• |
ide | kryesore

Arian Çani bën parashikimin për zgjidhjen e krizës politike

Lajme, Të fundit

Duke folur për krizën politike në Shqipëri, gazetari Arian Çani thote se ajo “nuk do të ketë ndonjëherë zgjidhje”. Gjatë emisionit “Provokacija” të Mustafa Nanos, ai tha se njerëzit publikë që kanë hapësira në media të mos i bëjnë njerëzit që të ëndërrojnë më kot.

“Nuk ka zgjidhje. Mendimi im është që nuk do ketë zgjidhje asnjëherë. Mirë është që ne që të paktën kemi një foltore, një mundësi nga një ekran i caktuar siç është Klan apo ABC-ja mirë është që aq sa mundemi, me aq sa na dëgjojnë ata që na kanë xhan, apo që na kanë inat, mos t’i bëjmë kot të ëndërrojmë. Nuk do ketë zgjidhje. Kjo nuk është pesimiste ta thuash”, – tha Çani.


Sipas moderatorit të “Zonë e lirë”, Shqipëria nuk është një vend me demokraci të konsoliduar. Çani thotë se zgjedhjet dhe votat respektohen më shumë në shtetet fqinje, duke shtuar se bëhet fjalë për luftë për pushtet, ku dikush do humbasë.

“Sepse nuk jemi në një vend me demokraci të konsoliduar. Jemi në një vend hibrid. Në një vend që nuk është as diktaturë, por nuk është as demokraci. Deri në momentin, kur ne jemi dakord që zgjedhje në këtë vend nuk janë bërë kurrë të rregullta, gjithmonë tjetri paragjykohet thotë që “i ke vjedhur” “i ke vjedhur”, çdo bisedë tjetër pas këtij momenti është e kotë. Pra si të thuash duhet ta heqim këtë lloj hipokrizie. Ne jemi një vend ku zgjedhjet dhe vota nuk respektohet.

Ndërkohë që vota respektohet shumë mirë në Maqedoni, në Kosovë, në Mal të Zi. Vetëm tek ne vazhdon të ndodhë që fituesi të paragjykohet dhe me të drejtë sepse faktet, interpretimi i tyre, janë të mjaftueshme që të na bëjnë të besojmë se nuk ka palë të drejta dhe palë të gabuara.

Është luftë për pushtet dhe unë them që kjo luftë do të vazhdojë dhe patjetër që dikush do humbasë nga kjo luftë. S’mund të vazhdohet me këtë histori që të bëhet luftë dhe të gjitha palët të dalin të fituara”, – tha Arian Çani.

16 Comments

 1. ne kosov thaqi e ramushi i mbushin si ne shqiperi kutit.madje ne freniven e thaqit kan votuar 140 perqind te votuesve edhe te bdekurit para 100 viteve.

 2. E ka njëfarë të drejte Çani por nuk e thotë copë, por i bie anash.
  Po si mund të ketë zgjedhje normale në Shqipëri, kur shqiptarët edhe pasi vuajtën me samarin e diktaturës komuniste mbi kurriz, për 5 dekada, edhe kur kaluan në sistemin demokratik pluralist, votojnë apo ja shesin votat përsëri partisë së punës. edhe kur ajo na u kthye në një parti drogiste ?

 3. Shume e sakte! Nuk mund te kete lufte ku te gjitha palet dalin te fituara. Dikush duhet te humbe rende, ndryshe kjo nuk eshte lufte , por teater. Meta nderhyri ne nje proces qe dukej pa kthim, duke kthyer skemat e vjetra.
  Jo, mor jo! Rama nuk duhet te dale viktime e nje vendimi abuziv pushteti (prej metes ne kete rast), por duhet te viktimizohet nga forca e te nenshtruareve. Nese opozita e ka seriozisht daljen ne krah te tyre duhet te marre parasysh, pa bere llogari, suksesin ose deshtimin final. Nuk ka me gjasme. Per fat te keq ne kete moment axhendat e opozites dhe popullit po fillojne te divergojne, sepse opozites, ne ndryshim nga populli, po i lezeton llokumi i metes, burrit te mones. Populli nuk e ha ate llokum se e di qe do ta vjelle. Ndoshta dhe opozita, por nuk e ka kuptuar akoma.
  Bravo Cani! Arsyetimi me i drejte qe ke bere. Dikush, pervec popullit, duhet te humbe nga kjo lufte. Opozita ka akoma shansin te fitoje bashke me popullin, ose te shijoje fitoret qe do t’i lejoje rama, te mjaftueshme per te mbetur gjalle dhe brenda sistemit. Por, nuk eshte cudi qe pas kesaj te filloje ajo lloj lufte nga e cila te gjithe dalin te humbur.

  1. po pse mor zotnija juaje opozita nuk eshte pipell vetem socijalistet jane pipell,,,,ha,ha,ha,ha rama eshte,tra,la,la thotë:

   o cani te ka kapur fotografi ne momentin kur ke kerkuar te hash mish…mire e ke vari v.k.m.puneve te shtetit,ne po ata kemi qene,jemi,dhe dote jemi popull kastravec.

 4. Keta qelbesira u provuan 30 vjet.

  Nuk jane ne gjendje te organizojme zgjedhje keta qelbesira politikane.

  Zgjedhjet duhet organizuar nga qeveri teknike 3 mujore.

  Qelbesirat 3 muaj para zgjedhjeve te japin doreheqjen dhe te dalin ne Shqiperi te kerkojne voten.

  Pas zgjedhjeve Kryeministri teknik,ministri I brendshem teknik dhe policet qe nuk raportojne tek ministri I brendshem politik, shkojne ne punet qe kane patur me pare.

  Keyeministr teknik mund te behet nje Gjykates, Guvernatori I Bankkes Qendrore ose ndonje Titull tjeter me reputacion.

  Shikoni o qelbesira eksperiencen e Maqedonise. Ata kane bere nje marreveshje per zgjedhjet.

  Beni nje marreveshje kombetare.

  Esenca e kesaj marreveshje te jete:

  20 vjetet e ardhshme zgjedhjet NUK do te organizohen nga POLITIKANET

  3 muaj para zgjedhjeve, Kryeministri, gjithe qelbesirat Ministra, drejtore te nivelit te Larte qe mund te ndikojne ne zgjedhje, japin doreheqje.

  Pas zgjedhjeve kthehen ne vendin e punes, atje ku ishin ata drejtore.

  Keto 3 muaj Qeveria Teknike, NUK ka te drejte te beje tendera dhe qelbesira koncesione.

  (Qe te bien dakord qelbesirat Politikane, sidomos Rilindasit ne pushtet, qe e shohin pushtetin si rrjepje me Koncesione dhe kontrata poshteruese, dhe na zhdepen ne borxhe tek Oligarket)

 5. Nje loqe byroist thote qe votohet akoma p e punes,do votohet mor loqe se salihu qe e mori trashigimine komuniste nuk beri demokraci nuk lejoje asnjehere te behen votime ne pd te njejten beri dhe jashte pd,nuk I pelqen demokracia atij I pelqen karitokracia,se me karat si ty ai eshte me rehat ne trashigimine e ramizit,prandaj dhe populli voton majtas

  1. Po me cfare erdhe ne pushtet ne 2013 ti mor fisqire? A nuk erdhe me vote? Po ne 2009 kush t’i la ti merrje 66 deputete(aq sa meritoje) , pidhi anetes? Po ne 2007? Kush i asgjesoi zgjedhjet ne parti, rama apo saliu? Vazhdo ha mut dhe pak, se pastaj me vrap te lehte te burgu , me gjithe fugen, se beni pune partie me leke shteti.

 6. Mos shkoni te votoni, te pakten ate dite te vetme nuk do talli karin askush me ju. Ah, po qe se ju ha bytha nuk eshte faji i shkopit. Dhe po e keni ndare mendjen te votono te pakten shiteni voten shtrenjte, minimumi 5 mije euro.

 7. Sa populli ben lloqe ju blihet vota pra shesin jeten e femijve te vet si shiten te tyren dhe mbajne stilolapsat ne xhep per votimet e radhes shqipri tepsi do kemi. Nuk behet jo nuk behet. Keshtu jo. Me te rroje parti do behet?!

 8. te paketn nga komenten meson ca fjale dhe shprehje te reja per te permiresuar fjalorin:
  “po qe se ju ha bytha nuk eshte faji i shkopit”
  “fisqire”
  “karitokracia”
  “varikarsa”

  a nuk e kuptoni qe te tre palet (qe ne fakt jane nje pale e vetme) tallin trapin me ne gjithe diten e gjate. Besoj se shprehja qe duhet te perdore cdo politikan per fushate duhet te jete “Hani mut, qeras politika!”. A nuk kemi 30 vjet qe ata dhjesin e ne hame. ka shume vete qe thone qe politika eshte kurve. Jo, ata jane kurvaret, kurvat jemi ne qe i krehim bishtin, cdo 4 vjet shkojme mbajme rradhe te zgjedhim kush do na e fusi me pak, ose te pakten te kete gjalp me vete. Zgjidhje e vetme per kete vend eshte zgjimi i njerezve nga letargjia e propogandes tre paleshe. ose nese jo mbetet plani B: robt ku t’i kene e te ikim te gjithe

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu