• |
ide | kryesore

Basha në Rrogozhinë: Zgjedhjet janë e vetmja zgjidhje për situatën

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Në një takim me fermerët në tregun Agro-Ushimor në Rrogozhinë, kryetari i PD-së, Lulzim Basha ceku çështjen e Teatrit Kombëtar. Kryeopozitari u shpreh se vetëm për Teatrin Kombëtar duan të harxhojnë 30 milionë euro.

“Gjendja e fermerëve dhe atyre që shesin prodhimet e tyre është me e keqe se gjendja e bizneseve. Konsumi ka rënë, rrinë këtu me orë të tëra. Bëjnë 20 mijë lekë xhiro në javë, jo në ditë. Askush nuk ka parë ndihmë me sy. Gjendja e fermerëve është e rënduar. Propaganda me regji qendrore tregon një pamje të rreme. Bujqësia shqiptare ka 7 vjet në krizë të thellë. Por këtë vit me asnjë lloj mbështetje gjendja është kritike. Rama nuk mund ta fshehë dështimin e tij kriminal. Ato miliona që ua ka dhënë oligarkëve do të mjaftonin për fermerin”, tha Basha.


“Vetëm te Teatri Kombëtar duan të harxhojnë 30 mln euro të taksave tuaja, me të cilat mund të kishin mbyllur kanalizimet e fshatrave të Shqipërisë, kanalizimet e Tiranë-Durrës ku janë edhe taksapaguesit më të mëdha. Mund të ndihmonin mijëra familje në këto kohë të covidit. E kanë mendjen të zhvatin dhe grabisin. Kjo është një Shqipëri e robëruar nga Edi Rama dhe oligarkët e tij.”

Për opozitën e vetmja zgjedhje për të dalë nga kjo situatë janë zgjedhjet.

“Shpëtimi i vetëm është që ju me votën tuaj t’i drejtoheni kutive të votimit dhe t’i kthehemi normaliteti. Sot në Shqipëri nuk mbështet punëtori, por oligarkët. Kjo situatë duhet të marrë fund një orë e më parë. Kjo është Shqipëria reale, ndërsa ato që shfaqen me regji qendrore janë fantazi”, u shpreh ai.

14 Comments

 1. Kjo retorikë anti perendimore ka ardhur duke u forcuar, në përpjestim të drejtë me ecurinë e reformës në drejtësi vitet e fundit në Shqipëri, për shkak të rolit parësor që kanë për këtë SHBA dhe BE. Sa më shumë që reforma ka ecur, sa më shumë është këmbëngulur për implementimin e saj duke çuar në ngritjen dhe funksionimin e institucioneve të reja të drejtësisë, aq më shumë është rritur rezistenca e brendshme kundër saj. Flamurtarët e kësaj linje, vijnë nga elita e vjetër politike që kontrollonte deri dje drejtësinë e vjetër, e cila ndihet e frikësuar për shkak të mëkateve 30 vjeçare në qeverisjen e vendit.

  1. Po nëse flasim për “politikë të vjetër e politikë të re”, a mos qenka politika e grupit mafioz të PS të ardhur nga ish Partia e punës, politikë e re, e partitë e djathta që përmbysën diktaturën enveriste, politikë e “vjetër”
   Qenka parlament i ri demokrat, parlamenti i drejtuar nga ish ministri i fundit i sigurimit Gramoz Rruçi e isjte parlamend i vjetër parlamenti i drejtuar nga shkrimtari Pjetër Arbnori ?

  2. Po e shohim dita dites politiken “e mire dhe te bukur” perendimore . Konsolido klikat ne pushtetit dhe perfito per vete , ndersa popullit karin ne bythe . Kete vend e bejne vetem shqiptaret, po qe per perendimin karin ne byth do ta kemi dhe do ta kemi 24 ore ne 24 .

 2. Po ti o kari qe merakosesh kaq shume per “retoriken antiperendimore” a do lesh ndonje artikull pa postuar kete “perlen” tende.
  Ik se na cave karim me kete merakun tend qe mos “njollosen” psrndimoret.
  Je qorr apo nuk e sheh se jane ata qe po na shkedhejne? Rama eshte vetem penisi i tyre.

 3. Po pa tjeter qe ti pret kur ti bien bolet cjapit qe te marresh pushtet kjo dihet,ti vetem fli dhe mos e rruaj fare se karrigen e ke gati Ed droga do te ta laj me ar ,do te ta veshi me mendafsh qe kur te vesh ti te te rri bytha rehat ,prandaj rri e mos bzaj se zgjedhjet i ke te garantuara qe i fiton ,a thuaj kush i bie ne pjese te djathtes shqiptare ta udheheqi po nuk e di ti more pallavesh qe Edvini ka filluar qe ti kete qe tani votat ne xhep duke mobilizuar banditet qe te fillojne blerjen e votes zgjohu dhe shiko cfar behet neper shqiperi,o bej opozite ose largohu se ai miku nuk do pellembe por do vardem he te kam rrixha.

 4. BASHA, DO JESH OPOZITAR NE PERJETESI .
  TI JE ME I LIG DHE ME I NDYRE SE PALLOSHI I ANETES .
  NESE TI MERR PUSHTET O KURVE ,DO JESH 10 HERE ME I KEQ SE KURA E ANETES.

 5. PO IDIOT ISHE TI BRE FJALET PO I NDRROJSHE ASNJE PREMTIM QE E KE DHEN SE KE PERMBAJT TI LARGOVE DISA FIGURA KRYESORE JAZOFINEN PATOZIN ETJ E JU ULE EDI ROMES NE PREHEN E PO JA THITH KARIN ATI O IDIOT QEN BETHAGJI COFTIN TO TA DHI GOJEN O PIS

 6. O lulo , rama mori sorecen e coj ne lushnje ti merr bochardin coje ne kavaj te shikoj komleksin murrizi, keshtu beheni barazim

 7. PUSHTETI EDHE ME DYLBI DO JETE SHUME LARG PER NJE ZGJEBS SI TY O LUL .
  PTUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU………………….. TE QIFSHA BYLYKBASHIN

 8. Kjo retorikë anti perendimore ka ardhur duke u forcuar, në përpjestim të drejtë me ecurinë e reformës në drejtësi vitet e fundit në Shqipëri, për shkak të rolit parësor që kanë për këtë SHBA dhe BE. Sa më shumë që reforma ka ecur, sa më shumë është këmbëngulur për implementimin e saj duke çuar në ngritjen dhe funksionimin e institucioneve të reja të drejtësisë, aq më shumë është rritur rezistenca e brendshme kundër saj. Flamurtarët e kësaj linje, vijnë nga elita e vjetër politike që kontrollonte deri dje drejtësinë e vjetër, e cila ndihet e frikësuar për shkak të mëkateve 30 vjeçare në qeverisjen e vendit.Do kishit bere mire te jepnit dhe videon ku basha ben monologun e rradhes ate qe ka pese vite qe e ben prandaj dhe pd e salihut ka shkuar per lesh deri ne 20% elektoral deri sot,ne vitin 21 do shkoje dhe me poshte

 9. Ke edhe kater dite kohe te ndreqesh gabimetdhe te vesh kururen e kryeministrit . Ne mos mbas kater ditesh ka vetem sketerre per ty .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu