• |
ide | kryesore

Berisha: Rama u bë synet në Topkapi dhe mashtroi grekët për detin

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ish-kryeministri Sali Berisha në emisionin “Zonë e Lirë” se qeveria shqiptare është treguar jo-serioze në negociatat me Greqinë për çështjen e kufirit detar. Sipas Berishës, Rama negocioi 2 vjet me grekët dhe në fund u tha se duhet të zbatonte vendimin e Gjykatës Kushtetuese.


“Kam firmosur një marrëveshje me Greqinë, i kam qëndruar dhe i qëndroj asaj. Sot lexova Micotaqis që ka folur për t’ju drejtuar gjykatës. S’ka diskutim që Turqia është kundër. Bakojanis ia tha në sy Ramës. Unë e kam thënë që në fillim këtë. Po të isha kryeministër çështja e detit nuk do të ekzistonte. 2 qeveri njëra pas tjetrës në Greqi pranuan të shkojnë në gjykatë dhe pastaj erdhi Edi Rama në pushtet dhe nuk donte të shkonte në gjykatë.


Gjykata diktonte metodën e marrëveshjes. Një gjë e paprecedentë. Unë jam dhe kam qenë kundër vendimit të Gjykatës Kushtetuese që ka qenë një vendim i diktuar. Rama erdhi te Gjykata Ndërkombëtare pasi negocioi 2 vjet me Greqinë. Ditmir Bushati dhe Kocias kanë negociuar një marrëveshje të re. Në mënyrë jo serioze pasi negociuan 2 vjet i thanë palës greke se ka një vendim të Gjykatës Kushtetuese. Pala greke u tha që jeni jo seriozë dhe më pas Kocias nxori tezën e 12 miljeve. Në atë kohë Greqia qëndronte në 6 milje.

Rama u bë synet politikisht në Topkapi (pallatin e Sulltanit në Stamboll). Të bëhesh vasal i politikave otomane është cenim i interesave kombëtare” – tha Berisha. ©LAPSI.al

3 Comments

  1. KUR ALEXANDER ISHTE NE TIRANE JA SOLLI FALI NJE PAL BREKE TE TIJ YMER GELBAZA KELLIRES,KUR ISHTE ERDOGANI NE TIRANE JA DHUROJ CARLO BOLES BOLINO NJE PAL BREKE TE TIJ ME FLAMUR TURK thotë:

    EDI RAMA KA VETEM 2 MIQ ,ALEXANDER VUCIC NJE KRIMINEL SERB QE BENE GJENOCID MBI NJERZIMIN NE KOSOVE DHE TROJET SHQIPTARE,DHE ERDOGANIN NJE TURK BYTHQIR ,QE NA KANE MBAJTUR 500 VITE NEN SUNDIM..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu