• |
ide | kryesore

Zbulohet hajduti i ‘të pasurve’ në Angli, shqiptari që grabiti 10 milionë paund në vite

Kryesore, Lajme

Një hajdut i quajtur “Wimbledon Prowler” është duke u përballur me dënim pas hekurave pas pranimit të vjedhjes së më shumë se 500 mijë paundëve stoli dhe sendeve me vlerë.

Asdrit Kapaj hyri në shtëpitë me shumë miliona paund nëpër periferi të pasura në jug-perëndim të Londrës, madje duke synuar rezidencën e legjendës së tenisit Boris Becker.


Kapaj erdhi në Britani të Madhe pas trazirave në Kosovë, zotëronte një dyqan peshku dhe çaji në Altrincham, Mançester, por shkonte në Londër për të kryer sulmet e tij gjatë natës.

42-vjeçari, i cili nuk kishte dënime të mëparshme, ishte i kujdesshëm, duke mos lejuar të binin alarme dhe e maskonte veten.

Ai madje mbyllte dritaret pas tij kështu që viktimat nuk e kuptonin menjëherë se ai kishte goditur.

Por pasi ai u kap me një palë dorashka dhe një elektrik dore në shkurt, ai sot pranoi se qëndronte pas 21 vjedhjeve dhe dy vjedhjeve të tentuara, duke arritur në rreth 542,000 paund.

Prokurorët dyshojnë se ai ka kryer shumë më shumë ndërhyrje, me disa vlerësime se ai mund të ketë vjedhur nga 200 në 400 shtëpi, ku vlera totale e sendeve të vjedhura kap 10 milionë dollarët.

Ish-kampioni i Wimbledon, Boris Becker dhe ish-futbollisti i Premier Ligës, Nicolas Anelka, ishin ndër banorët të cilët dyshohet se janë grabitur nga Kapaj, shkruan Lapsi.al. Madje, shqiptari ka arritur ti ikë Nicolas Anelkas, kur ky i fundit e ka ndjekur me vrap tek oborri i banesës.

Stoli për vlerë 371,855 paund janë marrë nga Kapaj në një vjedhje të vetme, në shkurt të vitit 2017, në një rrugë tjetër pranë klubit të famshëm të tenisit, Wimbledon.

Kapaj kreu shumicën e sulmeve të tij gjatë natës, duke veshur kapele peshkimi. Një nga pronat që ai ka vjedhur besohet të jetë me vlerë 7.3 milionë paund.

Një grua në rezidencën në zonë nuk pranoi të komentojë sot, por tha se familja e saj ishte ndër viktimat.

Rona Cruickshank tha: “Unë pashë në lajmet rreth Wimbledon Prowler”, por shtoi: “Ne nuk duam të komentojmë më tej”.

Banorët e fshatit Ëimbledon, përfshirë 81-vjeçaren Philippa Beck, ishin në gjykatë për të festuar pranimin e fajit nga Asdrit Kapaj.

Zonja Beck, e cila ishte pronare e një ore ari të vjedhur nga Kapaj, tha se ajo ishte e habitur kur mësoi se hajduti bënte një udhëtim rreth 500 kilometrash për të synuar zonën.

Motivi i tij, siç sugjeroi ajo, mund të ketë qenë “një lëvizje” dhe jo një domosdoshmëri për para. Ajo beson se rregullisht e ka përdorur kopshtin e saj të pasmë si një rrugë drejt banesave.

Laurie Porter, kryetarja e rojeve të Wimbledon, tha se banorët ‘po flenë më qetë tani njeriu që ‘kalonte rreth kopshteve tona dhe rrugët tona’ është në paraburgim.

“Unë jam e kënaqur që nuk duhet të shqetësohemi për këtë njeri”, shtoi ajo.

Kapaj pranoi 21 akuza për vjedhje dhe dy të tentuara.

Prokurorja Alexandra Boshell tha: ‘E di që ai banon në Mançester. Ai ka ardhur vazhdimisht në Londër. Makina e tij është parë duke udhëtuar në zonën e Londrës.’

“Këto janë një seri vjedhjesh të ekzekutuara me shkathtësi gjatë dekadës së fundit që kanë lënë banorët e fshatit Wimbledon në frikë në komunitetin e tyre, sepse këto vjedhje kanë vazhduar dhe hajdutët nuk janë kapur.’

Kapaj e mban dorën e tij të majtë duke mbuluar fytyrën kur i afrohet kamerave të jashtme.

Disa nga pronat kanë qenë në shënjestër më shumë se një herë dhe ndërsa pronarët e shtëpive janë të pranishëm.

Duke folur sot, avokati i Kapaj, Hugh Mullan i tha gjykatës: “Ai ka qenë këtu që nga mosha 16 vjeç. Ai ka leje të pacaktuar për të qëndruar.”

‘Ka vetëm bukë në frigorifer,’ gruaja e tij shpërtheu në lot gjatë një seance dëgjimore të mëparshme, në të cilën ishte përvijuar shkalla e vjedhjeve me të cilat ai ishte akuzuar. (përktheu lapsi.al) Me fjalë të tjera, nëse ai ishte përgjegjës, ku kanë shkuar gjithë këto të ardhura për të cilat gruaja nuk ishte në dijeni?

Doli se Kapaj ishte një i varur nga kumari – një ves për të cilin, me ç’duket edhe gruaja e tij nuk ishte në dijeni. Dhe, siç mund të zbulojë sot Daily Mail, kjo nuk është e vetmja pjesë e historisë së biznesmenit.

Për miqtë dhe fqinjët, ka shumë rreth Asdrit Kapajt për të admiruar.

Një refugjat i cili pretendonte se kishte ikur nga tmerret e luftës kosovare, gjatë dy dekadave në Britani të Madhe, i kushtoi kohë dhe shumë përpjekje drejtimit të restorantit të tij dhe për të rritur familjen e tij të re.

Foto në mediat sociale tregojnë një njeri me elegancë të veshur me krenari duke u paraqitur me gruan e tij Radie, dhe dy fëmijët e tij, një vajzë dhe një djalë.

“Ai është një djalosh me të vërtetë i zellshëm që ka punuar të gjitha orët në dyqanin e tij të peshkut”, tha një mik dhe koleg pune që jetonte pranë shtëpisë së tij në Mançester.

“Kam punuar për të për shumë vite – ai është një zotëri i vërtetë.”

Një tjetër fqinj shtoi: ‘Ai do të bënte lloj lloj pune për njerëzit – ai ishte një shtyllë e komunitetit’.

Por, me çfarë u dokumentua që prej arrestimit të Kapajt në shkurt, disa qindra milje në jug, në periferi të Londrës, ata që kanë pasur fatkeqësinë për tu ballafaquar me Kapajn, 42 vjeç, e përshkruajnë atë shumë më ndryshe.

Pyetjet që ende nuk kanë një përgjigje

Për fillestarët, duke pasur parasysh distancën që po jetonte nga Londra dhe orët e gjata që kalonin duke ikur nga vjedhjet, si i shpjegonte udhëtimet e tij të rregullta në dhe nga kryeqyteti?

‘Thyerjet’ e banesave u shfaqën në grupe, pas së cilave fajtori do të qëndronte i qetë për disa muaj. Pse ishte kjo? Që nga arrestimi i tij, policia ka qenë në gjendje që pikërisht të përputhet me lëvizjet e makinës së Kapaj me kohën e vjedhjeve.

Së dyti, si i hoqi ato mallra të vjedhura, shumë prej të cilave ishin sende të veçanta të stolieve ose të trashëgimisë familjare? Policia thotë se nuk e kanë idenë, duke pranuar se kurrë nuk kanë pasur një indicie se ato sende janë shitur nga Kapaj në tregun e zi. A mund të ketë Kapaj ndihma nga kriminelët e tjerë për të transportuar mallrat jashtë vendit?

Me këto mistere mënjanë, ajo që policët janë të gjithë shumë të njohur me të janë mënyra se si ai zgjodhi për të vepruar.

Gjatë veprimtarisë së tij dhjetëvjeçare, detektivët bënë një numër apelesh duke kërkuar publikun që të ndihmonte në kapjen e hajdutit.

Në një moment, ata vendosën oficerë të fshehtë në shtëpinë e një familjeje çdo natë për dy javë me shpresën për t’a kapur. Por, pa rezultat, citon lapsi.al.

Në vitin 2014, gruaja e Boris Becker, Lilly u shfaq në programin Crimewatch të BBC-së për të treguar se si shtëpia e tyre në Wimbledon ishte qëlluar dy herë nga një hajdut.

Ajo zbuloi se kamerat nga prona kapnin një njeri që po afrohej përmes kopshtit të pasëm dhe kur ai iku shkaktoi një alarm. Ky njeri, Kapaj, u kthye për herë të dytë, duke prerë telat në sistemin e tyre të kamerave.

Imazhe të tjera kamerash treguan një hajdut, një elektrik në njërën dorë dhe duke mbuluar gjysmën e poshtme të fytyrës së tij me tjetrin, duke bërë një kërkim të përpiktë të një kuzhine.

I çliruar, ai kaloi tetë minuta duke hapur çdo bufe, para se të merrte një qese nga dyshemeja, duke e zbrazur atë, pastaj – duke mos gjetur asgjë për shijen e tij – duke zëvendësuar me kujdes çdo send, duke e lënë pikërisht aty ku e gjeti atë. Së fundi, ai mori një çantë nga maja e banjës, mori disa kartëmonedha dhe u largua.

Në vitin 2016, policia publikoi pamjet e reja të të dyshuarit duke vjedhur një kasafortë që përmbante 100,000 sterlina. Imazhet tregonin një burrë duke mbledhur lekët dhe duke ikur me qetësi.

Me kalimin e viteve, policia filloi të spekulonte se ndoshta hajduti mund ti bënte këto vjedhje për famë, duke u futur në shtëpi vetëm për kënaqësi.

Aspekte të tjera i tronditën autoritetet. Pse ai nganjëherë synonte veshjet e grave duke përfshirë këpucët e Prada dhe çantat Gucci? Dhe ç’të themi për kasafortën nga e cila vodhi vetëm një vath, kur aty kishte 30 çifte vathësh?

Këto pyetje nuk kanë marrë ende përgjigje, Kapaj arriti të bëjë një gjë për banorët. Ti frikësojë dhe bezdisë aq shumë, sa shumë banorë të pasur kanë përfunduar duke transformuar shtëpitë e tyre në fortesa, duke blerë sistemet më të fundit të sigurisë dhe qentë rojtarë të Rottueiler, citon lapsi.al. Edhe atëherë, ata shpjeguan se jetonin në frikë, të pamundur për t’u çlodhur gjatë natës.

Orgjinia e Kapajt

Asdrit Kapaj lindi në vitin 1977 në fshatin Gjorm, rreth 20 milje nga qyteti i Vlorës, në jug të Shqipërisë.

Ai ishte më i riu nga pesë fëmijë, tre djem dhe dy vajza, i lindur nga një ish-anëtar i rezistencës shqiptare anti-komuniste.

Babai i ndjerë i Kapajt kaloi rreth 20 vjet burg për vrasjen e dy komunistëve në Shqipëri në vitin 1944 dhe jeta ishte e vështirë për familjen Kapaj nën sundimin komunist në vitet 1970 dhe 1980.

Shtëpia ishte një kasolle me dy dhoma, mbetjet e të cilave janë ende në bazën e shtëpizës relativisht të re të familjes, ku ende jeton nëna e brishtë e hajdutit. Kapaj ndoqi shkollën fillore në Gjorm, por në fillim të viteve 1990, pas rënies së komunizmit, ai u zhvendos nëpër kufirin me Greqinë fqinje.

Ishte një rrugë e njohur për dhjetëra mijëra shqiptarë të dëshpëruar. Për një kohë ai punoi si kamarier, por burimet i thanë Daily Mail-it se atje Kapaj kishte probleme me autoritetet.

Detajet e sakta mbeten të paqarta, por, pasi u kthye në Shqipëri, në fund të viteve 1990, ai kishte vendosur edhe njëherë sytë për një lëvizje jashtë vendit – kësaj here në Mbretërinë e Bashkuar, ku qeveria e Tony Blair po lejonte mijëra refugjatë kosovarë të vendoseshin.

Vëllai i tij më i vjetër Nexhip Kapaj i tha dje Mail se ai u përpoq “dy ose tre herë” për të hyrë në Britani si refugjat kosovar para se të pranohej. Ai tha se vëllai i tyre i mesëm Bilal ishte vendosur ndërkohe në Britani të Madhe.

“Ashtu si shumë shqiptarë gjatë Luftës së Kosovës, të deklaroje se ishe kosovar, ishte mënyra më e lehtë për të fituar hyrjen në Britani të Madhe,” (përktheu lapsi.al), – tha vëllai i tij, një ish-polic i portit. Sipas një plaku të respektuar të fshatit Gjorm, Kapaj harxhoi rreth 600 £ për të bërë udhëtimin nga Shqipëria në Britani të Madhe.

Daily Mail, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu