• |
ide | kryesore

SHBA shuplakë Kosovës: Pezulloni menjëherë taksën ndaj Serbisë

Kryesore

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë reaguar në mënyrë të ashpër ndaj taksës së vendosur nga qeveria Haredinaj dhe të mbështetur edhe nga Edi Rama për produktet që importohen nga Serbia dhe nga Bosnja. “Nuk shohim ndonjë përfitim të Kosovës nga vendosja e taksës prej 100 për qind për mallrat serbe” thuhet në dokumentin që ambasada amerikane në Prishtinë ua ka dorzuar krerëve më të lartë të shtetit. ShBA ka kërkuar nga Qeveria pezullimin e vendimit për taksën, “në mënyrë që t’i jepet shans arritjes së marrëveshjes”.


“Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar prej lidershipit të Kosovës në mënyrë të përsëritur që të pezullojë menjëherë taksën për mallrat nga Serbia dhe Bosnjë-Hercegovina. Siç kemi thënë, ne nuk shohim ndonjë përfitim të Kosovës nga këto masa. Ne fuqishëm inkurajojmë ripërtëritjen e fokusimit në qëllimet thelbësore të Kosovës- të ardhmen evropiane dhe normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë”, ka cituar dokumentin Ambasada amerikane, në një prononcim për “Koha Ditore”.Lexo më tej:

Deklarata bombë e William Walker: Ndryshimi i kufijve nuk është zgjidhje. Liderët kosovarë kanë frikë gjykatën speciale

Ndërsa Klan Kosova ka raportuar informacione edhe më të detajuara. Sipas saj që raportohet ShbA ka kërkuara heqjen e menjëhershme të taksës e cila “mund të rivendoset në rast se dështon marrëveshja me Serbinë“. Sipas të njëjtit dokument të cituar nga Klan thuhett se “Kosova për momentin e mban barrën e rrezikimit të dështimit të dialogut“, se “Nëse tarifa reflektohet urgjentisht, SHBA-të do të ndërpresë asistencën në fushën e sigurisë, pra mbështetjen për FSK“, se  “arritja e marrëveshjes është interes strategjik i SHBA-ve, prandaj është e papranueshme për  vënia në pikëpyetje e këtij qëllimi strategjik nga ana e veprimeve të papergjegjshme të liderëve kosovarë”.

Ajo mbyllet me kërcënimin i cili duket se ka mbëritur kulmin pas letrës që Trump i dërkoii presidentit Hashim Thaçi se “Kosova me sjelljet e saja të papërgjegjshme po e rrezikon seriozisht miqësinë me SHBA-të” e cila nuk është e pakushtëzueshme.

Kjo letër shumë e ashpër drejtohet më shumë kundër spektrit të gjërë të kundërshtarëve të marveshjes për shkëmbim teritoresh em Serbinë. Targeti i saj kryesor duket se është kryeministri Haredinaj që këmbënguli për vendosjen e taksës. Edhe kryeministri shqiptar Edi Rama e përkrahu atë duke e quajtur një manovër politike që do të bënte beogradin të reflektonte, megjithëse ai është më pranë ideve të Thaçit për sa i përket ndarjes së Kosovës.

Mirëpo zyra e kryeministrit Kosovar ka mohuar të jetë në djeni të një letre të tillë. Në një përgjigje për Gazetën Express, shefi i kabinetit të kryeministrit, Avni Arifi ka thënë shkurtimisht se nuk kanë marrë asnjë kërkesë nga Këshilli i Sigurisë Kombëtare të SHBA-së dhe Departamenti i Shtetit. “Qeveria konfirmon se nuk kemi marrë zyrtarisht asgjë nga SHBA”, ka deklaruar ai. Ndërsa vetë kryeministri Haredinaj ka reaguar sot flakë për flakë ndaj klimës së krijuar dukr thënë se ai do ta heqi taksën vetëm pas një marëveshje gjithpërfshirëse që do përfundonte me njohje reciproke: “Qeveria e Kosovës do ta pezullonte përkohësisht taksën, vetëm pas garancës ndërkombëtare, se do të ulemi për ta nënshkruar marrëveshjen përfundimtare, e cila duhet të rezultojë me njohjen reciproke. Garanca do të thotë që ekziston një materie, kontratë e dakorduar në parim dhe pret vetëm nënshkrimin e kësaj marrëveshjeje, që rezulton me njohje”, ka shkruar kryeministri Haradinaj në Facebook.

©Lapsi.al

 5 Comments

 1. Fake News. Ambasada amerikane edhe mund t’i lejoj vetes lajthitje te tilla. Administrata sorosiane amerikane ne Shqiperi mbeshteti çdo marrezi te Rames!!! E njejta administrate eshte edhe ne Kosove. Pa harruar pastaj faktin qe lajmin e publikon nje palaço si Baton Haxhiu…

 2. eshte koha kur gjith mund ti lejojme vetes gjithcka,por nese nuk mendojme per vete asgje,nese se duam nese se mbrojme nese se shpetojme, si banore te tokes,nese nuk kuptojme nevojat domosdoshmerit vlerat,askush padrejtesin se pranon dhe sejcili te drejten e vet kerkon sepse ne te ka jeten zgjilljet ,mes ketyre dy pikave va vend per te gjith,qe te vlersojme ralitetin nmdajm problemet me drejtesi hak dhe pranojme zgjilljet me drejtesi hak jo interesa,cdo gje e kundert nga kjo,kthehet burim kostoje per te gjith,,mbasi mundesit e gjitha gjallesave ne padrejtesi nuk ushqejn intewresat por gjithnje i zvoglojne drejt zeros duke i perbysur ato,le ta japim mesashin e qarte te gjith,me mendimin e mire qe urrejtjen ta kthejm ne respekt dashuri luften ne paqe dhe problemet ne zgjillje peres vlerave te drejtes hakut bindjes ,analizres se thelle si domosdoshmeri ku padrejtesia me shum na solli demin se dobin ,dhe domosdoshmeri ne mezin tone mbetet drejtesia haku e cila ka dobin me te malle se demin ,ne fakt dobin kerkojme te gjith sepse aty varewt ekzistenca jetes mbi toke ,uroj mirkuptim ,uroj te pranojme te gjith dobin zgjilljet qe prollojne qartesi gjalleri siguri paqe shpres shp[etim vlera mbasi me te kundertat e tyre u ngopem nder shekuj i lutem zotit mallerishem te na hapin zemrat te kuptojme me mire dobit te drejtat qe te behemi ndihmes dhe plotsues ne dobi

 3. Sorros po thoke:
  Siç kemi thënë,
  NE. !!!!!!!
  nuk shohim
  ndonjë përfitim të Kosovesssss s!!!!
  nga këto masa.

  Kosova thote:
  NE Kosova po shohim.

  Mbi këtë po shohim
  TY
  Xhandarin E MADH
  ne anen e XHandarit te Ballkanit,
  Genocidues PA maska.

  Ra edhe ket here
  ky Genocid i Ri
  Ndaj Shqiptarve
  dhe u PA ne FAQE
  edhe nje here
  GENOCIDUESI URDHERUES.

  Kujtoni ene BE qe meson serbine SI. Te munde Kosoven….
  Kujtoni kercenimet deri sa ja leshoi Kosova copen
  MZi- demarcation!!!!!!! ,
  I tha
  Grabitjes PA maska
  GENOCIDUESI.

  Shqiptare, mos rri po duku, shqipetar!!

  Tani rradhen e ka grabitja e copes se arte te Kosoves,
  Ti jepet dhurate serbise.
  Pasketaj vjen grabitja e copes se arte te nafte – detit, dhurate per grekun.

  O Shqiptare,
  a kini gjak shqiptari?!
  Na shqyejne nderin dhe vatanin
  E Jo me
  Fshehtas
  me Firmat e TYRE
  ne
  Londer, Paris, berlin
  Por
  Firmoses nga KermeÇiraket e tyre
  Ne Tiranë e Prishtine,

  Juve trima liridashes
  te Fermes se Kafsheve
  Do ju rrjepim gjaaaalle
  pada,
  Te Shohin
  Perfitime….

  Kot j’u bëjmë lesheli, o deeeeele?!
  Ua shtrengojme
  Liderreve ne Pristine e Tirane
  kaptinen
  me Spak e GjSpeciale e Hage
  dhe
  s’kane veç te firmosin…
  Krimbat.

  Putini ne moske
  ferkon Duart.
  I nxjerr poplat e nxehta
  me dore amerikoni.
  PSE
  Ndodh keshtu Valle?!.
  Dihet.
  RUSI PUNON FORT.

  KËSHTU, o SHQIPTARE.
  Prandaj ben
  Cubin bubullites
  KERMeMOSTRA edvinaq e thaq.

  Çiraku ehoxha
  genocidiste 50 vjetshin para Ketij,
  U be gati Kurorezimi i punes
  (qe po kryhet ne keta 30 vjet)
  Rusi punon pada, nuk fryhet.

  Keta kellirat edvinaqthaqer, vetoner lulusher, salinj…E tere Zhgani xhahil
  I mbajne nen gijotine
  (DemekRefooooooooorma,
  te nxjerrim Shqiperine e shqiptarët
  nga bataaaaaaaaaaaaku.
  Uhuhuhuhubuh
  A ka me dyshim njeri me dy fara ne koke per ‘Teatrin’ ‘ Përça e sundo’: FUTE KOSOVE e SHQIPËRI
  NE Batak (& trumbeto: Shqipëri e maa dhe!!!) dhe Puna kryhet
  -me Duarte e vete Shqiptareve
  (dtth kellir-shqiptareve,
  si perhere)
  a ka dyshim me per kete?!
  QE Keta kerma- PUSHTetare
  I perdorin
  per kerbaç & xhelat- çiraker
  te Shqiptarve,
  O milet,
  haaaaaaaaaaaaap syte,

  URDHERUESI
  Ja ku doli prape ne mejdan.

  Shqipetare,
  atdheu, nderi, e ardhmja e femijve tane
  Na therret!

  Në kembet shqipetare!!!!!!

 4. Sorros po thoke:
  Siç kemi thënë,
  NE. !!!!!!!
  nuk shohim
  ndonjë përfitim të Kosovesssss s!!!!
  nga këto masa.

  Kosova thote:
  NE Kosova po shohim.

  Mbi këtë po shohim
  TY
  Xhandarin E MADH
  ne anen e XHandarit te Ballkanit,
  Genocidues PA maska.

  Ra edhe ket here
  ky Genocid i Ri
  Ndaj Shqiptarve
  dhe u PA ne FAQE
  edhe nje here
  GENOCIDUESI URDHERUES.

  Kujtoni ene BE qe meson serbine SI. Te munde Kosoven….
  Kujtoni kercenimet deri sa ja leshoi Kosova copen
  MZi- demarcation!!!!!!! ,
  I tha
  Grabitjes PA maska
  GENOCIDUESI.

  Shqiptare, mos rri po duku, shqipetar!!

  Tani rradhen e ka grabitja e copes se arte te Kosoves,
  Ti jepet dhurate serbise.
  Pasketaj vjen grabitja e copes se arte te nafte – detit, dhurate per grekun.

  O Shqiptare,
  a kini gjak shqiptari?!
  Na shqyejne nderin dhe vatanin
  E Jo me
  Fshehtas
  me Firmat e TYRE
  ne
  Londer, Paris, berlin
  Por
  Firmoset nga KermeÇiraket e tyre
  Ne Tiranë e Prishtine,

  Juve trima liridashes
  te Fermes se Kafsheve
  Do ju rrjepim gjaaaalle
  pada,
  Te Shohim
  Perfitime….

  Kot j’u bëjmë lesheli, o deeeeele?!
  Ua shtrengojme
  Liderreve ne Pristine e Tirane
  kaptinen
  me Spak e GjSpeciale e Hage
  dhe
  s’kane veç te firmosin…
  Krimbat.

  Putini ne moske
  ferkon Duart.
  I nxjerr poplat e nxehta
  me dore amerikoni.
  PSE
  Ndodh keshtu Valle?!.
  Dihet.
  RUSI PUNON FORT.

  KËSHTU, o SHQIPTARE.
  Prandaj ben
  Cubin bubullites
  KERMeMOSTRA edvinaq e thaq.

  Çiraku ehoxha
  genocidoi 50 vjetshin para Ketij,
  U be gati Kurorezimi i punes
  (qe po kryhet ne keta 30 vjet)
  Rusi punon pada, nuk fryhet.

  Keta kellirat edvinaqthaqer, vetoner lulusher, salinj…E tere Zhgani xhahil
  I mbajne nen gijotine
  (DemekRefooooooooorma,
  te nxjerrim Shqiperine e shqiptarët
  nga bataaaaaaaaaaaaku.
  Uhuhuhuhubuh
  A ka me dyshim njeri me dy fara ne koke per ‘Teatrin’ ‘ Përça e sundo’: FUTE KOSOVE e SHQIPËRI
  NE Batak (& trumbeto: Shqipëri e maa dhe!!!) dhe Puna kryhet
  -me Duarte e vete Shqiptareve
  (dtth kellir-shqiptareve,
  si perhere)
  a ka dyshim me per kete?!
  QE Keta kerma- PUSHTetare
  I perdorin
  per kerbaç & xhelat- çiraker
  te Shqiptarve,
  O milet,
  haaaaaaaaaaaaap syte,

  URDHERUESI
  Ja ku doli prape ne mejdan.

  Shqipetare,
  atdheu, nderi, e ardhmja e femijve tane
  Na therret!

  Në kembet shqipetare!!!!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *