• |
ide | kryesore

“Po e tha Amerika, ka mbaruar”/ Lubonja: E keni gabim, “eliminimi” i Metës alarm i madh

Lajme, Të fundit

Analisti Fatos Lubonja deklaroi se “eliminimi” i presidentit Ilir Meta nga maxhoranca është alarm i madh për shoqërinë shqiptare. I ftuar në emisionin “Real Story” në “News24” Lubonja tha se për zgjidhjen e ngërçit institucional për Gjykatën Kushtetuese nuk duhet të shkonte tek Komisioni i Venecias.

“Është gabim kur thoni se “po e tha Amerika, ka mbaruar”. Amerika është një vend si gjithë të tjerët, me probleme, ka një President që “New York Times” i ka cilësuar 14 gënjeshtra. Pastaj kur erdhi Trump në pushtet, ai tha: “Hapeni këtë proces!”.


Mos ta marrim se Amerika është perfekte. Amerika pak ka ndërtuar? (Ka ndërtuar shtet autoritar) S’mund të shkojmë në Venecia. Pasi që ti të krijosh krediblitetin, dhe shqiptarët thonë: “Ju jeni përfaqësues tanët dhe jo banda”.

Kjo është rrugë e gjatë. Jeni në kapjen e drejtësisë. Dhe “eliminimi” i presidenti është alarm i madh për të gjithë në që duam të jetojmë në një vend të lirë dhe në një vend të lirë.

Këtu njëri duhet të kapitullohet, por pyetja që ngrihet për ne politikisht: “Si është më mirë për një demokraci? Të kemi disa forca pushteti (kam thënë disa banda pushteti)

Çfarë po ndodhi tani?

Po shohim përpjekjet e fundit të Ilir Metës, ndaj është dhe ky acarim për t’i rezistuar asgjësimit. Ore çdo me thënë asgjësim i Ilir Metës për ne? Është më shumë demokraci? Pluralizmi? Hapësira lirie apo më pak?!

Nga përvoja që kemi, e kujtdo që ka qenë kjo maxhorancë, ka tentuar të kapë pushtetet. Berisha i pari, Rama i dyti. Kjo është shumë e rrezikshme. Se di se si mund të mbahet ky aksion politik për të kapur pushtetet.

Për mendimin tim ky Muçi është minuar dhe ato të tjerat kanë kaluar se i do partia. Nuk dalim dot nga kjo krizë, pa mbështetjen e Ambasadës Amerikane. Kam qenë kundërshtar i reformës në drejtësi qysh në fillim dhe jam marrë seriozisht më këtë çështje.

Për të ardhur tek Muçi, ai kishte nja dy apartamente nga 70 metra katrorë, dhe thoshte se këto lekët i kam marrë këtu…Ti sot ke një kryetar të ekzekutivit që ka një shtëpi 500 metra katror që thotë: “I kam bërë me lekët në emigracion”. Për të s’ka vetting. Është kapur gjarpri nga bishti dhe jo nga koka.

Këtu kemi të bëjmë me një dështim total të reformës. Por se si mund të dalim është puna! Në një vend ky ekzekutivi është kaq i fuqishëm ku shohim Dvoranin që t’i shërbente sistemit komunist, maxhorancës, dhe ju donit t’i shërbente reformës së re?! Ne e di si po e bëjmë reformën në drejtësi, siç thoshte komunizmi: “Do të vijë”. Ndërkohë që flitej për të ardhmen”, – tha Lubonja.

18 Comments

 1. E ka thene nje zv,,,,zv,,,,zv,,, e ambasades, dhe jo cdo gje qe thote ajo( ne ikje) eshte ligj per pushtetin, e pushtetaret, por edhe per opoziten. Nese zonj, eshte kaqe e deshireshme, dhe e pasionuar pas procesit, perse nuk ka ndjekur komisionin, qe ne shume raste, ka perveluar gjygjetare, e prokurore per shuma te vogla parash mos kordinimi, e ka kaluar shkeles te detyres, e shkeles me pasurine. Atje vetingun e kane kaluar pjesa trashegimtare e isheve dhe atyre qe kane qene gjygjtar te ish sistemit. Keto, a i ka pare e ndjekur kjo zonje Z vendese, dhe te tjere, apo eshte per te shkuar radhen e suksesit te detyres se saja, deri ne momentin e zevendesimit. Per popullin, kjo, apo ky qendrim, eshte diziolunues sepse pritshmerite qe deshem po veniten, bashke me politiken e rilindjes.

  1. Ka thene kush? E c’pastaj! Kush e pyeti, kush e autorizoi, ne emer te kujt flet, c’pune ka te flase dhe t’i jape mend Shqiperise? Dialektika e njerezimit, i njeh perandorive (nuk ka rendesi sa te egra, sa antinjerezore dhe sa te fuqishme kane qene) fazen e lindjes, majen dhe fundin e pashmangshem, zhdukjen ne koshin e plerave te historise. Perandoria e ShBA, e arriti majen, pikun e saj, ne vitet ’90, me shperberjen e Bllokut Lindor. Kujdes se ne skenen boterore tani nuk ka vetem nje gangster, ruajuni nga dragoi aziatik dhe ariu i Uraleve, kush nuk zene mend dhe nuk deshiron qe te mesoje nga historia, e peson shume keq, eshte e fanci ta quash veten ROMA II por mosharroni fundin e saj.

  1. Shtoi edhe ca xero të tjera e ta bësh 70 milionë.
   E ke fjalën për videon e Metës.
   Po pse haron që ai që e kishte kurdisur ate video, padashje i nxorri vetës abuzime 10 fish më të shumta se ato për të cilat ngarkonte Metën ?
   Nëse ndonjë prokurori do të merte e të hetonte se sa ka kushtuar kështjella e Ramës në Surrel, e nga i mori ai ato para, a thua se do të bindej se ai i ka fituar me zhgaravinat e tij prej bojaxhiu që i shiste nën urat e Paritit, siç ka pretenduar ?

 2. Tosi haron qe presidenti gati e coi vendin ne lufte civile me cdekret/dekretimin e zgjedhjeve. Presidenti ka vepru si militant partie ne shume raste te tjera dhe per kete arsye ka nisur procedura e shkarkimit.
  Pyetja qe kerkon pergjigje eshte se pse presidenti kerkon bojkotimin e reformes ne drejtesi?

 3. Me ne fund pas shume emrash keto muaj,sot mori guximin te dali me emrin e vertete xixa,jemi kohe festash doli se na qenka i pa kenaqur me reformen dhe ameriken,shpellari i vjeter I pd doli nga shpella gati per lufte me popullin qe I ka dhene ok amerikes per te udhehequr kete reforme dhe per ti cuar ne pidh te semes keta pushta qe salihu i zgjodhi per ta kapur drejtesine ashtu si salihu di,xixa vazhdoni luften kunder imperializmit amerikan ju pinjollet e neokomunistave me ne krye salih karaxhic berisha

  1. mua me duket se me ne fund Sorrosi ia arriti te ktheje ne pushtet komunizmin e idhtareve te Enver Hoxhes pasi u perpoqen me aq mund perendimoret per ta hequr nga Lindja. Mesa duket Dollaro, Evroja dhe Leku bejne namin kur vjen puna per ideologji. Sa per Edver Ramen Zografin Bis Drogaxhiun Hajdut Serial Perdhunues Femrash Skizofren me kartel tek 5 do i vije rradha. Ta meson historia komuniste ruse qe do hane kokat e njeri tjetrit. Mezi pres te vije Vilajet Qyrku ta nxjerre dhe ai fytyren vrasesve te vertete te Ardit Gjoklajt

  1. Ata qe nuk pranojne “Rilindjen” komuniste ne Shqiperi o jane qorra me 8 pale sy ose jane perfitues te atij regjimi, ku hetuesit, policet perdhunon e vrisnin sa majtas djathtas, pushteti bente shtate pal qejfe, populli shikonte vitrinat bosh. Edi Rama bir i Kristaq Rames, nipi i Spiro Kolekes, Belinda Balluku mbesa e Beqir Ballukut, Sonila Qato vajza e Llambi Gegepriftit, Ditmir Bushati etj etj etj etj etj etj etj etj etj etj

 4. Ketu u vendos totalitarizmi serish me dijenine dhe vullnetin e plote te faktorit nderkometar. S’eshte aspak cudi qe Lubonjes shume shpejt t’i ndalohet hyrja ne keto televizione, ose mund edhe te lejohet te beje gam gam se nga fjalet nuk vjen e keqja. Per cdo rast do kete perballe panel me mbeshtetes te edi rames, si skender ymer minxhozi, analist medioker, by the way, arian vasiari, nje vlonjat i nderkryer qe flet sikur po peson krize nervore nga casti ne cast, dhe sokol balla, alias dora.

 5. Ka thene kush? E c’pastaj! Kush e pyeti, kush e autorizoi, ne emer te kujt flet, c’pune ka te flase dhe t’i jape mend Shqiperise? Dialektika e njerezimit, i njeh perandorive (nuk ka rendesi sa te egra, sa antinjerezore dhe sa te fuqishme kane qene) fazen e lindjes, majen dhe fundin e pashmangshem, zhdukjen ne koshin e plerave te historise. Perandoria e ShBA, e arriti majen, pikun e saj, ne vitet ’90, me shperberjen e Bllokut Lindor. Kujdes se ne skenen boterore tani nuk ka vetem nje gangster, ruajuni nga dragoi aziatik dhe ariu i Uraleve, kush nuk zene mend dhe nuk deshiron qe te mesoje nga historia, e peson shume keq, eshte e fanci ta quash veten ROMA II por mosharroni fundin e saj.

 6. Shqiperia mut ka qene
  Mut eshte
  Dhe mut do te behet
  Mut na morrat e kuq

 7. Lubonja përgjithësisht ju bie kokës politikave flagrante anormale e të dyshimta, por e ka një të keqe.
  Nuk heq dorë nga përgjithësimet subjektive bazuar në bindjet e tij të majta të rrënjosura që në fëmini..

 8. Ne emisionin e Sokol Balles mbreme, Arian Vasjari desh luajti mendsh duke iu kundervene Lubonjes dhe duke mbrojtur te pambrojtshmen, pa argumenta, vetem duke bere zhurme. C´te beje dhe Lubonja, vetem fjalen ka. Edhe ate prite kur t´ia presin ndonje dite.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu