• |
ide | kryesore

Macron i jep Kadaresë titullin e lartë “Oficer i Madh i Legjionit të Nderit”

Lajme, Të fundit

Shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare është vlerësuar nga Presidenti i Francës, Emmanuel Macron me titullin më të lartë shtetëror, “Oficer i Madh i Legjionit të Nderit”.

Promovimi civil i Legjionit të Nderit më 1 janar mbledh 487 njerëz “të ndarë midis 395 kalorësve, 73 oficerëve, 13 komandantëve, 4 oficerëve të madh dhe 2 kryqeve të mëdha”.

Sociologu Claudine Herzlich dhe egjiptologu Christiane Ziegler janë ngritur në rangun e oficerit të madh, ashtu si dhe shkrimtari shqiptar Ismaïl Kadaré dhe shkrimtarja franko-bullgare Julia Kristeva shkruan gazeta franceze Le Monde.

“E themeluar nga Napoleon Bonaparte në vitin 1802, Legjioni i Nderit është më i larti i dallimeve kombëtare franceze. Sot, ajo ka 92,000 anëtarë, të shpërblyer për meritat e tyre të shquara në shërbim të kombit.

20 Comments

 1. PO KY KUSH JA DHA ATE CMIM PER CFARE JA DHAN ?KY KA NAJ FJALI PER TE THENE PER SHQIPERIN KRIZAT TERMETET REFORMA NE DREJTESI MEDIAT LIGJI I MEDIAVE PO NAJ LETER NUK DO SHKRUAJ PER KRYEMINISTRIN QE TI LUTET TE BEJ GJYKATA TE PA ANESHME SEPSE NDIKIMI DO JETE MBI 70 VITE ASHTU SKUR SHKRUANTE LETRA PUPLIKE PER BASHEN NE VITIN 2011 APO SE SE PAGUAN KUSH PER KETE APO ESHTE ME RAMEN VUCICIN BATONIN CAKAJN DHE THACIN APO ME TE TJERET SIGURISHT DUHET TE JETE NDAKORT PER KURTIN SEPSE GJITH ATA QE JANE MARRE ME SERB ?KOLEG,I BURGOSUR,EPROR,VARTES, JANE PERLYER DASHJE PA DASHJE BELE DHE NE LUFTE.

 2. Kadare është shkrimtar i madh, mendimtar i madh e gjithçka tjeër i madh, veçse Nuk është Shqiptar i madh.

  1. Është e vërtetë se vlerësimin më të madh shqiptarët e shquar e kanë marrë nga të huajt për shërbimet që kanë bërë ndaj tyre.

   Merni rastin e Sami Frashërit “ideologut të Rilindjes Kombëtare”, Me një broshurë Shqipëria çka qenë çështtë e çdo të bëhet ka hyrë në historinë tonë si patriot i madh ku po të masësh volumin e veprave të shkruara në otomanisht mund të jetë qindra herë më i madh.

 3. Ismail kadare ashtu si edhe paraardhësit e tij shqiptarë të shekujve 14-19 që profesionin e tyre më të dashur e kishin mercenarizmin ushtarak, është një mercenar i shquar por në fushën e mendimit e të letrave.

 4. Ra ky mort (rilindja e edvinit) e nuk u pamë, mbase se ka ngrënë ndonjë darkë të gabuar(vajza në OKB).

 5. Nuk di si ti shlyej nga memorja vargjet e tij qe me detyrim I mesonim ne shkolle :
  Kommunistet vendosen themelimin
  Koha thirri ne skene partine…..
  O shtepi tiranase e thjesht dhe me balt
  Me e madherishme ngrihesh se sallat e mbreterve
  Me forte se pirgjet
  Me e larte se kalate……(shtepia e themelimit pksh )
  Kameleon i dhje.. burerin asnje fjale per skandalet e kesaj klike. Ka ndonje leter te hapur per konçesionet,traun e Rr.K. minishengen,mediat,Ramaformen,talljet me popullin etj
  MERCENAR
  ……

 6. Ismail Kadare çmimet evleresimet e shumta qe i ka marre nga mbare bota i ka marre si shkrimtar madh , dhe me kete i ka bere nder automatikisht Shqiperise.
  Ndoshta ai nuk don te jete Shqiptar i madh , eshte e drejta e tij dhe meqe e ka lene kte vend bosh ik shko kape ti po pate bole…… legen muti ti me gjithe ata plehra e llumra qe lehni si qente e zgjebosur larte e poshte e nuk ju pjerdh njeri.

  1. O idiot nëqoftëse ti e vlerëson për njeri të madh ai në rradhë të parë i përket kombit, Kadareja është thjesht një Egoist i Madh njëlloj si edvini, por me më shumë norma e parime, por që i bën vetëm për veten e vet.

  2. Nuk e ka lënë bosh vendin se e ka mbushë edvini me më të mirë se Kadareja, me Rosh, doshë, gjushë, frokë, bardhë rahje ndokë, lali ersa 99 ku edhe Kadareja ka pasur ndikimin e vet.

 7. Sikunder e theksoni,Legjioni I nderit qenka themeluar nga Napolon Bonaparti,per sherbim te shquar ndaj kombit.Cfare sherbimi paska abere Kadarea,per Francen?Bile edhe te shquar?Ai edhe vendit qe e lindi,I sherbeu vetem sic din ai,me hosanat e tija,per idhudhin dhe bashkeqytetarin e vet,Enverin.dhe kur nuk e kish me prane,I beri” naften” vendit dhe hiku,duke e gjetur te shtruuar prej miqve te rinj (por ne fakt shume te vjeter),qe ja kishin bere gati gjithcka,ne Francen e tij te enderuar.

 8. Levizje e bukur e Macron. Mbasi refuzoi zgjerimin e Be-se, tani u jep cmim njerezve si ky. Refuzim i teresise, pranim i selektives. Tipike franceze

 9. Kadareja si shkrimtar nuk duhet hedhur poshte, por gjithe jeten ka qene servil i rregjimit ne fuqi. AI dhe e shoqja duhet te pergjigjen per ish te dashurin e te bijes qe perundoi ne burg dhe me pas ne cmendine gjate kohes se komunizmit.

 10. Asnjëherë nuk është deklaruar Kadareja se i përket bindjeve të djathta konceravatore.
  Ai ka qenë gjithmonë në bindje një social demokrat që nuk e pranonte diktaturën
  Nuk ka pse ti kërkojmë pra atij të jetë ndryshe nga çfarë është.
  Ama sikur teprohet kur thuhet se Kadareja nuk i paska dhënë gjë kombit shqiptar.
  Me gjeninë e tij si një ndër shkrimtarët më të mëdhej të botës, ai i bëri Shqipërisë e Kosovës shërbimin më të madh, mjafton edhe për faktin se ja bëri të njohur historinë e Shqipërisë e shqiptarëve miliona lexuesve të botës në shumë gjuhë të huaja, që nuk e ka bërë asnjë intelektual apo politikan tjetër shqiptar.
  Pas Nënë Terezës, ai është emri më i njohur shqiptar në botë, e është turp i madh që ca tartabiqë të flasin me mllef për te. E përsëris se ai nuk ka qenë asnjëherë politikan por gjithë energjitë e tij ja ka kushtuar krijimtarisë letrare e nëpërmjet saj ka dhënë edhe kontributet e tij për realitetet e shoqërisë shqiptare.
  Nëse ai nuk do të kishte shkruar ato poema për ti bërë furçe regjimit komunist, sot shqiptarëve do tju mungonte shkrimtari më i njohur në botë me romanet e tij.
  Këtë nuk e kuptojnë vetëm ata që nuk e kanë përjetuar diktaturën kriminale enveriste, ose ata që i kanë shërbyer me devotshmëri e ndërgjegje asaj.
  Sa për punën e çmimeve apo dekoratave të dhëna nga shtete të huaja, mos haroni se këtë çmim që i ka dhënë Makroni Kadaresë, ja ka dhënë Ramës më parë presidenti socialist francez Holland.
  Ku politikani e piktori mediokër Edvin Rama, e ku shkrimtari gjenial Kadareja.
  Që nga koha e Bonapartit që kur është dhënë ky “urdhër kalorsiak”, kanë rrjedhur shumë vite e shumë ngjarje, por këto vlerësime, më shumë se vlerësime për kontribute në fusha të veçanta si letërsia, janë instrument i propogandimit të frankofonisë.
  Sa dekorata e vlerësime i kanë bërë qeveritë shqiptare, njerëzve të shquar të huaj që kanë mbështetur popullin tonë ?

 11. Sa fillon shkrimi….. ” Shkrimtari shqiptar…”, te vjen direkt per te vjelle!
  Nje shtet evropian i ka dhene nderime nje shtetasi te vet, te lindur dikur ne Shqiperi. Kaq!

 12. Promovimi civil i Legjionit të Nderit më 1 janar mbledh 487 njerëz ‘të ndarë midis 395 kalorësve, 73 oficerëve, 13 komandantëve, 4 oficerëve të madh dhe 2 kryqeve të mëdha’. Në mos gaboj, këtë titull e ka marrë edhe E Drama. Punë mu** në një klub me E Dramën edhe Mol Kadarja, dy komunista të qelbët. Franca kurva e motit dekoron plehrat.

 13. Per Shqiperine nuk besoj se sjell ndonje ndryshim domethenes! Cmimet do rriten, taksat gjithashtu, konsumi do bjere! Edhe kete vit do na cajne tr keta ripjerdhesat. 🙁

 14. mos harroni qe kur shkoi tos qorri ne Paris moli i tha merre ket gerdallen ne SHqiperi se la nomtu bo gjithfarlloj pislliqesh poshte urave dhe osht cuni shokut tim kerstaqit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu