• |
ide | kryesore

Erdogan anullon zgjedhet e Stambollit: “I manipuluan gylenistet”

Arkiva, Lajme, Të fundit

Komisioni i Lartë i Zgjedhje në Turqi anuloi sot zgjedhjet lokale të Stambollit, ku fitoi kandidati i opozitës, Ekrem İmamoğlu.  Erdoğan kërkoi anullimin dhe përsëritjen e zgjedhjeve pas arrestimit te disa personave, përfshi punonjës të administratës lokale, që dyshoheshin per lidhje me Gylenin, për ndërhyrje në garen lokale. Nën presionin e presidentit të vendit, institucioni më i lartë për zgjedhjet në Turqi vendosi sot përsëritjen e tyre në 23 qershor.

Zgjedhjet lokale të 31 marsit u konsideruan si një humbje e madhe për Presidentin Erdoğan. Përveç Stambollit, partia e tij AKP humbi edhe kryeqytetin Ankara.


Kandidati opzitar Ekrem İmamoğlu çertifikoi  zyrtarisht fitoren nga Komisioni i Zgjedhjeve më 17 prill, pasi u shqyrtuan ankesat e partisë AKP të Presidentit Erdoğan.

 

 

10 Comments

  1. Hahahahahaha
    Qeka bere mode rajonale teoria “Te gjitha fajet i ka saliu”. Paskemi filluar te eksportojme edhe karlliqe tani.

  2. Tragjikomedi diktaturash..Ky idioti qe kemi Kminister, do hyje i vetem ne zgjedhje ti fitoje te gjitha bashkite…..dhe fajin ja kane te tjeret!

  3. Erdogani kopjoje salihun per tiranen islamiket ne te njejtin krim elektoral edhe atje paska ristan,por ky turku te pakten caktoje date tjeter zgjedhjesh,por salihu perdori tv,gjykata dhe ne fund ristanin dhe lulu u be kryetar,emu ne zgjedhje hyjne ato parti qe duan te garojne dhe qe ndjejne qe mund te ndryshojne dicka,por lulu ka akoma kohe per tu bere pjese,por duhet te keshe kellqe

  4. Pabuks te eshte prere filmi keq..Drame te madhe shpirterore paske..Nuk shef te sotmen e te ardhmen Por te kaluaren( edhe ate vetem me ngjyrat e tuja)

  5. Zana dhe byroisti pd te dy si kucka qe salihu I ka perdhunuar trute kerkon te sho sot,salihu ben thirrje per lufte neper tv kjo bucja thote mos te meremi me salihun e djeshem,kur e kemi dhe sot,ai del ne tv zana dhe byroisti masturbohen kur I degjojne zerin ketij agjentit Bisturia

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu