• |
ide | kryesore

Franca futet në karantinë për herë të dytë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Presidenti francez Emmanuel Macron ka njoftuar një bllokim të dytë kombëtar, duke ndaluar udhëtimin midis rajoneve. Macron tha nën masat e reja, duke filluar nga e premtja, njerëzit do të lejohen të largohen nga shtëpia vetëm për punë thelbësore ose për arsye mjekësore.


Bizneset jo thelbësore, të tilla si restorantet dhe baret, do të mbyllen. Vdekjet e përditshme të kovidit janë rritur mbi 500 atje dhe zyrtarët thonë se gjithçka duhet të bëhet që “të mos na mbingarkojë” sistemi spitalor.


Vdekjet e përditshme në Francë janë në nivelin më të lartë që nga prilli. Të martën, 33,000 raste të reja u konfirmuan sipas BBC.

“Evolucioni i virusit në Francë ka tejkaluar “edhe parashikimet më pesimiste”, tha Presidenti.

Ndërsa puna në distancë duhet të kryhet aty ku është e mundur, Macron tha se qytetarët do të jenë në gjendje të lënë shtëpitë për qëllime pune, për të ndihmuar individë në nevojë dhe për të bërë pazar.

Vendimi i tij erdhi vetëm disa orë pasi Gjermania njoftoi një bllokim të kufizuar duke filluar nga data 2 nëntor, ku restorantet, baret dhe teatrot do të mbyllen.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu