• |
ide | kryesore

Analiza / Rrëzimi i paralajmëruar i Lulzim Bashës

Arkiva, Kryesore

Ndoshta nuk janë rastësi, as zbehjet e dikurshme të zërit të Lulzim Bashës gjatë fjalimeve të mandatit të parë, as dhe humbja e ekuilibrit pas fjalimit të sotëm në Këshillin Kombëtar. Nëse të parat ishin paralajmërimi marëveshjes së turpshme të 18 majit që solli humbjen katastrofale në zgjedhje, gremisja e sotme teksa linte podiumin, nuk parathotë asgjë të mirë.


Lulzim Basha po e mban këtë Këshill Kombëtar ndërkohë që në kokë i qëndron si shpata e Demokleut, paaftësia për të bashkuar opozitën. Edhe këtë herë shumë nga kritikët e tij në parti e përbuzën ftesën për të garuar në një organizatë jo demokratike dhe të privatizuar krejtësisht.


Lulzim Basha foli në këtë Këshill Kombëtar sikur donte t’i hidhte ujë zjarrit që është ndezur anë mbanë vendit. Ai citoi figura publike dhe analistë që kanë predikuar përdorimin e çdo mjeti për rrëzimin e Ramës dhe i vuri ata në antitezë me politikat e PD e cila prtenendon se do të vijë në pushtet përmez zgjedhjeve që vetë Basha i quan të kapura nga krimi, paraja dhe oligarkët. Megjithëse fjalët e Bashës sot: nuk djegim Shqipërinë për një karrige, nuk i bëjmë nder vendit për interesin tonë dhe nuk vijmë në pushtet veçse me votë, ngjajnë politikisht korekte ato janë fare jashtë kontekstit kohor. Ato nuk i japin përgjigje një pyetje që e bëjnë shumë opozitarë: A është dëmi më i madh që mund ti bëhet Shqipërisë, qëndrimi i Ramës qoftë edhe një ditë më shumë në pushtet.

Lexo më tej:

Enton Alilekaj: Krimi i pathënë i opozitës

Lulzim Basha e mbajti këtë Kuvend Kombëtar ndërkohë që partia e tij bashkë me LSI-në kryen krimin fatal të përçarjes së protestës së studentëve. Ata e fragmentarizuan dhe mpakën lëvizjen më të fortë anti Rama të 5 viteve të fundit duke dashur ta fusin atë nën kontrollin e tyre. Njësoj si me protestën e Astirit ku ruajnë oligarkët paranë PD dhe bëjnë sikur mbështesin banorët, ata po tregojnë se mund të jetë zjarrëfikësit e çdo lëvizje antiqeveritare.

Pikërisht për këtë, gremisja që pësoi sot në Pallatin e Kongresve dukej sikur ishte simboli përmbledhës i dështimeve të njëpasnjëshme të Bashës.

©Lapsi.al

28 Comments

 1. Çdo diversion anti Bashës është në favor të edvinit.

  Pra, i bie që ruga për rëzimin e edvinit kalon më parë në rëzimin e Bashës.

  1. Ke plotesisht te drejte. Shume kritika te pajustifikuara ndaj Bashes.

   Pa Bashen, nuk do kishte plasur skandali i Artirit. Po te mos shkonte te Astiri, pse nuk shkon.

   Sa per studente, po pse faji i Bashes eshte qe nje pjese e tyre jane akoma me Edi Ramen, pavaresisht gjithckaje.
   P.S. Kerkesat e studenteve jane teresisht politike. Nese ata nuk e kuptojne ose bejne sikur nuk e kuptojne, te rrine keshtu atehere.

 2. Si su moret njehere me gjera serjoze .Po ngelet duke bere si grate e liga thashetheme lagjeje.i thoni vetes analist ju ja keni bere me te keqen ketij vendi qe sflisni e tregoni te verteta sa here i beni fresk atij qe u paguan aq here e keqja e keti populli do ju bjere mbi koke

 3. Po si e paska percare PD protesten kur ne proteste nuk pati asnje thirrje politike? Kujt i interesonte me shume percarja e protestes? A nuk i intereson PS? Kush i ka me shume mjetet per te percare protesten? A nuk i ka PS. Vetem me statuse e komente ne facebook sa perpjekje i bene. A nuk ishte edi rama qe tentoi ne menyre te turpshme te inskenonte dialog me te rinjte e fressh ne top show qe u demaskua ne menyre te turpshme? A nuk ka edi rama qe ne fillim qe thote protesta eshte e organizuar nga pd?

  SI PERFUNDIM, dyshoj se Lapsi.al te gjitha shkrimet kunder qeverise i ka per te fituar kredibilitet qe kur Rilindja te jete ne gjendje te veshtire te perdore besueshmerine per te sulmuar opoziten. Per nje “sufllaqe” edhe ju

 4. Bravo bushat tu mbush mendja qe luli eshte femija qe nuk do te behet kurre burre,por kujt ja thua skiftereve e shpellareve qe kane pushtuar pd ne mendesi,po Grida seksi sa bukur foli salianji e kishte shkruar fjalimin,mbas ca ditesh do tju dergoj foton e vitit,Grida me salianjin ne nje nga kthinat e shkalleve te pallatit kongreseve,ne kohen e votimit Grida me fustanin lart

  1. O Bushat perse nuk e tregoni kush e ka shkruar kete shkrim !?
   Dhe ne qofte se e ke shkruar vete Ti..sipas teje duhet te presim ate Qorrin Leninist qe te shpetojne shqipetaret eee !?

 5. Ne fakt ne kulmin e renies se reputacionit te Rames dhe ne zbythjen e neo-komunisteve te Qorrit dhe Leart Koles nga kontrolli i protestes se studenteve, gjithe makineria rilindiste eshte pozicionuar kundra opozites! Nuk eshte e rastesishme kjo dhe ne te njejten linje ecen edhe Bushati. Ishte pikerisht Bushati qe deklaronte perpara ca kohesh se Rama duhet vleresuar ne reformen ne drejtesi dhe per raportin Shqiperi-Serbi! Tani qe po i rrokullistet pushteti sorosianeve pederasto-bllokmene Bushati nxjerr ne pah turrinin e tij te vertete prej pseudo-kritiku i Rames! Hajde motrat gjithe komunisteve

 6. Te gjithe JU e dini qe Luli eshte Loqe dhe kungull por dhe hajdut,Ky quraman , ky edepzes qe erdhi ne krye pa asnje merite me katapulte beri qe te sakrifikohet PD per interesat e familjes Berisha.Paria Demokratike ka shume militante me vlera qe kane dhene shume per kete demokraci,por Luli i hodhi poshte duke bere pakt me PS,pra tradhetar per interesat e familjes.Teoria une te shaj por nuk te prek eshte baza e aleances PS-PD dhe prandaj familja ka garanci qe Rama nuk i prek.Kjo situate e ndezur politike dhe te tjera,Lul mamaja i kalon me fraza boshe dhe pa asnje kuptim.Fjalimi i tij eshte adoleshent dhe pa pike gjaku,nje medioker qe ta shkreh cdo inisiative.Asnje besim tek ky brum pa forme.

 7. Duke share Ramen nuk do te thote te lavderosh kete dordolec qe e ka emrin Luli.Paaftesia nuk eshte se nuk di por merr ne qafe te gjithe ata militante qe akoma besojne ne ideale.Studentet duhej te shkonin tek PD dhe jo Pd tek studentet.Luli nuk ka asnje ndryshim nga Rama,por aleanca e bere ndermjet te dyve flet qarte: ” na ler ti gezojme keto qe kemi vjedhur” ama per te share sa te mundemi.Studentet ja hoqen bojen kesaj aleance PS-PD.Kaq te tjerat jane hartime tip Shkalluku.

 8. Jo mor zotni me mire njeri si luli sesa nje njeri i lig dhe inatci. Ps: ai legeni erdogan nuk do penalizohet qe jep informacion rames ? Pse tallet rama me studentet ? I tha erdogani tall bythen se protesta eshte organizuar nga vet studentet dhe nuk ka dore asnjeri tjeter kshuqe mos e vrit trurin e zgjebosur. Prandaj ben si njesh rama me studentet. Mos u habisni qe edhe nje pjese e mire te meme-ve ti kete bere vet. Megjithese juve loqeve te shqiperise keshtu ju pelqen.

 9. Qendrimi i z.Basha eshte korrekt.Hapur ai pranoi edhe mendimin alternativ.Por nje gje duhet te dini: Z.Basha nuk ka pse dhe nuk do beje pakte e ujdi me ato qe gremisen qeversjen e PD ne vitet 2011-2013.Prej harbuterise se tyre,prej korrupsionit te tyre,viktima e pare ishin me mijra mbeshtetes e simpatizante qe rilindja i flaku ne rruge.Viktime e dyte dhe integrale u be vete sistemi,shoqëria.

 10. @@@ Arp me fal ose je i leshte ose je hajdut si Basha.Luli eshte kampion i makuterise dhe grabitjes …..rruga….bashkia… e fundit 13 milione per pallatin e vjehhrrit qe pushtoi detin ne Vlore.Uroj te mos jesh pjese vjedhjes Basha-Rama.

  1. Kush te tha ty qe vodhi rrugen e kombit?Ato elifmatraket e KLSH-se?Se ato e shpiken kte idiotllek.Sot ato thone qe qeveria ka vjedh 900 milion euro,vjet po ashtu treth 750 ….Asnje lek nuk edhte zhdemtuar se gjetjet jane idiotlleqe.

 11. Luli eshte me I miri I shpellareve e malokeve,por ka nje te keqe te vogel qe ka vrare kater njerez ne bulevard dhe ka vjedh pak euro nja250000000 milion,e meriton kryekarin e pd

  1. Maloket e shpellaret te qifshin motren (jo nene)!
   Ti i paemer je gjirizi i gjirizit qe qihet(kupto quhet),Shqirperi…Keshtu na duan me shume komshinjte,TE PERQARE!!!

 12. Unë Lulin e kam Shok
  Byrekun e bëjmë bashkë
  Vjedhjet i bëjmë tok.
  Unë Lulit i jap plot 14 Miljonë
  Dhe Unë e mbaj Timonin përgjithmonë.
  ———————————————————
  Unë Liken e kisha Shok
  Byrekun e bënim bashkë
  Koncesionet i ndanim tok.
  Unë Liken ia u bëra President
  Dhe Unë e mbaj Timonin në këtë Vend

 13. Kjo analize e porositur eshte prova me e qarte se kelyshat e komunizmit e kane humbur arsyen komplet. Un nuk e di se cfare e lidh shkullakun me kete analize pervec se paraja, them shkullaku se per bushatin si komunist i lindur qe eshte nuk me intereson shume. Shkullaku meqe i di te gjitha te na shpjegoje se si pd-ja i humbi aq thelle zgjedhjet lokale te dibres kur marreveshja e 18 majit nuk ishte realizuar akoma? Qe nje kryetar partie te zbehi zerin per tu turperuar ne zgjedhje vetem hijenat grabitqare mund ta konceptojne

 14. Shpellaret ti qifshin motrat grat te gjth librin e shpis pasi organin gjenital e kane shum te madh dhe se femrat e shpis sate terbohen mbas ketij organi more pleh morracak njeri.

 15. Ç’do sharje kundër opozitës është në favor të qeveririsë shumë nga ata që shajnë opozitën sot kanë marre favore nga qeveria dhe sot mbrojnë krimet e qeverisë.

 16. Edhe -Edvinin-shok e kemi
  te kishte kembet nga ka koken
  te mos ishe me kartele
  te mos e kishte -xhan-Drogen-

  te i shte njeri i mire
  te mos ishte -skizofren-
  te mos fyhej para ekraneve
  te mos lehe porsi qen

  te mos genjente,te mos tallet
  njerzeve t’ju qante hallet
  po c’do se ky njeri
  e ka vendin psikiatri.

 17. Eshte shkrim i Andit me porosi te Saliut, qe i doli lulja na shinat dhe leshoi “qente” neper portale te “lehin”! Armoqte e SHqiperise sot jane Sal Rahm Berisha nga Vicidoli dhe Like -Mona nga LSI! Luli eshte nje kafshate e vogel qe kaperdihet lehte!

 18. Ju shpellare ziguri ju qifte fisin gra e meshkujt bashke,shkoni mbani shishen saliu per te bere shurren plaku sali,per kete jeni ju shpellare

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu