• |
ide | kryesore

Dosja 339/ Futen në burg komisionerët e PS, PD dhe LSI që vodhën votat në Shijak e Durrës

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

SPAK ka lëshuar disa urdhër arreste sa i takon dosjes 339.

Gjatë orëve të natës janë kryer disa aksione në Tiranë dhe në Durrës ku janë arrestuar disa komisionerë të Partisë Socialiste, emrat e të cilëve janë zbardhur më poshtë.


Mësohet se në total janë lëshuar 22 urdhër të firmosura nga GJKKO dhe të kërkuara nga SPAK.

Pjesa më e madhe e tyre më Tiranë dhe Durrës. Një pjesë janë personazhe lokalë, funksionarë që kanë dalë në përgjimet e transkriptuara nga SPAK.

Dosja 339 është pjesë e hetimeve që tronditën situatën politike ku mes të përgjuarve të disa grupeve kriminale në trafikun e lëndëve narkotike, kanë dalë edhe emrat e disa politikanëve për shitblerjen e votave. Dosja 339 ka 24 të pandehur, mes të cilëve Avdylajt e Shijakut dhe të akuzuarit për laboratorin e drogës në Brenog të Hasit, të akuzuar për disa vepra penale, nga trafiku i lëndëve narkotike, grupi kriminal dhe korrupsioni.

DOKUMENTI I ZBARDHUR I PROKURORISE

Nga aktet e administruara në funksion të hetimit të procedimit penal nr.29 të vitit 2019 (339 të vitit 2016) është konfirmuar gjithashtu që gjatë zgjedhjeve lokale të 2017 se:

Komisionerët zgjedhorë të Qëndrës së Votimit nr.1508 0, adresa e QV “Shetel”, shtetasit Shpëtim Stafa, Elidon Stafa, Ramiz Tuda, Fredi Marku, Dalvis Biba, Emilian Tuda, Redi Hysa kanë lejuar me dashje persona të tjerë të cilët janë paraqitur para tyre dhe kanë votuar në emër të votuesve të tjerë. Është provuar se në këtë qendër votimi është votuar për 22 persona të tjerë, duke shfrytëzuar faktin që ndodheshin jashtë shtetit. Në këtë rast komisionerët zgjedhorë kanë kryer veprën penale “Votimi më shumë se një herë ose pa u identifikuar”.

Komisionerët zgjedhorë të Qëndrës së Votimit nr.1335 adresa e QV, “Rubjek shkolla 9-vjeçare”, shtetasit Bashkim Allushi, Jakup Bregu, Altin Lala, Kasem Lala, Kujtim Uruçi, Zyhra Lala, Qemal Domi, kanë lejuar me dashje persona të tjerë të cilët janë paraqitur para tyre dhe kanë votuar në emër të votuesve të tjerë. Është provuar se në këtë qendër votimi është votuar për 7 persona të tjerë, duke shfrytëzuar faktin që ndodheshin jashtë shtetit. Në këtë rast komisionerët zgjedhorë kanë kryer veprën penale “Votimi më shumë se një herë ose pa u identifikuar”.

Komisionerët zgjedhorë të Qëndrës së Votimit nr.1336 adresa e QV, “Rubjek shkolla 9-vjeçare”, shtetasit Besim Bregu, Indrit Bici, Mehdi Lala, Agim Lala, Oriada Lala, Bujar Sula, Qazim Lala kanë lejuar me dashje persona të tjerë të cilët janë paraqitur para tyre dhe kanë votuar në emër të votuesve të tjerë. Është provuar se në këtë qendër votimi është votuar për 23 persona të tjerë, duke shfrytëzuar faktin që ndodheshin jashtë shtetit. Në këtë rast komisionerët zgjedhorë kanë kryer veprën penale “Votimi më shumë se një herë ose pa u identifikuar”.

Ndërsa në këtë episod shtetasi Armelin Zela ka votuar në emër të personave të tjerë duke konsumuar veprën penale “Votimi më shumë se një herë ose pa u identifikuar”.

Bazuar në provat e administruara nga Gjykata e Posaçme ër Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar u caktuan masat e sigurimit personal për 22 shtetas të cilat janë ekzekutuar nga policia gjyqësore dhe konkretisht “arrest me burg” për 11 shtetas, “arrest shtëpie” për 8 shtetas dhe “detyrim paraqitje” për 3 shtetas.

Lajmi në përditësim… 

36 Comments

  1. Ne opozit, dhe vjedhi vota. Imagjinoni se c bejne keta po te jen ne pushtet. Vjedhjen e votave e filloi pd ne 96, dhe keshtu vazhdoni me radh. Kurse sot na bejn te virgjeren. Nuk kemi harruar historin e zgjedhje. E dim shume mire se cilet jeni.

  2. Rama i do te “pavarur” komosioneret pasi vetem keshtu mund ti shpetoje pergjegjesise direkte mbi te tilla akte kriminale. Pra me “te pavarurit” komisionere qe do caktoje, nese do kapen do e hane, nese nuk kapen do marrin shperblim, post etj. E kuptoni imoralitetin e ketij plehre kur rreket te denoje hajdutet a thua ato bene me koke te vet.

 1. Për disa vite, shefi në hije i qeverisë Berisha do të ishte një njeri fantazmë e botës politike të shërbimit të fshehtë serb dhe nipi i drejtuesit të këtij shërbimi, Stanishiqit. Damir Fazlliq, i cili vinte nga bota e errët, do të shpallej në Kuvendin e Shqipërisë si miku personal i familjes Berisha, i paprekshëm, lëvizës i milionave euro në botën e dyshimtë të financës, ku dilnin pranë tij tre njerëz, Argita Berisha, Lulzim Basha dhe kunati i tij.

  Fazliçi do të ishte për disa vite njeriu më i fuqishëm në pas-skenën e politikës, që vendoste edhe kandidatët për kryetarë bashkiakë dhe që, përmes tij mund të bëheshe i pasur. Është rasti më flagrant se si nipi i shefit t krimeve në Kosovë shtrihej në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit Kombëtar, si të ishte në zyrën e dajës së tij.

  1. dhe cfare lidhje ka kjo qe thua zotrote me ate qe shkruhet me lart , mund te na e shpjegosh . Nqs urren Berishen dil ne rruge e peshtyje

   1. Po ku di ky i gjori të shkruaj vetë komente ?
    Ja ka dhënë dikush nga shtabi i propogandës socialiste këtë paçavure kundër Berishës, e ky e poston në çdo shkrim të portalit Lapsi

 2. Po ti qe e perhap kudo kete shkrim, mendon se i ben mire partise? Kaq idiot je? E ke harriar ate shprehjen se cdo gje qe perseritet behet e merzitshme? Me sa duket shefat tuaj qe te urdherojne ta perhapesh nuk e kuptojne se neveria ndaj ketyre postimeve idiote, do shtyje shume njerez qe te votojne kunder rilindoreve. A arrin ta kuptosh dot o i paemer i ores 10:37? Apo truri yt nuk ka aq shume rrudha sa ta perpunoje informacionin…

 3. Nga aktet e administruara në funksion të hetimit të procedimit penal të vitit 2019, per dosjen 339, GJKKO thotë se është konfirmuar që gjate zgjedhjeve lokale të vitit 2017, komisionere në disa qendra votimi kanë lejuar me dashje persona të tjere të cilet jane paraqitur para tyre dhe kanë votuar në emër të votuesve te tjere.

  Mes të arrestuarve janë komisionerët e tre qendrave të votimit, të cilit përfaqësonin subjektet politike të PD, PS, LSI dhe PR.

  Siç do ta shikoni në tabelat e mposhte nga 22 të arrestuarit 14 prej tyre janë përfaqësues politikë të PD,LSI dhe PR,per ju shpellkaret qe hani mut gjate dites ja dhe personat qe ka arrestuar spaku vazhdoni hani supen e salihut

  1. ueeeee ti je rende fare lale. Habitem si te ka lene Rama ketu te lehesh si qen. Ti duhej te ishe shef kabineti ne Kryeministri me kete lepirje bolesh qe i ben Ramazanit:)

 4. Per ty plehraxhi te ores 12.37 !
  Nuk ka rendesi se te cilit subjekt jane,por tabelat per ke flasin,cilen Parti kane favorizuar dhe qartazi jane per rilindjen e partise socialiste e ty Afrika e zeze te shkerrdhfte mamane,nusen,moren baxhelle qe ke ne shtepi!
  Kane marre parate beseprerit e ndyre kane shitur shpirtin legenat,funderrinat e pashoqe!
  Ata te denohen me shume,nga te gjithe,ka nje kod shqiptari dhe ata e kane perdhosur,funderrina te ndyra!
  Tani vjen dhe radha ……,Gjushi,Damiani etc !E shikon pleh se si e ka marre edvin sulltan surreli voten ne 2017 ?!?!
  Kujdes,Afrika !!!

 5. Pra PD, LSI dhe PR kane vjedh vota, por kane humb zgjedhjet ?!
  Kshu po, e kuptoj, si ke filmi Perballimi: plani dy vjeçar do ju sjelli begatine, dhe do hane te gjithe me luge floriri !!!!

  A popull bageti, ha çdo paçavure majtas qe ne 1943

 6. Nje gje nuk merret vesh…si nuk shkon asnjeri as nga gazetaret pertace te lapsit dhe te portaleve te tjera, as nga PD as nga LSI as nga PS, ne KQZ , te marre tabelat e 5000 qendrave te votimit te viteve 2009, 2013 dhe 2017 dhe te bejne krahasimin qender me qender se si kane levizur votat dhe aty del me kollaj se si kane levizur votat dhe per ke kane levizur. Sa rrine bejne gam-gam kane 4 vjet me mire te kishin bere kete ushtrim te lehte dhe me siguri do ta gjenin aty pergjigjen. Tani ose u perton bytha ose i kane para shifrat edhe nuk u leveredis asnjeres pale t’i beje publike….

 7. Mbushën kutitë e votimit me vota të padrejta, SPAK vë në pranga 14 komisionerë të PD-LSI E shikoni o shpellkare kush ka vjedhur dhe ke kuptojeni o shurranjose qe partia qe futi ne sistem vjedhjen e votes qe ne vitin 1996 por ju qe shkruani ketu atehere ishit akoma veze me lejen e salihut ju dolet nga veza ne laburatorin e vicidolit dhe sot hani supen me lakuriq te salihut

 8. O te qifsha -robt-e shtepise ,o te qifsha motren dhe gruan, me bythe i lexon ti shkrimet ,me ate bythen qe ta kane bere si tuneli i Kalimashit,per ke i kane vjedhur votat ata rob qiret o fis qire?.Per -PD-ne apo per -LSI-ne?Pamvaresisht se kane qene komisionere te -PD-se dhe te -LSI-se ata kane marre -para-nga ata moter dhe gra qiret si puna tende ,ata qe erdhen ne pushtet me vota te vjedhura dhe te blera.Atyre do qire me liber shtepie sebashku me ju ,por kam frike se kjo eshte thjesht nje propogande sa per sy dhe faqe e -SPAKUT- NE KETO MOMENTE KUR DO MUNDOHEN -ZAGARET E Parlamentit te nderrojne Kushtetuten,qe ja ne kemi arritur te zbardhim te terea dosjet ..Kjo eshte -”furtune ”ne nje gote uji.

 9. Me sa duket shqupsave ,florinjve dhe analisteve qe u sherbejne atyre + bildasit ju doli bllof fushata pseudo demokratikase per “lirine” e votes .Nga tabelat ne keto qendra votimi na del se perfituesit kryesore qenkan florinjte, te dytit qenkan shqupsat dhe ne vend te trete ramistet.

 10. Analiza për të tre këto vota tregon se janë pikërisht PD dhe LSI që rriten, në zgjedhjet qëe administrohen nga komisionerë sot të arrestuar, ndërsa partia socialiste, sot në mazhorancë, e cilësuar nga opozita si hajdutja e votave, rezulton me rënie.

  Konkretisht, sipas rezultatit për të tre qëndrat:

  -LSI nga 2013 ne 2017 rritet me 111 vota.
  -PS nga 2013 ne 2017 rritet me 13 vota.
  -PD nga 2013 ne 2017 rritet me 38 vota.

  Nëse partia socialiste në njerën qendër me numër 1508 ka rënie votash nga 2013 në 2017, PD në qendren 1335 ka gjithashtu rënie votash nga 2013 ne 2017. E vetmja që disafishon votat në të tre qendrat është LSI.

  Partia Socialiste
  478 vota ne 2013
  491 vota ne 2017
  Rritja me vetem 13 vota.

  Partia Demokratike

  234 vota ne 2013
  272 vota ne 2017
  Rritja me 38 vota.

  Levizja Socialiste per Integrim
  24 vota ne 2013
  135 vota ne 2017
  Rritja me 111 vota.

  Këto rezultate i japin fund dilemës se kush i vodhi zgjedhjet, ashtu siç sjellin me vete një tjetër provë mbi atë se sa e pamoralshme është në lojën e saj, opozita shqiptare, që ishte gati t’i vinte flakën parlamentin, bulevardit, kryeministrisë në emër të lirisë së votës, kur në fakt me votën paska abuzuar vetë. O vlonjat qe dukati ta ka Hap bythen mire me ndihmen e salihut po flet spaku jo lulzimja me hajdarmaten kuptoje o loqja e majte e salihut

 11. Rreth e rreth televizorit ishin ul ca kalamaj, kalaburra, kalagra, kalaçuna e kalaçupa që as gëk as mëk, po sytë te Sulltani alla-alla!

  Seç kam një bindje që shqiptarushët e nesërm do mësojnë të flasin masivisht turqisht siç mësuam ne shqiptarushët e djeshëm të flisnim masivisht italisht: nga televizori,vazhdoni shikoni filma turq o shpellkar e shurranjose

 12. hahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaa…………………………..mami kurva ta treqoi ? o te qifsha librin e shpise o fis e gjak kurve . lojra ripiçkash , lojra kurvash mavii

 13. Pyetja që lind është, edhe sa shtëpi të tjera ka Shkëlzeni? Ose më saktë, nga kanë buruar gjithë këto para, që një njeri më pak se 40-vjeç të disponojë kaq shumë pasuri?

  Mirëpo historia nuk mbaron këtu. Siç shihet nga dokumentat e mëposhtme, Shkëlzeni, i biri i Saliut dhe Liries, me numër pasaporte siç shkruhet në kontratën e shitjes, ja ka shitur shtëpinë Myftar Lumeshit. Lumeshi është emër i njohur në PD, pasi ka qenë shoqërues i kupolës së PD-së para viteve 2000. Ai ishte një nga Tropojanët që Berisha kishte marrë si mburojë në PD.

  Madje, përtej kësaj, Lumeshi është përmendur edhe për biznesin e tij të e paligjshem me Shkëlzenin për lojrat e fatit “Casino” gjatë kohës që Sali Berisha ishte Kryeministër.
  Ne 2017 o miri ps dhe lsi dolen ne vete timonin e mori vetem ps por ty te kane thene qe thuaj keto fjale dhe ja per supen ben gjithcka tjetri,mos harro marveshjen rama basha

 14. Shkelzen Boronica hahahahah i duhen pare te mbaje “dashnoren”me qera Keta PeDet duket sikur jane te gjithe impotente ! ptu ju qifsha shpellaret ne byth

 15. A thua vërtetë se masakra zgjedhore në Dibër e ajo e zgjedhjeve të 2017, gjithë të keqen e paska pasur se disa komisionerë paskan mbyllur sytë e paskan lejuar që dikush të votojë për ndonjë emigrant ?
  Ka ndodhur vërtetë ky fenomen pothuajse në të gjitha zgjedhjet e zhvilluara në Shqipëri, bile kanë “votuar” edhe të vdekurit e jo emigrantët, ama që PS pas skandalit të brekëve të Shukriut në Dibër të dilte me diferencë të madhe votash fituese, nuk besoj që të ketë , jo më ndonjë shqiptar, por as edhe mdonjë ambasador të huaj kaq naiv e të mos ta kuptojë se si janë fituar ato vota, kur e gjithë Shqipëria ishte mbushur me kanabis.
  Ja u mashtruan shqiptarët në 2013 nga premtimet e Ramës që nuk u realizuan kurrë, ja ndikoi edhe koalicioni i LSI me PS, por çfarë arsyeje kishin shqiptarët ti jepnin votat për Ramën në vitin 2017 ?
  N[ fushatën elektorale të 2017, Rama ngaqë nuk kishte realizuar asnjë premtim e përkundrazi i kishte mbushur institucionet e shtetit me njerëz të krimit, Shqipëria kishte marë dekoratën e rekordit të trafikut të kanabisit në Europë, dhe i vetmi premtim i Ramës ishte se tepsinë e pushtetit do ta merte vetëm ai personalisht, duke mos pasur në mandatin e parë si kryeministër , asnjë investim publik, asnjë ngritje pagash e pensionesh , por vetëm skandale korruptive, nga na u shtuan këta shqiptarë që ti dhuronin atij 74 deputetë kur ai me pranimin që para zgjedhjeve të kishte një qeveri mikse, pranoi njëkohësisht edhe dështimin e mandatit të parë ?
  Ja na qenkan futur në kuti nja 25 vota fallco në emër të emigrantëve.
  Por a thua se këto vota do ti jepnin fitoren ndonjë partie ?
  Vetëm Gjushi me lidhjet e tij me Avdylajt e me veprimet haptazi korruptive e të publikuar në Zërin e Amerikës e në Bild, siguroi me dhjetra mijra vota të vjedhura.
  Na qenka “guri i parë” që viheshka për të bërë drejtësinë nga SPAK-u, arrestimi i 22 komisionerëve të aurdhëruar për të bërë këtë marifet të vjetër.
  Përse i është ndaluar Gjushit viza për në SHBA ?
  Përse nuk e filloi SPAK-u të hidhte gurët e parë që me masakrën zgjedhore të Dibrës e mandej me Gjushin për të vënë drejtësinë ?
  Në mungesë të Gjykatës Kushtetuese, përse të mos hetonte SPAK shkeljen flagrante të Kushtetutës në zgjedhjen e prokurres së përgjithëshme “të përkohëshme”, Arta Marku, vetëm me 69 vota në Kuvend ?
  A kanë të krahasuar veprimet e këtyre komisionerëve me veprimet e mosveprimet e kësaj prokuroreje për të mos ndëshkuar krimet flagrante nga institucionet qeveritare ?
  Prokurorët e përzgjedhur me veting të SPAK-ut, përse nuk hetuan për fatin e kolegëve të tyre prokurorë të krimeve të rënda që u ndëshkuan se kishin bërë detyrën e tyre ?
  Janë dorëhequr dy ish ministra të mbrendshëm për lidhjet e tyre familjare me kapobanda të trafikut të drogës.
  A nuk do të ishte “guri i oarë” i Spak-ut që të merej me këta të dy e ta ndante punën a janë apo jo fajtorë ?
  E dëgjuam Ramën të nxitonte menjëherë pas veprimit të SPAK-ut, për të pretenduar se ishte opozita që kundërshtoi depolitizimin e komisioneve.
  Pra me këtë ai doli hapur se SPAK-u vepron me urdhërat e tij.
  A ka shqiptar ta besojë se administrat e fryrë e Ramës është e depolitizuar e që ai ngulte këmbë që ta akzivizonte për komisionerë ?
  Janë dhjetra e dhjetra detaje që vërtetojnë se “të gjithë rrugët të shpien në Bugjojevice” siç thoshte Zhvejku i famshëm, e Bugjojevica është Rama , dora vetë.

 16. Mashtrimi duket qe kur thone se 8 ishin te PS e 14 ishin te PD dhe LSI perse nuk thone sa ka PD e sa ka LSI , mendoje se te PD mind te jene me pake se 5 komisioner per keta te PDse duhet te merret masa me ashper sepse Kan tradhetuar PD e kan lejuar votimin fiktive per PS ne . Keta fytyra te peshtira e te neveriteshme keta….. duhet tu veshe te pragu i shtepise tradhetare e sahan lepires . Ne zgjedhjet e 2013 PS ka bere namin ne vjedhjen e votave bashke me LSI , ne cdo qender votimi puna e pare e PS eshte blerja komisionereve te te PD ne rast te kundert fillon pressioni per familjen me te gjitha llojet . Berisha po te mos izhin vjedhur votat nga PS e LSI do i kishte fituar zgjedhjet . E fakti eshte nga 4 deri ne 5 deputet qe kishte LSI ne 2009 vajti ne 19 deputet ne 2013

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu