• |
ide | kryesore

Piloti i Motocross në koma farmakologjike: brutal rrëzimi në Mantova

-Instant, Sport

Në këto orë, mendimet e botës së Motocroos janë drejtohen nga Arminas Jasikonis. I riu 23-vjeçar, një nga pilotët më premtues në MXGP, u rrëzua në mes të manshit të dytë në Mantova ndërsa ishte i gjashti, duke pësuar një dëmtim të trurit. I transportuar me helikopter në Kremona, ai u vendos në një gjendje kome farmakologjike për t’u stabilizuar. “Një situatë shumë serioze dhe e vështirë për të gjithë – tha Antti Pyrhönen, menaxher i Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing Team, për të cilin garon lituanezi -. Duhet të presim dhe të qëndrojmë pozitivë. Arminas ka kujdesin më të mirë mjekësor; ne jemi në kontakt të ngushtë me të gjithë specialistët e spitalit këtu në Itali por edhe në Insbruk të Austrisë”.


Periudhë e pafat për kampionatit botëror të Motocross. Në provat e lira të GP Città di Faenza, Jeffrey Herlings u rrëzua duke humbur ndjenjat në minutat e para pas përplasjes; data e kthimit është ende për t’u përcaktuar. “Kam thyer vertebrat C1, C6 (cervikales) dhe T3 (torakale) – shkroi ai ditët e fundit në mediat sociale -. Për fat të mirë, të gjitha frakturat janë të qëndrueshme dhe me çarje të vogla në kockë, dhe mjekët më kanë thënë që do të kthehem 100% ”. Vetë Herling dhe, ndër të tjera, Cairoli i kanë kushtuar mendimet e tyre Jasikonis në profilet në rrjetet sociale: “Qëndro i fortë”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu