• |

Video / Juventus rrëzohet përballë Atletico. City përmbys Schalke në fund

F1, Sport

Transfertë e hidhur për Juventus në Madrid në ndeshjen e vajtjes së 1/8 të Ligës së Kampioneve. Në Wanda Metropolitano skuadra e Allegri humb 2-0 ndaj Atletico Madrid duke vështirësuar shumë planet për kualifikimin. Pas një pjese të parë të ashpër dhe në ekuilibër, me Szczesny protagonist me disa ndërhyrje vendimtare, vendosin ndeshjen golat e Gimenez (78′) dhe Godin (83′) në pjesën e dytë. (Në 70′ Morata iu anulua një gol nga VAR, për faull ndaj Chiellini). Në këtë pikë në ndeshjen e kthimit në Stadium bardhezinjtë duhet të bëjnë mrekullinë për të kaluar raundin.

Në takimin tjetër, Manchester City ka fituar me përmbysje ndaj Schalke. Në Gjermani gjithçka është mbyllur 3-2. Ishte City që kaloi në avantazh në minutën e 18′ me Sergio Aguero, por në fund të pjesës së parë kanë ardhur dy gola të Schalke të dy me penallti të Bentaleb 38′ dhe 45′. Nuk është dorëzuar skuadra e Pep Guardiolës, edhe pas daljes me kartonin e dytë të verdhë të Otamendi në pjesën e dytë (68′). Qytetarët kanë befasuar vendësit në fund të ndeshjes me dy gola të shpejtë. Leroy Sane ka shënuar në të 85′, ndërsa Raheem Sterling ka trefishuar në të 90′.