• |
ide | kryesore

FOTO/ Veliaj jep leje për një tjetër kullë 24-katëshe në Tiranë

Lajme, Të fundit

Zëdhënësja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa, përmes një postimi në rrjetet sociale, akuzon kryebashkiakun e Tiranës Erion Veliaj se ka firmosur ndërtimin e një kulle 100 metra të lartë në zonën e ish-Ekspozitës në kryeqytet.

Sipas Zhupës, që publikon edhe dokumentet, “Këshilli Kombëtare i Territorit me vendimin nr. 4 datë 8 nëntor 2019 ka miratuar lejen e ndërtimit të rradhës për objektin “Ekspozita Building” një kullë me lartësi rreth 100 metra, 24 kate mbi tokë me destinacion qendër tregtare, ambiente për zyra dhe banim dhe 5 kate nën tokë parking”.

“Erioni Betoni vazhdon betonizimin e Tiranës me kulla të larta pavarësisht se jemi qyteti me ajrin më të ndotur në Europe dhe të dëmshem për shëndetin. E rradhes është kulla që do i zërë vendin ish ekspozitës, nje sipërfaqe ndertimi 67.366 m2 me 24 kate lartësi!

Këshilli Kombëtare i Territorit me vendimin nr. 4 datë 8 nëntor 2019 ka miratuar lejen e ndërtimit të rradhës për objektin “Ekspozita Building” një kullë me lartësi rreth 100 metra, 24 kate mbi tokë me destinacion qendër tregtare, ambiente për zyra dhe banim dhe 5 kate nën tokë parking. Volumi i sipërfaqes së përgjithshëm të ndërtimit që do t`i zërë frymen kryeqytetit është 67.366 m2.

Trualli ku do të ndërtohet kulla ndodhet pranë Bulevardit “Gjergj Fishta” ku më parë ka ekzistuar ndërtesa “Ekspozita sot” një ndërtesë e trashëgimisë historike të Tiranës.

Veliaj vetëm dëmton qytetin dhe shëndetin e qytetareve edhe mbush xhepat e oligarkëve edhe të vetat! I emëruar në krye të bashkisë nuk po lë hapesirë në qytet pa e transformuar në nje kullë!” – shkruan Zhupa. 

16 Comments

 1. MERO GELBAZA JA FUT KARIN NE BY LAL DHJERIT ,DHE CARLO BOLINO JA LEPI QIMET E BYTHES FATOS LUBONJES thotë:

  KUR TE DEL MERO GELBAZA KELLIRA DHE CARLO BOLJA BOLINO TA MBROJN LAL DHJERIN

 2. me fallco qe jan keta te pd nuk behet, po ne kohen e kujt u prish ish ekspozita per t’ia dhen ish pronarit? Nuk u be ne kohen e Berishes kryeminister per te godit top channel? Si mendoni qe iu dha ish pronarit per ta mbajt parking? Pfff na hapet bolet, te gjith nje mut jan kur vjen puna per te bere lek ne kurriz te qytetareve thjesht na kurseni hipokrizine

  1. pytje: nuk ishit juve qe benit demostrata kunder ndertimeve tek liqeni, apo kunder prishxjes se kopshtit botanik? Protesta nuk eshte per ndertimin o qelbesire ridhjerje, por per ndertimin 24 kate…

 3. Per kete leje qe ka firmosur ministrja Balluku dhe Veliaj , duhet te nderhyje prokuroria pasi aty nuk ka infrastrukture per nje ndertim kaq te madh dhe do krijoj shume kaos

  1. Asnje kaos nuk do te kete vetem ndonje kabine elektrike do te percase dhe lagja do te mbetet disa dite pa drita. Harrova, nuk do te kete as uje. Me qindra makina ne garazhet nen dhe nuk do te dalin ne siperfaqe pasi bulevardi Gjergj Fishta eshte plot e perplot dhe nuk mund te qarkullojne. Ministrja qe ka firmosur, ka projektuar te hap tunele nga ku do te dalin dhe hyne makinat ne kete kulle 24 kateshe ne qender te Tiranes.

 4. KUR FATOS LUBONJA FLET PER LAL ERIN SE PO E BETONIZON TIRANEN LAL ERI PAGUAN CA ZAGAR TE DALIN TA SULMOJN LUBONJEN,PSH MERO GELBAZA KELLIRA ,ALBAN DUDUSHI ,SKENDER MINXHOZI ,SOKOL BOLJA -BALLA LORENC VENGJELIN ETJ ETJ

 5. une nuk kam hall se po ndertojne po kush do jene ata bole qe do blejne shtepite e zyrat ne katin e 10 e siper me ate qe i pane syte miletit

 6. Lali qenit i rente termeti mu te bashkia e ta kthej me kembe-termo. Pastaj te shikoj a ben me kulla droga.

 7. Shpellkarja ina e do tironen shurrtore gjigante të salihut dhe shpellkaret sulen ne komente idiote,ketej jane per treg e kapitalizem ketej mendojne si debatikas shpellkar,pronaret e ligjshem kerkojne ti rritet vlera e prones,ne sjupelqen shkoni nga keni ardhur dhe na lejoni ta shijojme tironen moderne ne te tjeret,me pronen time une bej cfare dua brenda ligjeve qe dhe salihu juaj I ka votuar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu