• |
ide | kryesore

Këshilli Politik/ Dakordësi për kamerat dhe policinë në QV por maxhoranca refuzon drejtorin 100 ditësh të Policisë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Mes palëve në tryezën e Këshillit Politik ka pasur disa dakordësi sot por edhe kundërshtime. Mbledhja e Këshillit Politik ka zgjatur për 4 orë me radhë, prej 17:00 deri në 21:00 ku një nga çështjet për të cilat nuk është arritur dakordësi ka qenë ajo e një drejtori policie konsensual në 100 ditë para zgjedhjeve.

Propozimi i PD ka qenë që Ministri i Brendshëm që do të vijë nga qeveria tranzitore duhet të emërojë drejtorin e përgjithshëm të Policisë së Shtetit.


Është rënë dakord për policinë që në qendrat e votimit të vendosen kamerat, që do ndjekin procesin zgjedhor dhe është pranuar që policia e shtetit të jetë e pranishme në çdo qendër votimi, në mënyrë që të largojë prej aty persona që mund të ndikojnë në votën e qytetarëve.

Po kështu është refuzuar edhe kërkesa për qeveri tranzitore 3 muaj përpara zgjedhjeve. Tashme mbetet për t’u parë sesi do të vazhdojnë diskutimet e këtyre çështjeve, ndërkohë që 31 maji është shumë afër

4 Comments

  1. E refuzon mazhoranca propozimim e opozitareve per drejtorin e policise shtetit, sepse aty eshte celesi i komandimit e manovrimit te procesit zgjedhor. Kemi perseritur se ne polici jane punesuar militante, ish kuadro te vjeter te ish sistemit, sigurimsa, oficere besnik te rilindjes etj, pra policia politike do drejtoje zgjedhjet demokratike ne aparence, por te kushtezuara nga ajo drejt forces se pushtetit, pra, te rrijme, apo te bejme formalizem, pa zgjedhjet do dihen se kush i fito , qe pa votua populli. Andaj, me qeveri tranzitore, e pa drejtorin e sotem te policise, do mun te garantohen zgjedhje, me keta u be prova e tradhetise ne 2017 qe e vertetuan se kush jane. Te mos permendim zgjedhjet e tjera me mafie, e polici, qeveri brenda nga pergjimet, sepse perderisa nuk veproi drejtesia kunder vjedhesve, e bleresve te votes, ajo eshte inkurajim per mafiozet qeveritare qe perseri te veprojne ne shtigje qe vetem keta dine ti bejne.

  2. po artistet sa shpejt u harruan
    sidomos monalulat qe thane..do kalojne mbi trupat tane…
    as nje jave skaloje e artistet spo i ze me ne goje njeri
    mire ju be tuafeve se e hengren rrenen sakrau

  3. Pensioni minimal 300euro. Paga minimale 800 euro. Mjeket 2000euro, mesuesit 1800 euro. Pagese papunesie 560euro. Paret pertoke . Drita, uje, telefonona pa leke falas, Studentet me bursa nga 1200euro. Te gjithe studentet do punesohen menjehere pas diplomes dhe po nuk u punesuan do paguhen nga shteti 800 euro githe jeten. Bisnesi i vogel taksa zero. Bisnesi i madh taksa 1% . Gjithe shqiptaret kane falas nga shteti 12 dite ne vit pushime ne Antalia. Per vit te ri pensionistet 300 euro shperblim,aty tere naten ne pune o bythelepirsi xixa me komente te porositura,supa me lakuriq te ka pelqyer o shpellkari xixa

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu