• |
ide | kryesore

Familja Hyseni nga Mamurrasi: 9 muaj në çadër, për shtëpinë na thonë prisni e nuk vijnë

-Instant, Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama i shoqëruar nga imami Elvis Naçi ishte sot në Thumanë. Aty, kreu i qeverisë ka përuruar nisjen e punimeve për banesat. E ndërsa puna në Thumanë, të paktën vetëm në dukje, mund të jetë vënë në vijë, banorë të zonave të tjera të prekura nga tërmeti shkatërrimtar i 26 nëntorit ende presin që shteti të kujtohet për ta.


Kur po bëhet gati një vit nga tërmeti që i mori gjithçka kishin, familja Hyseni në Mamurras jeton në varfëri ekstreme. Nën e bir, të dy me probleme të shëndetit mendor, jetojnë në një çadër, pa asnjë ndihmesë.


Kryetari i Forumit Rinor të Partisë Demokratike, Belind Këlliçi, ishte në banesën e shkatërruar të Gjyle Hysenit, e cila jeton me djalin e saj në kushte tepër të këqija. 67-vjeçarja thotë se shteti nuk i ka dhënë asnjë mbështetje financiare e as nuk ka ardhur për të parë shtëpinë e tyre. E moshuara druhet se si do të shkojë fati i saj me afrimin e dimrit.


2 Comments

  1. Po presin qe te vesh ca tulla rreth e qark dhe te te fusin ne burg per ndertim pa leje!
    Po ti votoji prape komunistet, se ne s’i shkelim parimet…..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *