• |
ide | kryesore

Video-skandali/ Tërhiqet kancelari i Austrisë: Nuk erdha në pushtet për karrige

Planet, Të fundit

Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz, ka dhënë dorëheqjen 18 orë pas publikimit të video-skandalit, ku Zëvendës Kancelari austriak, Heinz-Christian Strache, shfaq gatishmërinë për t’i siguruar një oligarkeje ruse mbështetje për tendera publikë, në cilësinë e kreut të Partisë së Lirë (FPÖ).

Teksa shpalli edhe zgjedhjet e parakohshme, Kurz e komentoi dorëheqjen duke u shprehur se u zgjodh kancelar për të ofruar ndihmesën e tij për Austrinë dhe jo për të siguruar një karrige pushteti. “Unë nuk erdha në pushtet për karrigen time. As për të përmbushur një ego. Erdha për të dhënë ndihmesën për Austrinë, por, unë nuk mund të qendroj në pushtet në këtë situatë prandaj, sot, jap dorëheqjen dhe thërras zgjedhje të parakohshme.”- tha Kurz në reagimin e tij pas dorëheqjes.

Komprementimi i Strache-s, parashikohej nëse FPÖ-ja do të ishte pjesë e formacionit qeverisës pas zgjedhjeve të përgjithshme të vitit 2017, në këmbim të mbështetjes financiare. Në zgjedhjet e fundit, FPÖ-ja arriti 26 % të votave dhe u bashkua në një koaliacion paselektoral me ÖVP-në.

Videoja që u shpërnda  nga prestigjiozet “Spiegel” dhe “Süddeutsche Zeitung”, tregon për ambicien e oligarkes ruse për të blerë gazetën austriake me tirazhin më të lartë, “Kronen Zeitung”, me qëllim që të mbështeste FPÖ-në në peridhën paraelektorale. Organi i akuzës ka nisur hetimet për çështjen në fjalë.

18 Comments

  1. Jo re palloshian. Nuk iken se ja di kapacitetin kundershtarit. Dhe po e moren ata pseudodemokratet, ateher nuk do ngel me njeri ne kete shtet.

 1. Ja pra sa larg jemi ne nga demokracia.
  Politikanet shqiptar , te majte te djathte me te korruptuarit e kontinentit , mallkimi i zente

  1. Ari mos barazo floririn me Bakrin ,ky Lul pederast se ka plot bythqi qe Luanda babain shembullor por ti nuk je manall je ndonje bythqi nga klani i kermes Sal perversi por do vi koha qe ky bythqi do paguaj .Te shkruan nje i ikur heret , ne ate kohe kur ti dhe Sal shpellari i kishit duart gjak duke duarkrotikjeve or vemje me sociale . Ari manalli

   1. Te shkruan njeri i ikur 10 vitet e fundit dhe me familjen ( prej budallenjsh ) puntore dhe te ndershme. Rama ka promovuar rracen me te poshter duke bere 24/7 propagande per ndryshim dhe tani ke kriminel ose komunista qe vazhdojne pasurohen ne kurriz te te tjereve. Ske faj ti, fajin e kane budallenjt kur nuk ja qin motren gjithe trashgimtareve te komunizmit qe vazhdojne pretendojne sikur u perket gjithçka. Evropa leshin pasi i iku truri shqiptareve thote dialogoni jo dhune , e bejne sepse po shinojne spektakin nga larg. Ketu gjendja psikologjike eshte mjeruar prej nje retorike morali te kote dhe te panevojshme. Evropa ka marr fund. Oo nuk ndeyshoi radikalisht, mos prisni ndryshim. Ndryshe ta mbani me shendet per 100 vjet te tjera komunizmin qe me ane te romanticieneve do quhet politik sociale. Ropt ne pidh gjithe hajduteve parazit qe kerkojne te drejta.

 2. Bile Kurzi gjynah, se me gjithe keta KAZANEN qe na ka ne rrethuar, s’do kete pasur faj.
  Ja Lideri Global Rajonal! ShN e Tij Cunikristaqit Rama – nuk dorezohet kollaj

 3. Kot nuk themi qe jetojme ne Arnautistan, ku na udheheqin ca barinj stanesh! Kjo eshte ajo Europa qe keta barinjte tane aspirojne te futen dhe qe nuk ja var kush!

 4. Rama nuk merr shembull nga nje xhuxh 32 vjecar. Rama eshte me i gjati nga te gjithe liderat europiane ne keto 70 vjet, prandaj i takon te jape nje mesazh : Nuk ka doreheqje pa i bere fiks 1 miliarde ne parajsa fiskale!

 5. Edhe ne kemi nje video per presidentin tone te nderuar. Ishte zevendesi i Saliut atehere.

  U be gjith ajo zallamhi dhe… Saliu ne mbledhjen e qeverise asokohe foli per te mirat qe ka shalqini per celulitin. Me vone u provua qe video ishte fallco dhe drejtesia fitoi 5-0.
  Gojet e liga thone qe Prifti kishte/ka edhe ca video te tjera me Argiten e Zenin.

 6. Sikur te bente te njejten gje sala kur doli video e ilirit do kishte konsoliduar nje pozicion te forte ne popull…… dhe nese therriste zgjedhje te parakoheshne me shume mundesi do te rizgjidhej pasi baza e ps ishte sh e pakenaqur por nuk pranoi te behej burre shteti por zgjodhi te merrej me politik dite kush e krrujti tek qytetari dixhital….. veten enveri ja qene burre

 7. O morra te kuq. Shikoni se cfare demokraci kane vendet perendimore.
  Sa per video do zoti nuk flet Balili se nga Santa Kuaranta do shikoni orgji me britma nga bordello kolektive.
  Rrofte LGB bytha.

 8. Nxirre koken nga bytha Salihut dhe meso qe Salihu sa here qe shkonte ne Delvine, kafen te Balilet ndalonte me pi. PDista te flakte. Pune pazaresh qe u prishen dhe me vone u bo baza e LSI,se. Jane ato tipat qe akoma dalin per nonji kocke e qe dalin krah lulit tu bertit poshte qeveria krimit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu