• |
ide | kryesore

Krimet zgjedhore/ Marku firmos urdhrin për prokurorët: Hetim dhe ndjekje penale ndaj atyre që prekin zgjedhjet e lira

Lajme, Të fundit

Prokurorja e Përgjithshme e përkohshme, Arta Marku, ka firmosur urdhrin për prokurorët në lidhje me masat administrative dhe proceduriale për prokuroritë për periudhën para dhe pas zgjedhore.

Ky urdhër parasheh si qëllim hetimin dhe ndjekjen penale me përparësi dhe efikasitet  “ndaj autorëve që prekin zgjedhjet e lira dhe sistemin demokratik të zgjedhjeve apo që cënojnë procesin zgjedhor”.


Gjithashtu, udhëzimi saktëson se do të ketë një bashkëpunim mes prokurorive të të gjitha qarqeve dhe Policive përkatëse, si edhe mes agjencive të zbatimit të ligjit e shërbimeve inteligjente, për të marrë dijeni menjëherë për vepra penale që prekin zgjedhjet e lira dhe sistemin demokratik.

Gjatë periudhës së zgjedhjeve, prokurorët do të jenë në gatishmëri nga ora 07:00 deri në 22:00 dhe do të kenë komunikim të vazhdueshëm me sallën operative të Policisë.

Firmosja e udhëzimit të Prokurorisë së Përgjithshme vjen pak ditë pas ndryshimeve në Kodin Penal të miratuara nga mazhoranca, që sanskionojnë ndëshkime deri në bllokim të lëvizjes jashtë vendit për një periudhë që varion nga 5-10 vjet për ata persona që kryejnë krime zgjedhore.

 

14 Comments

 1. kurva drande pal marku shume e gateshme per te ndeshkuar popullin e ndershem ,.ka dy vjete putana perse nuk denon grabitesit e votave te 2017 .do tja heqim breket ,do ti fusim hurin para e mbrapa shume shpejte megjithese si baxhelle e ka si shpelle.

 2. PROKURORJA QE DUAM
  KY ISHTE VETINGU ?
  A BESONI ME SE KY VEND MUND TE BEHET PA BERE REVOLUCION ?
  NESE PO , ULNI KURRIZIN DHE BREKET
  NESE JO , RREMBENI ARMET DHE NGRIHUNI KUNDER TE GJITHE KASTES POLITIKE .
  VETEM REVOLUCIONI I JEP FRYME DHE JETE KETIJ VENDI .

  1. Ka ik koha e revolucionit o palle,jemi ne vitin 2019 e ti flet per revolucion,me keq se plaku i pjerdhur Sali,jemi ne demokraci o mik,pushteti meret me vote,mos dilnin ne rruge keto kurvat e opozites por te hynin ne zgjedhje me program dinjitoz plus te shfrytezonin per fushate pergjimet te cilat do tia rrisnin piket ne maksimum dhe do shifje ti fitonte apo nuk fitonte opozita,po kush do e bente kete Bash bythpambuku qe eshte i tredhur nga Sala?!

 3. Krruajeni bythen po deshet o talibane,nuk ka bythe njeri te me ndaloi mua te votoj sepse ashtu i do bytha atij,jemi ne demokraci kush do voton kush nuk do ha fara kush e krrun me gjethe fiku shkon ne burg,harrojeni pushtetin me dhune…

  1. Jeni mesuar ju kurvat e kuqe ta mbani ne goje. Si do ta keni parullen me 30 qershor: “Qina me fort Parti nga fitorja ne fitorje”?

 4. Nuk eshte nevoja ti trevosh prokuroreve detyren e vet! Me mire pastro fytin nga kari Ulusiut sesa te besh show te pavlere.

 5. Po mi mrika. Fillo me qenef qefaline e sigurise. Me ulsinjen. Me gjylen felat….. me surratin tat. Dhe vazhdo……

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu