• |
ide | kryesore

Shtohet misteri/ Kush qëlloi mbi Admir Muratajn

Arkiva, Kryesore

Denoncimi i fortë i të vëllait se Admir Murataj mund të jetë vrarë pas shpine i ka hedhur benxinë zjarrit të dyshimeve se ai mund të mos jetë vrarë nga policia, por nga shokët e tij bashkëvjedhës në operacionin e grabitjes së parave në Rinas. Përpos dyshimeve të familjarëve të cilët kanë folur edhe për vetëgjyqësi, Lapsi.al u interesua të investigonte për këtë pistë. “Eshtë një hipotezë e besueshme” tha për Lapsi.al një officer i lartë policie që nuk është i përfshirë në hetimin e kësaj çështjeje, por ka lidhjet të forat dhe eskperiencën e nevojshme për të gjykuar mbi atë që ndodhi.


 Lexo më tej:

Portret/ Misteri i 8 milionëve që mori me vete Admir Murataj


Sipas Burimit tonë brenda uniformave blu, dyshimet janë disa.

« E para është se ne ende nuk kemi parë furgonin e policisë që u përball me grabitësit. Nuk na është thënë gjithashtu se ai kishte gjurmë të shtënash me plumba » thotë ai duke shtuar. Përderia sa nuk na është dhënë kjo dëshmi mund të dyshojmë se nuk ka pasur një shkëmbim zjarri -sikurse thuhet- mes policisë dhe grupit të Muratajt. « Madje po ti ktheheni me kujdes kronikave të para që u dhanë në media informacioni qe se policia ishte gjendur përpara trupit të një viktime » thotë ai.  Dyshimin se Murataj mund të mos jetë vrarë nga policia por nga bashkëautorët e vjedhjes e përforcojnë edhe rrethanat e vendit të krimit. Aty nuk ka as shumë gëzhoja dhe as degë të thyera pemësh e shkuresh që do të ishin të pashmangshem nga një përleshje me shkëmbim zjarri. « Ka dhe një dyshim tjetër- thotë për Lapsi.al burimi ynë- pasi mbaroi operacioni u tha se i vrari ishte gjetur me një granatë në dorë. Pse se hodhi atë po qe se do ishte ishte ndeshur me uniformat blu ? Nga eksperienca ime të gjithë banditët e armatosur këtë bëjnë kur bihen në kontakt me policinë. Hedhin granatën, për të ngjallur tym dhe panik dhe pastaj vendosin të gjuajnë me armë » ngre pyetjen ai.

Sipas të gjitha këtyre dilemave, oficeri i lartë i policisë ka ngritur një hipotezë që duhet ta vërtetojë hetimi.

Admir Murataj ka ndaluar në vendin ku u gjet më pas i vrarë, vetëm 10 minuta pasi kishte kryer vjedhjen. Ai kishte planifikuar që aty (foto poshte), 3- 4 pjesëtarërt e tjerë të bandës që ai i kishte rekrutuar për këtë goditje, duhet të zbrisnin thasët me para për ti trasportuar nga një makinë tek tjetra. Ai vetë ka marrë pak më larg pozicion luftimi, në mënyrë që të mbikqyrte këtë aksion nga disa metra më tutje. Pikërisht këtu, njëri nga anëtarët e bandës e ka goditur pabesisht ndodhta nga frika se si komandant grupi ai nuk do ti shpërblente aq sa duhet për vjedhjen spektakolare që kishin bërë. Të rekrutuarit prej Muratajt mund ta kenë eleminuar ata për ta rëmbyer vetë gjithë pasurinë. « Policia ka ardhur rastësisht në këtë moment, pas krimi ishte kryer. Të njoftuar tashmë me radio, ata që mbërritën pasi ishin rastësisht duke bërë në atë zonë stërvitje, qëlluan menjëherë drejt furgonit të famshëm me mbishkrimin « Hetimi Tatimor ». « Por ndërkohë krimi ishte kryer, Murataj qe verarë dhe hajdutët e tjerë ishin larguar. Policët thjeshtë kanë qëlluar në tym. Ky është versioni im që duhet të vërtetohet nga hetimet » thotë burimi ynë.

Furgoni i grabitesve me mbishkrimin Hetim Tatimor, ku duken te shtenat e policise. Por nderkohe nuk ka asnje foto ku te duken te shtenat mbi makine policie qe ndre pikpyetjen: a ka pasur shkembim zjarri?

 

Po atëherë ka një pyetje.  Nëse e vërteta është kjo, pse kupola e lartë e policisë po e mban të fshehtë atë?  Përgjigja është kjo. Sepse më shumë se e vërteta asaj i intereson ta shesë si një operacion të suksesshëm si shparrtallimin e një bande nga policia, ndërkohë që uniformat blu kanë mbërritur me vonesë dhe viktima mund të jetë eleminuar nga shokët e tij.       

©Lapsi.al

30 Comments

 1. 😂😂😂po ç’rendesi ka kush e vrau ate..rendesi ka qe shteti i ripjelljes e kap lepurin me qerre😂😂😂

 2. Nese ne grabitjen me benc te kuq eshte vertetuar qe ka qene Murataj, organizatoret e vertete jane po ata!!! Policia e di kush e organizoi viedhjen e pare per qellime te errta politike. Lufta brenda lloit eshte ashpersuar shume. Mbetet per tu pare a eshte akti i fundit i Tahirit dhe Shullazit!

 3. Kjo eshte vjedhje shteterore ku eshte perdorur si super hajdut -viktima Murataj-dhe si u muarren leket nga avioni dhe hipen ne mjetin e tyre ai eshte vrare brenda ne mjet nga ”grabitsit” e tjere dhe eshte hedhur ne rruge .Eshte grabitje qe nuk ka per tu zbardhur kurre,ose do e haje ndonje i pafajshem ne kete mes duke e servirur si grabitsi i eurove.

 4. ja fake new i rradhes. o Bushat je ber karagjoz, po a e di qe ka gjith ato deshmitar qe kan par shkembimin e zjarrit, apo do fillosh edhe si si Zheji me teori kospirative qe thot qe eshte nje tjeter dhe jo ai Murataj se ka mollezat ndryshe. varikarsa.

 5. Ne kete vend realiteti dhe genjeshtra jane e njejta gje . Ne nje vend ku policia nxjerr deklarate zyrtare dhe te nesermen thote se nuk eshte e vertete , pse duhet te besosh ? Ne nje vend ku policia eshte mafia dhe polici mafiozi , pse duhet te besosh ? Ne nje vend si ky i yni ku kryeministri vjen ne pushtet me njemije premtime dhe nuk mban as edhe nje te vetem , biles fiton edhe mandatin e dyte pa as nje program por vetem me shprehejen ” me jepni mua timonin” , pse duhet te besosh . Ky vend ka marre fund , mjere shqiptaret ku jetojne dhe nga kush udhehiqen . Nejse , une mendoj se ky popull e meriton , eshte shum naiv dhe shume por shume lekakulo . Sipas kokes festen . Lexoni poezite e Ali Asllanit , te duket sikur i ka shkruajtur sot ne mengjes dhe jo para 100 vitesh . Lexo Faik Konicen dhe mbasi bene nje rezyme te pergjithshme dhe kritikon padrejtesite qe i jane bere ketij vendi dhe ketij populli , pasi kritikon gjumesin dhe servilizmin e ketij populli nder vite , e mbyl me frazen ; druaj se edhe pas 100 vitesh do jete njesoj . A nuk jemi ne te njejin stad degradimi si popull dhe si vend ? Ne kete vend vitet ikin por koha jo , lekakulot vetem sesa shtohen , degradimi gjithashtu . Lind pyetja , a ja vlen ky vend , a ja vlen ky popull qe eshte ne letargji mijera vjeçare ?

 6. Kesaj i thone nje rruge e dy pune. Leket i vodhen dhe Muratajn e qeruan. Ai nuk eshte vrare nga policia, pasi me nje plumb te vetem vetem nje snajperist i mire te eliminon dhe jo ata police qe as armen nuk kane mesuar te mbajne akoma. Tregoni ekspertizen mjeko ligjore te Murataj se si eshte hyrja e plumbit dhe nga cfare arme eshte qelluar

 7. E drejte xxxxx,Ne nuk jemi popull,fatkeqsisht,Ne jemi PORDHpull!
  Jemi servile te pasherueshem,dembel me rrenje,aq sa pertojme qe edhe mendjen t’a veme ne pune.
  Zgjohuni ore te mbaruar!!!
  Nuk na besojne me askush,as majtas e as djathtas.Nuk na e kane fajin te tjeret,as komshinjte e as edhe me
  NE JEMI …..DHE KETE MERITOJME!
  Cdo popull meriton ate qeveri qe ka!
  Te na rruaje sa te ALPEVE,qeverileshi me ne krye SHQIRpetarin e. k. rama!!!

 8. O lapsi te gjitha keto pyetje sipas burimit tuaj nje pyetje nuk i eshte pergjigjur ky burimi i larte,kush eshte arsyeja qe vartesit e vrane kreun e bandes,e dyta njerzit e salihut brenda bandes kane vrare kete per ti mbyllur gojen keti qe dinte shume ku shkuan parate e vjedhjeve te tjera dhe po te kapej ai mund te tregonte dhe kush e ka vrare santon,salihut i duhej i vdekur ashtu si ka bere dhe me te tjeret gjate pushtetit te tij.

 9. KKomenti me horr, pa koncept, pa bere analize ngjarje, veprim, por ky morri kuq, akoma na thote se fain e paska Saliu. A shihni se ne c;gjendje jane keta kuqalet horra, sa me tendenca rremuje komentojne, por sa me idiotesi te funksionit te mendjes na dalin, se kujtojne qe po largojne vemendjen nga skandali me i rende qe ka ndodhur, dhe eshte e dyta here qe ndodh ne kohen qe pushtetin e drejtojne vete bandat e kriminelet.Ky rast, tregon ashtu sic e thone shume analiste e gazetare, qe pushteti eshte i rene, veprimet anti ligjore, qe po behen jane per opinion, sepse krimi e hajdutlleku, mafia, droga jane mbi pushtetin, ose e kane blere e korruptuar ate, kete e din mire ky komentuesi qe i ka humbur me kohe, emeri, apo qe ka lindur Ipaemer, por si rrjepacak i kohes se maskarenjeve hedh analogjira idioteske te dala boje.

 10. O Lapsi. Bushati ne TPZ kishin nje te ftuar Spiron qe e pyeten pse po niseshin leket ne avjon. Ju qe ishit ne studio nuk e kundershtuat as Bushati as Lubonja dhe sju vej dhe faj se mbase se dini tamam, por Spiro tha disa gjera te pa sakta.
  E para. Spiro tha qe keto dergesa jane “teprica” dhe ju te lapsit kishit publikuar nje artikull ku permendnit “tepricat”. Nuk ka teprice, nuk ekziston ne finance dicka e tille, ekziston ideja e teprices mbi rezereve por jo teprice si te thuash “i kishim teper”. Banka qendrore Shqiptare ka disa perqindje qe imponon bankat private te mbajne gjithnje si rezerve, paraja qe eshte mbi kete perqindje bankat e kalojne ne investime prsh blejne bono thesari te shtetit me to, mund te blejne aksjone, apo asete te tjera. Kjo para eshte kryesisht kapital jo vetem i sistemit bankar por kapital ne ekonomine e vendit, paraja qe del jashte vendit quhet rrjedhje kapitali, nuk ka vend ne bote te lejoje nje banke te nxjeri para me kargo avjoni cash sepse do ti investoje ne Viene apo ne Zvicer. Ajo qe tha Spiro se te gjitha vendet e botes e bejne kete eshte e pa vertete. Imagjinoni tani nese ne paskemi “teprice” 30 miljone euro qe i nisim me kargo sa “teprice” ka Kina apo Amerika qe duhet te nisin me anije pale pale neper vendet e tyre. Eshte genjeshter e paster. Parate neper bote levizin me ane te IOU, nuk leviz para cash nga nje banke ne banken tjeter. Parate shkojne nga nje banke ne nje tjeter nepermjet bankes qendrore Shqiptare, dhe eshte banka qendrore qe ka llogarite e saja me bankat qendrore te vendeve te tjera, ku kreditohen apo shtohen para ne forme IOU. Spiro mund te jete padyshim njeri i mire spo vej ne dyshim karakterin e tij por po them qe cfare tha ska lidhje me rrealitetin ose eshte mesuar ne kete menyre ne Shqiperi dhe po e thote si te ishte normale.
  E dyta. Rezervat ne Euro dollar paund etj, jane si pasoj e balances se tregtise. Pra nje anglez do te blej kumbulla tek ne dhe dergesen e ben ne paund, banka jone ketu mban paundin dhe e konverton shumen ne lek per prodhuesin ketu, ne kete menyre grumbullohet rezerva ne monedhe te huaj, eshte e rendesishme per sistemin bankar, sa me shume rezerve te huaj aq me mire, aq me e shendetshme eshte sistemi bankar. Ideja se nje banke merka rezerve ne Euro dhe e nxirka cash jashte Shqiperise eshte cmenduri. Dergesa cash ben vetem biznesi i zi, nuk ben banka dergesa me avjon cash. Biles dhe biznesi i zi i shnderron ne bono te pakten apo ne diamant e dicka tjeter nuk i mban cash Euro. Arsyeja e vetme qe nje banke dergon cash jashte Shqiperise eshte te zhduk parane, pra ta nxjeri cash dhe ta depozitoj diku ku nuk mund te dihet me kush i ka. Spiro ne fund e tha nje gjysem te vertete qe keto para i investon banka jashte Shqiperise, dhe ketu eshte dhe thelbi. Por Spiro nuk tha qe banka mund ti investonte keto para pa patur fare nevoje ti transportonte fizikisht leket, sic bejne te gjitha bankat neper bote dhe e dyta banka shume mire mund ti investonte keto para ne Shqiperi duke blere bono thesari te Shqiperise qe kane interes me te larte nga shume vende te tjera ne monedhe qe vitin qe shkoji ishte e vetmja qe u forcua kundrejt euros dhe dollarit. Transportimi fizik eshte vetem per arsyen e zhdukjes. Sido qe te jete nuk mund te lejohet kapitali te rrjedh jashte vendit ne kete menyre, cdo vend ben cmos te thithi sa me shume kapital qofte dhe spekulativ biles dhe kapital nga punet e pista kurse ne qenkerkemi maja e tregut te lire dhe e lejokemi pa teklif te dale ne menyre te zeze jashte vendit. Lapsi merni nje njeri te finances dhe ndiqeni kete ceshtje sepse eshte me e rendesishme se sa kush e vrau kete apo dhe vete vjedhjen e guximshme te ketyre.

 11. Edhe dicka se duket sikur sulmoj Spiron. Eshte i nderuar, thjesht shpjegimi qe beri mund te jete i vertete per Shqiperine ne disa raste por jo per sistemin bankar neper bote dhe aspak normale.

 12. Kjo vjedhje i intereson vetem nje personi,te cilit,burimet financiare nga hashashi,kane rene kohet
  fundit.Zgjedhjet po afrojne arka e partise asht boshatise,ska ma lek.Ato u perdoren per fasado-mediat
  e qeverise.Boja ,bojaxhinjte haku i punes i lepiresve etj., shkojne shume,dhe” nxirr e mos fut”,falimenton
  Me duket se shkodranet po e marrin nji 50-tshe kete vere!?
  Rrofte 50-tshja e vjeter!?

 13. Xixa ti je gati qe gruan mamin motren ta pallojne skifteret e salihut vetem atij mos ti tregojme cfare ka bere ai agjent Bisturia per 28 vjet,ti vazhdo bythe lepirjen per salihun se ai kenaqet

 14. Ore ndyresire, oi shpifur gjarper i rilindjes, o kerrma e kohes, qe qelb e tremb durnjane. Familjes sime ti, e ju kodoshet qe keni lere ferrave e qe quheni bire kurvi origjinal, se jo nga aftesia mendore, jeni perhere jashteqitja e jone, qe na ndyeni ajrin, ashtu si edhe sekti tuaj ka ndyer pushtetin e popullin. Por ju si banale, morracake, qe ju ka mbyt pandershmeria e horrlleku, se keni per gje kur flini edhe me motrat tuaja, se mamate i keni partizane. Kur te besh komentet, mos me permend mua, apo komentues te tjere duke i ofenduar, nga qe po ti thone jarget e trurit qe hedh mbi disa politikane, duke patur ne preher lakuriqesin, hajdutin, lapanjozin, imoralin, kllounin, ironikun e bastardin mete poshter te tera koherave te pushtetit, ti akom fle me enderrat e Saliut, por edhe ketu, duhet ta keshe me ndonje hater mbetje , se z Sali nuk ka qene imoral, por ti di hyrje, daljet e kodosheve te gruas, mamit, motres e fis fare fis, andaj je kaqe jashte qendre ne komente. Ketu s;ta kemi fain ne, por vizitohu, e merr raport qe te na zhdukesh bashke me drogen e shefit qe e do aqe shume sa i lepin edhe gjishterinjte.

 15. O xixa babai yt salih ka pasur te dashur gruan e mikut te tij politik tritanit te lushnjes Aida quhej pyet njehere dhe pastaj na thuaj per salihun moralist,salihu pranoje qe Zeni te martohej me kusheriren e tij kete e quan moral ti xixa,qe ti pranon te pallohesh ne byth vetem qe ne te themi salihu ka moral o rrotKari deri ne pafundesi

 16. Te dogji o kopil ferrash I vicidolit,mbajeni salihun per moral o kurvat e bisturise salih,Zeni ka dy femije me kusheriren e vet e martoje salihu me dhune se ashtu kishte disa pune te pista me ato berishat e suedise,kete quani moral ju bythelipirsa o kurva o kucka o byhqira o pisa o gjela Qyrrs o vemjet o kufomat o kuckat e salihut qe dhe bythen e jepni me Qera per salihun,rrace e ndyre rrace muti

 17. Murataj u soll aty nga furgoni i policise dhe u eksekutua . Plumbat e Fnsh duhet te kishin goditur pjesen e prapme te furgonit te grabitesve dhe jo pjesen perpara. Ne qofte se kishtw shkembim zjarri policia nuk do gjente 7 Ak47 ne furgon geabitesin nuk i qelluan me gur. Nuk u gjet arme as perkrah Muratajt . Thjeshte nje ibskenim me plot defekte.

 18. Ti killer e paske bere dhe me pare kete inskenim kuptohet qe ke punuar me Gazideden dhe kulicin dy besniket e salihut

 19. kushdo qe ka qelluar mire ka bere nje malok me pak
  po ky paska qene rilindas i vertete grabites me arme, ka vrare police grek
  gjynah qe ka lindur ne tropoje te kish qene tironc do e kish bere edvin roma deputet
  megithate prape i kane mundesite ta c’varosin e ta varosin prape me ceremoni sic bene me ate kokainaxhiun e top chanelit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu