• |
ide | kryesore

Në kulmin e krizës së Covid-19, Rama përcjell drejt Italisë 30 mjekë dhe infermierë (VIDEO)

Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama ka përcjellë sot në Rinas 10 doktorë dhe 20 infermierë, të cilët u nisën drejt Italisë, për të ndihmuar në luftën kundër koronavirusit. Në fjalën para tyre në aeroport, Rama u shpreh se nuk mund t’i mbajmë forcat rezervë në pritje, ndërsa Italia, ku po kurohen edhe shqiptarë, ka nevojë urgjente për ndihmë.


“Sot ne nuk mund t’i mbajmë forcat rezervë në pritje që të hyn në luftë këtu, ku në Itali ku po kurohen edhe shqiptarë, kanë një nevoje urgjente për ndihmë. Pikërisht se nuk jemi të pasur dhe sepse nuk na ka lënë kujtesa, nuk mund ta lejojmë vetes të harrojmë miqtë në këto ditë të vështira. Sot ne jemi të gjithë italianë, Italia duhet e do ta fitojë luftën edhe për ne e të gjithë Europën e botën”, tha Rama.


30 mjekët dhe infermierët do të qëndrojnë për 30 ditë në Itali, ku do të kontribuojnë në luftën e shtetit italian me virusin vdekjeprurës, koronavirus. Ata do të paguhen nga qeveria shqiptare përkatësisht 3000 euro në muaj për mjekët dhe 2500 euro për infermierët.

32 Comments

 1. E kane vendosur mjeket nese eshte gje e duhur te dergohen apo jo. Ketij si ka ngelur gje ne dore vetem t’i percjelle. Dhie e zgjebosur e ……

  1. Coi ate loqen zv.Minister te peshtynte Di Maion. E keni pare videon, Genti flet e peshtyn Di Maion e shkrete, nuk mban distance dhe perpiqet ti afrojet sa me shume. Mire qe bejne porshogande po hapen dhe bythesh. Loqet

 2. Per cdo gje qe ka bere Italia per ne per 30 vite, e meriton kete gje, megjithese eshte ndihme simbolike qe nuk i hyn shume ne pune Italise, na takonte t’i ofronim nje ndihme sado te vogel.E di qe do filloni ta shani Ramen,por kesaj radhe beri nje gje te mire.,pavaresisht se edhe ketu e ben per propagande. Shajeni diku tjeter Ramen, jo ketu ,se duket sikur nuk jemi dakord qe te ndihmojme Italine. Te kaloje koronavirusi dhe pastaj te merremi me Ramen,se gjysmen e fajeve per keto deme qe po ben koronavirusi i ka Rama qe nuk mbylli kufinjte me heret. Itali jemi me ty. Edi Rama bere mire,por nuk do te harrojme kurre te keqijat qe na ke bere ne keto 7 vite, dhe as fajet qe ke per viktimat e koronaviirusit qe po shtohen cdo dite e me shume

 3. Shqiperia nuk Ka te semure si Italia,kaq są Jane semure perballohet ketu.Bravo Rama per kete,Italia na ka ndihmuar gjitone

 4. Eshte normale te dergosh, me shum do marrin eksperience… Gjith ato grante qe Italia na ka dhene plus ato do na ndihmojne me mjek pasi ta kapercejne kete tragjedi…

 5. Liderri i evropes po don me u shit si ç’ eshte ne natyren e plehrave trdhetare! Po bertet me te madhe..eeehejj kush don te me bleje : jam ne shitje, po i q..temen shqiptareve, e po ju jap doktorre ju blimeni aman o taljane vellezer! Nga ana tjter asnje vend evropian nuk ka derguar mjeke apo njerez te profesionit ne itali, sepse kane problemet e veta me virusin kurse ky i heq! Ky qen do kapur e do lidhur se po tradheton me dashje shqitaret, po ju ngul thiken deri ne asht! Poshte qeni trdhetar !!!

 6. Liderri i evropes po don me u shit si ç’ eshte ne natyren e plehrave trdhetare! Po bertet me te madhe..eeehejj kush don te me bleje : jam ne shitje, po i q..temen shqiptareve, e po ju jap doktorre ju blimeni aman o taljane vellezer! Nga ana tjeter asnje vend evropian nuk ka derguar mjeke apo njerez te profesionit ne itali, sepse kane problemet e veta me virusin kurse kyplehre dhe ata qe pranojne, i heq! Ky qen do kapur e do lidhur se po tradheton me dashje shqiptaret, po ju ngul thiken deri ne asht! Poshte qeni trdhetar !!!

  1. IIk kurohu se qenke i lodhur nga trute, njerez shkerdhata qe sdini asnje fije humanizem edhe me e keqia nuk keni asnje njohuri se kush po e ndimon Italine, ik shfryhu kunder Rames ne cdo aspekt se te jane ersuar syte nga militantizmi edhe nuk shikon dote asgje pervec ngjyres Blu

   1. Lere militantizmin o skuth mavi.cdo infermier qe do te ndihmoje italine sot ,mund ta bej duke kontaktuar numerin e ministrise se shendetesise se italise qe eshte ne cdo kanal televiziv .infermieret nuk jane mjet propagande e ketij qe di vetem te leh.

 7. Pae gjithe ky showww?! Nese e ndihmon mikun mos e perfol. Sa ike ne Rinas pozive para kamerave kishe gjithe mundesite te beje nje pune me te dobishme per qytetaret e tu.
  Ketu fshati po digjet, kryeminister.
  Mos na e peshtirosni. Ju lutem behuni serioz, shtroni kurrizin. Nuk jeni aty vetem per te vjedhur.

 8. Ky palla e ben per te rene ne sy.E mbani mend kur i kishte ndodhur Frances nje tragjedi dhe e gjithe bota u sensibilizua me francen, ky kari kishte vene nje 3 stilolapsa ne xhep me ngjyrat e flamurit te Frances,kishte marre nja 3 kara te tjere, te feve te ndryshme, dhe ecte rrugeve te frances bashke me ta. I genjente mendja se aq gje te madhe kishte ere sa neser e gjithe media boterore do merrej me kete gje. Po ne fakt as nuk e pjerdhte njeri. Edhe tani shpreson qe neser te dali kryeminsitri italian dhe ta falenderoj. Leqe ky i mori meritat se nuk eshte ideja e tij kjo gje.Sidoqofte ideja e kujtdo te kete qene, e pershendes

 9. O bire kurve qe na shpife dhe te ndenjurit ne shtepi me dalje prej katrani e shpirtziu !Ne Itali te shkojne edhe 200 infermiere e mjeke po mos bej tendera per rruge e rikualifikime lagjesh apo zbukurime per sheshe ne Burrel !Nuk rri dot pa vjedhur e te qifte Afrika Linden,se Aneten eshte si e lodhur !Boll,i semure, me tendera e me vjedhje se do te varin per llape ja keta qe shan e mallkon cdo dite ti,qe quhen shqiptar !Jepi leket per buke popullit,dezinfekto hapesirat publike.Merru me jeten e shqiptareve o i krisur !Rilindas qe mbeshtesni kete kriminel,jeni shemetira e kesaj toke,skllever te ndyre e jashtqitja e neveritshme e saj !Merrni nje makine me pako gjithsej 30 te tilla e çate mediat,mediat e pronaret e piste e skllever qe nuk guxojne te raportojne realitetin,eshte katastrofal o plehre njeri e ju plehra qe mebeshtesni nje te semure.Negativi eshte i tille kurdohere,kafsha e tille eshte perhere …!

 10. Po videoja e Spanjes qe dha shtypi italian? Po sikur te shperbehet europa? etjetj
  Laps dhe leter gjithmone
  Asgje, boshe,

 11. Mire kane bere mjeket qe kane vajtur se mendoj qe ky ska shans ti detyroje.
  Njeri per njeriun duhet te beje gjithcka.

 12. Beri mire bravo te madhe nga zemra,kete rast te jashtezakonshem me sa do pak mundesi qe kemi
  Te bejme pervendin tone te dyte Italine ,sepse na eshte gjendur na ka hap shtepine,te duam Itali ashtu sic jemi ritur me ty,per mua me dhemb zemra per ty,jo per Ramen por per ty Italie e dashur ,qendro e forte e bukur sic je,mendjet dhe zemrat tona jane prane teje.
  Mos shani Ramen per kete rast ne duhet te bashkohemi per tja dale kesaj situate te veshtire.
  Te roe populli Shqipetare—Italiane.

 13. Disa shpellkare te salihut nuk meren me faktin 30 mjek po shkojne per ndihme ne itali dhe ta pershendesin kete akt,por meren me faktin qe rama po ben teater kuturu permendin tendera te dhene ne burrel etj thua se jeta nuk duhet te vazhdoje,dolet sot neper tironen time o shpellkare u boshstisen per te dhjeten here tregjet,ai lulushi juaj perplas grushtin te tavolina e viles 2 milionshe,cfare ndihme ka dhene pd keto tre muaj o ju qifshin lakuriqet te gjithe pragun e shtepise

 14. Bravo Bravo u them Mjekeve dhe Infermierve qe kan mare kete inisiative per ndihme ne momentin me te veshtire qe po kalon Italia qe e kemi pasur gjithmon prane dhe Mjeket Italian ne si refugjat na kan ndihmuar shume dhe u jemi borxhli jo se eshte nje ndihmes shume e madhe pore jemi me ata ne keto momente te veshtira sherim sa me te shpejt pacin

 15. Delirant psikopat. Nuk e kuptoj gjithe kete propogande, ne nje kohe kaq te jashtezakonshme. Ne vend qe te ulet per paketen financiare, si do mbeshtes ekonomine, hallakatet kot me kot, pispilloset gafuret, pa pike shije, ngerdheshet shet pordhe. Nuk kupton akoma, qe dardha e ka bishtin prapa, qe neser kur te mbaroj kjo “masaker” njerezit do kerkojne te mbijetojne.

 16. I paemer 18.49 !Te perseris si shpellmama qire qe je,bullizmi yt dhe jashtqitja rilinadse e neveritshem qe mbart e te vlon ngado kur behet fjale per te mbrojtur nje monster qe po degjeneron kete vend,nje mi i shpifur je !E nisi me banda e krim,e nisi me perdhunues e protektore,me drogaxhi e baron droge e sot ne nje kohe te tmerrshme kur behet fjale per jeten,ti shpellkurve qe perligj tendera per burrelin apo kamzen e atij hajdutit mjekercjap,duhen thua !?!?!Po kryetari i Burrelit i do leket se eshte vrasesi i 21 janarit?! Tirona jote,nga shpellen e satemene gjete ?! Ti je nga tepelena,o qelbes i ndyre !Prokurimet dhe levrimi i fondeve ne keto 2 jave me vlere 29 ml euro jane krim !Ty te intereson shume,Burreli ?!E klysh baxhelle ?E doni shume e ?Po te shpetojne njehere nga pandemia Shqiptaret se Burreli aty eshte,edhe Kamza po e po ?Po buke gjate e pas kesaj fatkeqesie duan o plehre njeri ?!Afrika eshte pak,mendoj se per baxhellen qe ke ne shtepi do te duhet me shume…!!!Ne fakt ti je shembulli tipik i njeriut monster,e biri i monstres,rilindas socialist i edvin mallistit!Meqense ke dhe shtetin qe te sherben apo sherben,shume gje do jepja te takoja nga afer…..,kriminel !
  V.O:Lulzim Basha,eshte ai qe i duhet shqiperise,nga Zyra e tij,po u tregon shqiptareve se cila eshte/cfare duhet te bejne me mire !Super lider,aspak politike shume udheheqesi !

 17. falenderoni veten se do paguhen nga buxheti i shtetit 2500-3000 Euro ne muj stafi, kur ne kemi nevoj per vedi; prandaj dhe Italia nuk falenderoi ramen po Shqiperine; ky dihet pse shkon aty ne gjiro…

 18. Në Itali prej shumë vitesh punojnë e jetojnë mbi 400 mijë shqiptare Ma mer mendja që ka pak familje që të mos kenë në Itali ndonjë të afërm apo kushëri.
  A bëri mirë apo keq Rama që “dërgoi” në Itali 30 mjekë në një kohë kur atje gati po vdesin 1000 vetë në ditë.
  Ajo që duhej thënë me këtë rast, është se duhej të niseshin jo 30 por edhe 300 mjekë pas tërmetit e veçanërisht në fund të shkurtit kur filloi epidemia në Itali.
  Pse nuk ishte në gjendje ta bënte Shqipëria këtë edhe si përgjigje të ndihmës që i dha Italia për tërmetin ?
  E para e punës sepse nga Shqipëria janë larguar gati gjysma e punonjësve të mjekësisë, mjekë e infermierë, dhe e dyta, si do të niste të gjorët mjekë e infermierë për të ndihmuar atje, kur ata janë fare pa pajisje të mbrojtjes kundër viruseve , më keq se ekipet e shpëtimit në kohën e tërmetit.
  Pra si në çdo veprim, Rama kujtohet që të reagojë vetëm atëhere kur nuk mban më edhe e keqja ka kapluar.
  A nuk ndodhi kjo edhe me kanabizimin e gjithë Shqipërisë ?
  Pat ngritur zërin me forcë opozita e mediat për përmasat e kultivimit e trafikut të kanabisit.
  Jo thoshte Rama.
  Shqipëria socialiste po gjelbëron se ne po spërkasim me avionë kundë insekteve e mushkonjave.
  Kur mediat italiane filluan të japin njpftime për qindra tonelata kanabis të kapura atje , u kujtua Rama të bënte luftë me propoganda.
  Po e njejta histori me vjedhjen masive të votave në bashkëpunim me bandat mafioze të trafikantëve të drogës kur tymi i doli deri në mediat më të mëdha të botës si VOA apo Bild.
  Votat e vjedhura i quante “shuplaka” kundër “armikut” opozitë.
  Kur opozita e mediat ngritën zërin që qeveria shqiptare të bllokonte hyrje daljet me Italinë , jo thoshte ai se me këtë do të hapim panikun në Shqipëri.
  Sot ai është kampioni i përhapjes së panikut e ndërkaq ,bën teatër për tu dukur trim e humanitar me Italinë , se paskej vendosur që të çojë atje nja 30 gladiatorë që të luftojnë coronavirusin, pikërisht kur Shqipërisë i duhen sëpaku nja tre mijë mjekë e infermierë për të përballuar një epidemi fatale.

 19. Ajo qe te bene pershtypje eshte fakti qe ne nuk kemi mjeke per te perballuar nje fluks ndoshta me te madh infektimesh. Solidariteti dhe ndihma per Italine eshte e gjeja e duhur por nuk kishte perse dilte Kryministri ti percillte ne aeroport apo smund te rrinte dot pa bere propaganden e rradhes.Si ka mundesi qe asnje nga vendet e Bashkimit Euroqen nuk e ndihmoi Italine anetare derisa arriti te shperfytyroje dhe Salvinin

 20. Mjeket qe shkojne bejne mire. Tallavaja e Ripjelljes me simbolet KM, Manastirli, Balloke, Cakaj te ben per te vjelle. Imagjino qeverine kineze teksa percjell disa mjeke per ne Itali. Cfare njerezish te vegjel na qeverisin mor njerez. Ku jemi katandisur me nje cete femijesh te llastuar qe nuk kane 2 pare tru ne koke.
  Adoleshente kokeboshe. Perpiqen te marrin lavde ne fatkeqesi. Shikoni fotot qe kane shperndare duket sikur po cojne krushqit ne dasme jo sikur po cojne mjeke ne nje vend ku ka rene morti.

  Edhe njehere bravo atyre mjekve qe e kane ndjere te shkojne te japin nje dore per popullin mik Italian. E perbuz cdo njeri ne ekstrem per teatrin qe luan ne kete situate. Te bejne vertete per te vjelle. Sma merrte mendja kurre qe do arrinin deri ne kete pike dhe te pozojne si topmodel. Qelbesira.

 21. O shpellkare qe ne vend te trurit keni loqet e salihut,shikoni mediat prestigjoze cfare shkruajne per kete iniciative,ju vazhdoni te hani supen me lakuriq kinez

 22. Ketu nuk kemi te bejme as me koron e jo me me kriz korone. Kjo ishte nje strategji e stisur e krimit te organizuar ne pushtet te lidhur me fije ne pjes globi qe kellirat e krimit i din vet. pra krimi ne pushtet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu