• |
ide | kryesore

Turqia ndihmon Azerbajxhanin në luftë kundër Armenisë

Lajme, Planet
armenia-azerbaijan-conflict.jpg

Turqia është e vendosur ta ndihmojë Azerbajxhanin “të rifitojë territoret e zaptuara” në Nagorno-Karabak, tha Fahretin Altun, drejtori i komunikimit i presidencës turke. Ai vlerësoi se bota nuk mund të lejojë që “agresori dhe pala e dëmtuar të vihen në të njëjtin nivel në emër të të ashtuquajturit parimi i neutralitetit”. Turqia beson se Armenia po pushton Nagorno-Karabakun përmes separatistëve armiqësorë ndaj Baku.


Më herët, presidenti turk Recep Tayyip Erdogan bëri thirrje për t’i dhënë fund “pushtimit” armene të Nagorno-Karabakut.  Një deklaratë nga presidenca turke erdhi menjëherë pasi Kremlini i bëri thirrje Ankarasë që të përmbahet dhe të punojë për paqen në Nagorno-Karabak, ku gati 100 njerëz janë vrarë në luftime që nga e diela.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu