet shqiptare jane te punesuar ne evropen perendimore, kurse ne shqiperi kane mbetur servilat e PS – PD- dhe LSI, ata qe kane mare diplomat me Mik dhe pagese. Ku dine se sifunksionon arsimi ata? Ashtu sic i blene bipllomat e veta po ashtu punojne dhe ata vete, hajdute dhe te korruptuar me brire ne balle.

 5. Jam shume dakord me Albanin. Duhet nje pastrim total si majtas dhe djathtas, vetem atehere mund te kete shprese. Eshte e vertete ata jane askushi me kostum firmato te blera me leke droge e korrupsioni. Ata duhet ti jepen drejtesise dhe konfiskohet pasuria

 6. Kush ka kohe te merret me just,e heqim Ramen dhe veme Hajdar vajzen qe ti shkerdheje te Tere ose Gazidede babane ,ndersa plakun Mere me Fazllicin ta bejme president.Aty rrini dhe kerkojne can qumesht gomarice.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu