• |
ide | kryesore

Meta mesazh të rinjve: Ngrihuni, merrni në dorë fatet, o sot o kurrë!

-Instant, Lajme, Të fundit

Duke kujtuar se populli shqiptar në momente krizash është ngritur e “i ka bërë ballë çdo lloj vështirësie dhe shpartalluar çdo lloj kërcënimi”, Presidenti thekson se sot është koha që pikërisht të rinjtë të mbrojnë të ardhmen e Shqipërisë. Ne nje mesazh ne Diten e Rinise, Meta shkruan:

“Unë besoj në vetëdijen dhe përgjegjshmërinë e madhe që do të merrni për ta ushtruar me vendosmëri dhe shqiptari këtë detyrë të lartë!


KOHA QË ZËRI JUAJ TË DËGJOHET!

PO, SHQIPËRIA DO BËHET NGA RINIA! NËSE JO JU, KUSH TJETËR?!

O SOT, O KURRË!”, shkruan Meta.

Postimi i Presidentit Meta:

Të dashur të rinj e të reja, shpresa dhe garancia e lirisë, sovranitetit e së ardhmes europiane së Shqipërisë,

Është fakt se shumë prej jush përballen ende me pengesa, përjashtime, moskuptime dhe zhgënjime të mëdha, që ju kanë detyruar të gjeni forma të ndryshme për t’u arratisur nga ky realitet i papranueshëm, deri edhe në largim masiv nga Atdheu.

Përgjatë gjithë historisë sonë, luftës për liri e pavarësi dhe përpjekjeve për demokratizim, progres e begati të Shqipërisë, veçanërisht në momentet e tragjedive, kriza dhe sfidave të mëdha, populli ynë është ringritur dhe udhëhequr nga idealet, guximi, energjia, talenti dhe forca e rinisë, duke i bërë ballë çdo lloj vështirësie dhe shpartalluar çdo lloj kërcënimi.

Sot në Ditën Ndërkombëtare të Rinisë, apeli im për të gjithë ju të rinj e të reja kuq e zi është: BASHKOHUNI DHE MERRNI NË DORË FATET TUAJA DHE TË ATDHEUT TONË!

Është koha të mbroni të ardhmen e Shqipërisë dhe unë besoj në vetëdijen dhe përgjegjshmërinë e madhe që do të merrni për ta ushtruar me vendosmëri dhe shqiptari këtë detyrë të lartë!

KOHA QË ZËRI JUAJ TË DËGJOHET!

PO, SHQIPËRIA DO BËHET NGA RINIA! NËSE JO JU, KUSH TJETËR?!

O SOT, O KURRË!

13 Comments

 1. Juve do tju vrasi Zoti per kete qe i keni bere rimiseI moret me qafe
  U degdisen rrugeve te botes per shkak te politikes tuaj hajdute.
  O pjese te bajges ppsh.
  Kush do ngrihet rinia Ka ik Kane mbete pensionistet e shkreta me 15000 Leke te reja ne muaj.
  O popull mjaft u bere loder ne dore te ketyre hajduteve e sharrlataneve
  Bojkotoni zgjedhjet.Ngrihuni per ata femijet tuaj ,per kerkesat tuaja
  A keni pare ndonje kandidature te femijeve te popullit te thjeshte ?
  Po’ keto lettyra riciklohen.

 2. Te rinjte e kane marre dicka ne dore….
  Po me shume sesa ‘fati’, ka forme cilindrike, te gjate dhe qe ndryshon vellim kur e ferkon…..

 3. Leri sofizmat, leri fjalet, vepro, vepro ashtu sic din ti, “vence si prej Bence”, merri zvarre, te gjithe banden e pederasto-kurvave!
  Ti dhe ne, populli shqiptar, jemi preja, viktima te rradhes, qe kane pergatitur per te shqyer, bisha soros dhe masoneria antikrisht.
  Ketyre te pafeve, armiqeve te KRIJUESIT, ketyre mjeraneve dhe fatkeqeve, qe i kane shpallur lufte, qe pretendojne te sfidojne, ZOTIN E GJITHEFUQISHEM, vdekja i vjen hakut! Keta mjeranet qe s’jane te zote as t’i bejne derman vetes se tyre, kur perballen me vdekjen, guxojne me naivitetin dhe injorancen e tyre epike, qe t’i shpallin sfide, SFIDUESIT, sa te pafuqishen, sa te dobet, sa vunerabel jane! Sa per ilustrim; ne Boston, ne Presbiterian, spitalin me fame, e cuan kermen, sul bushati, por padobi, me shuka, tufa thase, miliona, €, $, mbushjani varrin, anetes, a e coni dot valle?!
  Ne Shqiperi, te keqes globale, i sherbejne, demoni i zi, edvin kristaqi me RIVDEKJEN, edvin kristaqi, markohet, dublohet, i mbrohen shpatullat, nga lulushi, burri pashpatulla, zjarrefikesi i revoltes popullore, thika mbas shpine, armiku i opozites. Te dy keta, jane sherbetore besnik, te kriminelit nderkombetar, nazistit, kufomes se pakallur, soros.
  Se kush eshte Meta, cfare thuhet dhe nuk thuhet per te, cilat jane qellimert e tij, ne e dime shume mire, por, ne kete moment, interesat e tij, per te shpetuar lekuren e vet, perputhen me interesat e cdo shqiptari, per mbijetese, per te mbijetuar ne; si komb, si shtet, si shqiptare, duhet qe te zhdukim, nje ore e me pare, perbindeshin edvin kristaqi dhe banden e RIVDEKJES!
  Kryekriminelit & bandes, i ka hyre tartakuti ne bark, nga frika sepse e kane te qarte, se Meta nuk te fal, Meta te merr zvarre!
  Drejtohu popullit, thirre ne bulevardin “Deshmoret e Kombit”, ka me miliona shqiptare, te rinje e te vjeter, pak rendesi ka, qe vetem nje fishkellime presin, mjafton qe ti, te dalesh para! PRINA, PERPARA!

 4. Ky eshte ai ?! like sokol rustemi?!! Ok. po qe kemi vendosur tju leme te beni cfare te doni qe gjunahet ti mbani vete deri ne frymen e fundit?! epi mbajini dhe shihni se cdo te thot per brez pas brezi….dhe kenaquni..

 5. Per te rinj sufllaqesh flet. Per çfare te çohen me pare te ata apo marrin vesh shume se cndodh ne kete vend. I keni shperlare trurin me bar e tallava tani i kerkoni revolucion.

 6. Pallavra o Ilir, vepra, vepra, filloje nga vetja njëherë, me ato vilat e pushimit që ke e ato biznese, pastaj te bëhesh i besuar. Mirutakofshim herën tjetër po pati ndonjë të re.

 7. Ke te drejte komentuesi Populli. Po ndejtem duke thene ky i keq e ai i keq… te keqinj jane keta te gjithe, por ne fund te dites punet e veta i kane per bukuri. Ndoshta ate duan, qe ti shajme pa fund dhe mos bejme asgje. Diten e votimit prap te njeri prej tyre do perplasemi. Prap do ruajne krahet e njeri tjetrit. Prap do jene per bukuri. Prap do e hame ne e do i mbajme ne kurriz. Se ne fund te dites ne e hame perhere. Duhet te cohemi, po sh dakord. Po si do cohemi. Ka nje organizator ka nje mendje ka nje fytyre pas cdo populli qe cohet. Imagjino u cuan libanezet dhe e detyruan qeverine e tyre te jape doreheqje. Te gjithe ketu e dime sh mire se po te kishte ndodh ketu te ne ajo qe ndodhi ne Beirut qeveria jone as atehere nuk e jepte doreheqjen. As ne nuk do e detyronim dot. Sot na duhet nje figure e paster. Kjo eshte kryefjala. Do e ndiqnim te gjithe. Pa perjashtim. Do ishim ne kembe te gjithe. A ka ky vend nje njeri te tille, pyes. A ka mbet me ndonje me integritet qe ti dale per zot vendit. Nje qe te thote kete do ta bej per vendin tim. Nje qe mos e impresionojne as sufllaqet as gjelat e detit as milionat e eurove qe do i shtrojne para kembeve sa te marre pushtetin. Nje njeri qe te vere vendin para jahtit skafit mercedesit e kurvave me kile. Veshtire. Po po te jete diku ky njeri shume do ishin gati me dhene edhe jeten. Mjaft ta shohim vendin tone jashte batakut pisllekut fukarallekut e mizerjes e injorances ku na mbajne me zor prej kaq kohe. Dikur po ishte rinia qe cohej e para. Shikoni sot per ca u cuan. Per karte studenti dhe godina me te mira. Ja dhane karten ja lyen dhe godinat me
  Boje. Mund te rrine te qete tani. Ta bejne shkollen te qete. Sa te mbarojne…. me vrap per gjermani ose amerike se ktu sdo me te rrije as qeni. Po pse per keto duhej te cohej rinia? Por nuk shohin dot me larg se hunda e vogel me nderhyrje kirurgjikale qe kane ne fytyre. Jane prodhim i 30 viteve pisllek maskarallek e kurveri. Koha qe i krijoi. Mendjen me pi hashash e me diskutu biseda boshe. Atdheu per ta eshte nje nocion qe sja dine as kuptimin. Max kur ka ndonje ndeshje futbolli kapin ndonje flamur. Pastaj ne pjese te dyte shajne nga robt ekipin e vet se hengri gol. E dhjeme brezin e ri. I shoh ne pune ne jete ne pergjithesi. Qajne me gjera qe jane per te qeshur e qeshin me gjera qe jane per te qare. Me vlere ka te therrasesh pensionistet ne kete pike se sa rinine. Te pakten ata jane mundu me dhene dicka per kete vend dikur. Megjithate, nese dhe interesat e horrit me te madh puqen me interesin tone si komb ne kete moment, bujrum te na prije. Gati!

 8. Te rinjet vdiqen rama ju mundi shqiperia ran ne diktatur ti pra MATA BERISHA FATOSI I KENI BORXH KETIJ POPULLI FAKIR KETIJ POPULLI TE SHTYPUR KETIJ POPULLI TE MJER PRA META RINIA VDIQ NJEHERESH ME FESBUKUN THIRR PLEQT DHE PLAKAT SHQIPERI E MJERA SHQIPERI RRESHITI NE DIKTATUR PER FAJ TENDIN TE BERISHES DHE PAKE TE BASHES…………………..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu