• |
ide | kryesore

Shqipëri e Madhe?/ Vilajeti i Ali Pashë Tepelenës i kalonte 150 mijë km²

Dossier

Të gjithë sot flasin për Shqipërinë e Madhe, ndërsa kur numërojmë territorin e saj, ai nuk i kalon as 60 mijë kilometra katrorë. Pra, sikur e ngatërrojnë qëllimisht Shqipërinë etnike, e cila edhe aktualisht ka më shumë se një 100.000 kilometra katrorë, dhe prapë është shumë e vogël se “Shqipëria e pavarur” – “Indipendent Albania” e Ali Pashë Tepelenës.

Ky projekt që për fatkeqësinë e shqiptarëve nuk u realizua u kthye në kob për një komb të tërë, është Shqipëria e vërtetë, e mbijetuar pjesërisht prej Ilirisë, kur ishte disa herë më e madhe se sa ky projekt-shtet i Ali Pashës.
Por, shteti i Ali Pashës përfshinte gati të gjithë shqiptarët në Ballkan, dhe pa dyshim që sot do të ishte shteti më i madh me territor pas Rumanisë, dhe po ashtu popullsia nuk do të ishte më pak se njëzet milionë shqiptarë.

Greqia vështirë se do të ekzistonte si shtet, po ashtu as Mali i Zi nuk do të krijohej dot, dhe as që bëhet fjalë për ekzistimin e Maqedonisë, ndërsa Serbia edhe nëse do të ishte krijuar nuk do të kishte as sot territor më të madh se sa pashallëku i Beogradit, shkruan njëkomb.com.

Sipas dokumenteve të gjetura në Angli nga Irakli Koçollari, Ali Pasha kishte marrë të gjitha masat për krijimin e shtetit shqiptar dhe këtë e kishte bërë në pajtim me tre pashallqet tjera shqiptare. “Ali Pasha kishte deklaruar: “Unë jam përgatitur dhe i kam marrë të gjitha masat që në një moment të caktuar, unë të shkëputem dhe të shpall pavarësinë e atdheut tim”.

Vetëm territori i principatës së Ali Pashës do të shtrihej në këtë hapësirë: Nga Elbasani, pra si veri kishte Shkumbinin dhe më pas në Ohër, deri në afërsi të Manastirit, gjithë territoret e Maqedonisë së sotme, deri në afërsi të Selanikut më pas në Thesali, Magnezi e Peloponez, pa përfshirë këtu Athinën, edhe pse në atë kohë nuk ishte ende një qytet, por një fshat i banuar nga arvanitasit”.

Ku do të shtrihej më tej ky shtet?

Ali Pasha ishte kategorik se marrëveshja ishte bërë me dy pashallarët tjerë në veri, por edhe me një pasha më në jug në Greqi, që sundonte tokat shqiptare: “Unë kam biseduar edhe me ata të dy dhe ne kemi rënë dakord që të krijojmë një shtet të përbashkët me të gjitha pashallëqet, madje bashkë edhe me ne të tre, pra Shkodrës, Beratit dhe Janinës, do të bashkohet edhe Selim Pasha i Seresit”. Seresi është një qytet në Greqi, u kishte deklaruar Ali Pasha britanikëve.

Sipas shtrirjes së Pashallëkut të Janinës, dhe të atij të Serezit, i bie që rreth gjysma e Greqisë së sotme të ishte shtet shqiptar, më së paku 60 mijë kilometra katrorë, plus territori i Shqipërisë së sotme, dhe territori i Maqedonisë së sotme, që bëjnë së bashku afër 54 mijë kilometra katrorë, Kosova e sotme dhe Sanxhaku, shumica e territorit të Malit të Zi dhe një pjesë tjetër e Serbisë deri tek portat e Nishit, do të përbënin rreth 50 mijë kilometra katrorë të tjera, dhe me një përfarim, shteti shqiptar i Ali Pashë Tepelenës së bashku me tri pashallëqet tjera do të kishte jo më pak se 150 mijë kilometra katrorë dhe mund të shkonin me një nxitje të bashkimit të shqiptarëve për rreth deri në rreth 200 mijë kilometra katrorë.

 

7 Comments

 1. I shikoni shqiptar edhe sot serbet krekoin tok greket kerkojn det kto vuajtje qe po vuajm akoma jan krimet e mashtrimet te perndimit dhe vazhdoin me krime edhe sot.

 2. Mos flisni idiotlluqe.

  Shqiptaret u tkurren se u bene njesh me turqit dhe skishin vetedije kombetare.

  Janina ishte mix shqiptaresh vllehesh dhe grekesh. Shqiptaret ishin me keq te ndare ne ortodoks dhe mysliman. Nuk ishin as 50% as bashke .
  Ca me turkun ca kunder turkut. Ortodokset perfunduan tek greku natyrshem sic perfunduan edhe vllehet.

  Ne maqedoni ishte mix shqiptar sllav grek dhe me pak turq.
  Fatkeqesisht ishin me pak se gjysma ndersa sllavet ishin mbi 60%

  Kosova ishte mix sllav dhe shqiptar. Ketu shqiptaret ishin mbi 70%.

  Ndaj kosova u fitua maqedonia barazim janina u humb

  Te dhjefsha mu ne pashain turk qe ndihmoi greket me parate e tij dhe percau shqiptaret
  Veproi mu si turk .
  Nje pasha turk. Jo shqiptar.
  Nje i paditur kriminel me dinakeri te vecante qe u be pasha i fuqishem ne renie kalbezim te perandorise osmane.

  Me siguri i kendon termet peci pasi behet dru ne kanabis dhe raki me mish qengji.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu