• |
ide | kryesore

Tahiri pas dënimit: Burrat dallohen nga cilësia e armiqve që kanë

Lajme, Të fundit

Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri në dalje për mediat do të shpjegojë të vërtetën e tij.

Saimir Tahiri: “Nuk është më e reja për ju dhe asnjë njeri sesi kaluan dy vite dhe sesi pas dy vitesh hetimesh nga prokuroria e Krimeve të Rënda për akuza edhe më të rënda sesa vetë emri i Prokurorisë, karroca e prishur e dyshimeve mbi mua ndaloi në stacionin e parë.

Dy vite hetime brenda prokurorisë dy vete gënjeshtra brenda dhe jashtë prokurorisë, dhe unë për dy vite me radhë heshta përballë të gjitha akuzave, të gjitha gënjeshtrave për të respektuar drejtësinë jo se nuk di të flas dhe për ta çuar kurrë gjyqin para drejtësisë. Tek gjyqi i tavolinave apo tek gjyqi i mediave sesa kam besuar që ditën e parë që nuk duhet të ishte gjyq popullor, por një gjyq shembullor i drejtësisë.

E bëra këtë duke ditur sakrificën shumë të madhe të kujtdo që do të donte të më besonte qoftë edhe për një minutë të vetme. Dhe duhet të sakrifikoja padiskutim përballë lumit shumë të madh të akuzave dhe gënjeshtrave që binin mbi kurrizin tim dhe të po të llogarisësh e të shtosh këtu sa gazetarë kanë shfrenuar fantazinë e tyre për mua me akuza dhe shpifje, dhe sa analistë kanë nxjerrë konkluzione e gënjeshtra për mua. Heshtja ime sigurisht bëhej çdo ditë edhe më rëndë. Unë heshta i bindur dhe e bëra vetëm në respekt të drejtësisë. E kisha shumë kollaj të mbaja mandatin e deputetit, e lashë vullnetarisht.

E kisha kollaj ta mbaja mandatin dhe të rrija në parlament gjatë gjithë kohës edhe të shfrytëzoja politikën përballë akuzave që mu bënë, fundja siç kanë bërë të tjerë para meje pa asnjë përjashtim. E theksoj pa asnjë përjashtim, të gjithë ata para meje. Kanë ndenjur në Parlament ndonëse janë akuzuar për vjedhje, për vrasje, kanë mbajtur imunitetin e tyre dhe nuk janë përballur me drejtësinë por janë fshehur drejtësisë, unë nuk e bëra këtë.

Bëra të kundërtën, lashë mandatin e deputetin, ndërpreva çdo aktivitet politik i bindur se çdo drejtësi në sqetullën e politikës vetëm drejtësi për mua nuk do të ishte. Dhe vazhdoj ende sot të besoj se është më mirë rreziku nga padrejtësia sesa drejtësia që të bën politika. Ku radha e servilëve dhe e shushunjave vetëm shtohet, shtohet dhe shtohet e të gjitha bashkë në kurriz të popullit. U përballa si qytetar i thjeshtë me të gjithë, me politikën dhe drejtësinë. Edhe me ata ca që heshtnin a thua se unë nuk kisha jetuar kurrë, dhe me ata ca të tjerë që nuk mu ndanë nga fyti që nga dita ime parë në politikë dhe mirë kanë bërë. Unë besoj se burrat dallohen nga cilësia e armiqve që kanë.”

16 Comments

 1. Bej pordh tani se te takon , disa te tjete, qytetar te tthjesht per drita dhe nje cigare hashash jane flijuar nga policia jote qe doje ti. Njerzit harrojn por zoti nuk harron kurre,

  1. tahiri dhe shum tahir te tjere skan kuptuar esencen Akoma qe padrejtesia ben shkatrrim , drejtesia rregullim , egoja pushtetit dhe paras mbijetes,por njeriu eshte krijes active per kohen e vet ,ku anon ne dem ose dobi sipas formimit qe I behet , e kur e keqa I mberthen te gjith ,dhe kur te gjith te ulen dhe mendojn si zgjillet,dikush do thoj e kunderta kesaj qe beme, e verteta drejtesia haku por ne ate moment do binden qe e verteta eshte e efeteshme vetem duke zhvilluar gjithcka me kohe ne momentin dhe formen e vet,edukimi femijes ne barkun e nenes gje qe per shum breza I ka ikur koha vetem te mendohet e ardhmja,te fillohet me system ,lind pyetja po me gjith keto breza si ti trejtojme ,ketu hyn pajtimi ,e drejta mundesit vlerat meshira tolerance marrveshjet falja, mbasi njeriu tani te verteten e ka mesuar si ndjeshmeri nga e kunderta e saje padrejtesia si vlersim , kur verimeve te duhura ju kalon rralla problemet kthehen ne kosto qe I paguajm te gjith ,tani ndollemi ne moment per te vlersuar ralitetin ndar problemet dhe pranuar zgjilljet me rregull mas drejtesi hak sic zoti ka krijuar te funksionojne suksesi ,njeriu as nuk eshte I padobishem dhe as I pademshem , varet rrugen qe ndjek pradrejtesia ka dem drejtesia dobi nuk eshte as I pagabueshem dhe as I pandreqeshem , varet tek mesazhi dhe veprimi pozitiv ndaj tije interesi kombetare eshte e drejta haku pajtimi brendeshem dhe dobia ,nuk na intereson te projektojme armikun me perjjashtim te atije qe duke njohur te drejten hakun dobin dhe demin zgjell demin ndaj tjereve duke projektuar veten si armik te drejtes son pasi I eshte bere e qarte gjithcka si hak, ky eshte natyralitet njerzor sejcili urren padrejtesine dhe kerkon te drejten e vet ,eshte linje e nje natyraliteti te perbashket qe duhet njohur ruajtur ,qe ne mardheniet te ndersjellta ndernjerzore te mos I cenohet e drejta individit ,duke ruajtur keshtu efektivitetin e zhvillimit qe prollon zgjillje afatgjata

   1. filozofia e tahirit dhe shum tahireve eshte qe te bejne gjithcka qe te mbajn pushtetin , ,por gjitha levizjet e mundeshme ,pas gjitha pretendimeve ne popull ,populli su beson me ,edhe sikur te pendohen kthejn hakun njerezve,populli su beson me ,sepse keto kan ,nje fakt ,ne shpirtin e tyre qe edhe po te duan ,nuk arrihet ,per ket kategori njerzore qe kan kaluar ne kete sistem formimi jo adekuat,degjoni hadithin profetik,,femija edukohet ne barkun e nenes,20 vite perpara se te lind,ka dhe hadithe per keshillimin e grave shtatzena per lexim kurani dhe perqendrim ne vepra te mira, ka hulumtime shkencore ,qe femija ne barkun e nenes ne javen e 7 te shtatzanise bashkvepron me mendimet dhe veprimet e nenes,ka dhe keshillime shkencore per gruan shtatzene ,ne lillje me sjelljen te ket sjellje sa me te mire dhe kujdeseshme ,o njerez ketu fillon edukimi njerzore jeta njerzore e ardhmja njerzore,individit dhe kolektivit ,nese behet system edukimi,ketu po edukohet [formohet]shkalla pare e pjekurise ndjenja ne zemer ,sepse thot ne nje hadithe qe ne trupin e njeriut ndollet nje ope mishi ,ku nese kjo eshte e mire gjith tupi behet I mire e nese behet e keqe gjith trupi I keq nuk thot op mishi me koc [eshtra ]te themi truri por cop mishi eshte vetem zemra,,po per cilet breza u be system edukimi per femijen ne barkun e nenes duke I krijuar rrethana lehtesuese grave shtatzena me politika ligje dhe veprime ,qe te ndikojne ne edukimin e femijeve me ndjenjat e moralit mire,edhe pjekuria eshte e huaj per mendjen si nje gjuhe e huaj per komunikim me tre elemente, te ndara dhe kohe menyre mesimi ,germe fjale shprehje,, ku germa eshte ndjenja koha saje ne barkun e nenes forma saje ,nena ta kete perqendrimin ne mendime fjale dhe vepra te mira larg problemeve stresit qe femia te dale me moral te mire dhe I qet ne ndjenja,qe pas lindjes meson emrat e sendeve fjalet ullzimin e zotit zhvillimin e mendimit dhe urtesin e praktikimit keshtu pregatisim njerz te vlerave breza shkencetaresh njerez te dobishem burim zgjilljesh suksesesh dobishe,,ku jemi ne o njerez me natyralitetin tone,si jan edukur brezat ne barkun e nenave gjith probleme stress ,por nganjehere me mendime fjal dhe vepra ,te padrejta ku ne ndienje ,eshte edukuar jo me morali mire si ndjeshmeri por e kunderta, po kemi 1 shekull keshtu, nje ekstrem I vertet ,jo edhe si te penduar nuk vlejne me ,se dalim tek hadithi profetik , nese ka pretendime te tilla do vije koha qe shejtani te veshe xhyben dhe hyp ne hytbe per te dhene ligjerat,,kjo nuk kjo nuk bind ken me as edhe si te penduar per te na ullhequr me se fetarisht shkencerisht dhe praktikisht ju mungon ajo qe pretendojne njohurit ,qe duan kohe per ti marrur dhe ndjenja e moralit educates se pastert qe se kan marre ,ke bindin keto me shprehje mbasi nuk mund te ken cilesore vlefshem dhe sukseseshem veprimin pa ndjenj dhe formim,po kush e ka kete aftesi ,kur themi me shum nga ceshte ,jan perfaqsuesit e vlerave ato vleres I japin burim vlerash doktorit I thone,,ti e ke vendin tek I semuri,veterinerit tek bagetia bujkut tek bujqesia cobanit tek bagetia ,duke vene gjithsejcilin sipas aftesise vleres ne vendin qe Meriton,,me zotin perpara ,nese nje dite ky komb kerkon ,ate marrin ate cfar Meriton nga kjo bote individi dhe kolektivi vetem duke u mbeshtetur tek ullzimi zotit ligjet e tije ne meditimin shkencore te ullzimit zotit mund ta bejne praktike te sukseseshme me mundesi per te gjith , un nuk e bera komentin ne nivelin qe un njoh gjithcka dhe ju asgje as un jam me I miri dhe tjeret me te keqi ,por jemi gjith njerez nga I njejti system ligjesh krijimi funksioni dhe ullzimi ku gjith lindem te mire dhe gjith mund te behemi dhe mbesim te mire me bindje te plote ne menyre te qete pa urrejtje frik hakmarrje kercenime shkatrrim por me urtesi duke pranuar dhe vepruar qe urrejtjen ta kthejme ne dashuri luften ne paqe dhe problemet ne zgjillje vetem sipas ullzimit zotit duke u bere gjith zeri mesazhit pozitiv me drejtesi hak mundesit zoti I ka kriju qe jeta te funksionojn deri ateher kur ai deshiroj ,zgjilljet te jen dhe mundesit te jen ,si fillim asgje nuk vjen as per individin as kolektivin ,pa angazhim sipas nivelit mundesise per mendime fjale dhe vepra te mira ,duke formuar kesht gjalleri zgjillje shpres per gjith burim dobis te ardhme te begat, koha nuk pret,angazhohuni ne dobi largohuni fitness thacethemeve ,te kundertes se dobis afrohuni ne paqe paqa do jet me ne, falnderoj te mallin zot qe me mundesoj ,te kuptoj dhe ne menyren me te bukur pershtateshme pelqyeshme dhe pranueshme ta perhapi nder njerz respect per gjith uroj mirkuptim dhe miresi nder ne falnderoni zotin per ket veprim human qe ju mundesoj ta njihni

  1. harrojn politikanet qe populli monituron veprimet ,qe kan ndollur me ato cfar jan premtuar,prej klases politike dhe rezulton e kunderta faktet tashme kan zem shah mat politiken politikanet ,,duke I shembur perfundimisht si pa vlera fryt rendiment cilesi ,vetem se antivler dhe kosto per ne ,padrejtesin nuk e deshironi as ju per vetet tuaja tu behet te nderuar qe jeni paki c po si mund tua pranojme ne si popull shumic te na beni padrejtesi , me fakte ne terren ,ekstrem ,ju jeni pato qe keni marr pergjegjsit mbi ne dhe jeni pergjegjes per ket ekstrem qe kemi ne mezin tone dhe quheni klas politike shtet, uroj te vlersoni ralitetin ndani pergjegjsit dhe ne unitet te largoheni nga politika duke jua len vendin atyre qe e meritojne me zgjellje te lira te pa imponuara nga deshira e lir e popullit perderi sa si popull quhemi me kushtetut I lire pavarur sovran dhe njihemi nderkombetarisht kemi te drejten te marrim ate cfar na takon te drejten hakun dhe administrojme me te drejt vet si popull

 2. Shume mire e ka Tahiri dhe e verteta eshte se ai veproi si burrat duke heshtur keto dy vjet dhe e ka shume mire kur thote qe te tjere kane vrare e kane prere dhe vazhdojne te shetisin te qete,madje nje vrases pretendon edhe te behet kryeminister,kulmi i hipokrizise….

 3. O trap mos u ekspozo shumë se do të të fusin ndonjë koqe plumbi se ti je minë që mund të plasë në çdo moment.

  1. Per “I paemër 21/09/2019 te 12:57”

   Tamam atë po mendoja edhe une, rrezikon ta eliminojnë kështu. Ky “denim” qe i dhanë ishte si nje kulaç qe i dhane “shokët” e tij. Mos te harroj qe ata perdorin edhe kërbaçin, jane te hurit e litarit. Kështu është kur rri me njerez te tille.

   Une personalisht kam nje farë keqardhje per S. Tahirin, ja futen, e bene koke turku. Po te shohim.

 4. Mundet qe burgu te jete per burrat, por ka shume burra qe jane kthyer ne gra kur kane shkuar atje. Ndersa ky burri qe po mburret sot, ka qare si grua tek Opinion ne tetor te 2017-es kur po dergonte mesazhet e koduara, apo kjo eshte harruar.

 5. Me ata bura qe ka prokuroria ti bure ngelesh, por bure MUTI ama. Po duke qene se jetojme ne kohen e qelbesirave dhe te pisllekut total era qe leshon ti mbytet nga era e kermave te tjera te bandes ….. . Sdq ti e di shume mire qe historia jote nuk mbaron ketu, sepse ke qene pjese e bandes qe qelbi gjithe rajonin dhe e di shume mire qe “kurva” qe ju polli do ju haje nje dite me gjithe lecka e kocka…..

 6. Bravo,fjalia e fundit asht e sakte:”Burrat dallohen nga cilesia e armiqve qe kane”.
  Por zotrrote duhet t’a kuptosh se armiqte i krijove vete dhe nuk i zgjodhe Ti,po vete!
  ARMIKU yt asht Ai qe te la dore te lire,per interesin e tij te shkelesh ligjet e shtetit,te la dore te lire t’a mbushesh Shqiperine me hashash(kanabis).Perfundimisht u ktheve ne sherbetor te denje te Edvin Rames dhe te PS-se.Per pasoje kemi te instaluar sot nje shtet dhe qeveri moniste.Investove per fushata elektorale dhe si shperblim more( n’fakt nuk ke marre ate qe meriton)damken e qeveritarit(ministrit famekeq) me te pamoralshem ne historine e dhemshur te 30 viteve te fundit.
  Te keshilloj te mos e ngacmosh me m..in sepse bjen ere te qelbur…..!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu