• |
ide | kryesore

“Der Standard”: Pas humbjes së gjyqit me Becchettin, nis konfiskimi i pasurive të Shqipërisë në Austri

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Nga Eric Frey, Der Standard


Disa banka austriake dhe kompani energjetike kanë marrë kohët e fundit nga një letër të pazakontë. Një kompani ligjore është duke pyetur nëse ato kanë ndonjë pasuri ose aksione të Republikës së Shqipërisë sepse ato duhet të ngrijnë.


Arsyeja është një gjyq në arbitrazh që disa investitorë italianë bënë kundër Shqipërisë në 2015 dhe fituan. Gjykata e arbitrazhit ndërkombëtar (ICSID) u dha atyre rreth 100 milionë euro kompensim në prill 2019. Për shkak se qeveria në Tiranë refuzon të respektojë këtë vendim të arbitrazhit, pasuritë shqiptare që nuk mbrohen nga konventat diplomatike tani mund të konfiskohen në të gjithë botën.

Austria është një nga partnerët më të rëndësishëm ekonomikë të Shqipërisë. Firma ligjore Dorda ka marrë përsipër detyrën e sekuestrimit të pasurive shqiptare dhe po përpiqet të mbledhë deri në 25 milionë euro për Francesco Becchetti-n, një nga 3 paditësit. Llogaritë dhe letrat me vlerë në 7 banka, pjesa e koncesionit që Shqipëria ka me kompanitë Verbund dhe EVN për shkak të projekteve të ndërtimit të një termocentrali në vend duket se janë vënë në pikëpyetje.

Procedura në shumë shtete

Sipas Konventës së ICSID, në të cilën Austria është aderuar, vendimet e arbitrazhit duhet të zbatohen nga gjykatat vendase. Urdhri i ekzekutimit u bë në 10 nëntor në Gjykatën e Qarkut të Vjenës.

“Firma ligjore është akoma duke pritur përgjigjet nga kompanitë në fjalë, për të ashtuquajturat deklarata të borxhit të palëve të treta” – thotë një nga partnerët e Dorda, Florian Kremslehner. Përveç Austrisë, ka procedime paralele edhe në vendet të tjera të Evropës. Sapo shuma totale të jetë mbledhur, detyrimi konsiderohet i përmbushur.

“Procedura të tilla përmbarimore janë mjaft të rralla”, – thotë Kremslehner për “Der Standard”, – sepse shtetet zakonisht pranojnë vendime të tilla arbitrazhi. Pengesa më e madhe është se shtetet këmbëngulin në sovranitetin e tyre dhe zbatimi është i vështirë në shumë shtete të tjera.”

Qeveria shqiptare refuzon të paguajë, duke përmendur një proces ankimimi që është në vazhdimësi. Në fakt, sipas një platforme kërkimore shqiptare, Ministria e Financave në Tiranë tashmë ka buxhetuar 110 milionë euro për të shlyer këtë detyrim.

Çështja e lirisë së shtypit

Kjo çështje është veçanërisht pikante sepse ka të bëjë gjithashtu me lirinë e shtypit. Kompania televizive Agonset u konfiskua, por sipas mendimit të gjykatës së arbitrazhit kjo u bë sepse ishte tepër kritike ndaj qeverisë. Konfiskimi “ishte kulmi i një fushate politike kundër paditësve”, të cilët gjithashtu u përndoqën me procedime të diskutueshme penale.

Shqipëria zakonisht merr nota të mira për klimën e saj të investimeve, por tashmë ka humbur disa procedura të arbitrazhit kundër investitorëve. Në procesin e pranimit në BE, gjyqësori konsiderohet të jetë pika më e dobët, kjo është arsyeja pse investitorët rrallëherë u drejtohen gjykatave vendase në mosmarrëveshje dhe përdorin ligjin ndërkombëtar të arbitrazhit. ©LAPSI.al

28 Comments

 1. Ky po kalon çdo cak

  kto gjona s’jane degju noi here

  o shqiptare te trashe, si mund te zbatoni ligjet e ktij kur bota eshte tu i vu gjoba si mafioz ???

 2. I paafte komplet, haldut I pafytyre, genjeshtar nga mengjesi ne mengjes, I pafytyre qe kerkon dhe nje mandat te trete. Per kete njeri nuk ka mbushje kupe.

 3. Mund të bëni betejë me kufomat e pandemisë, siç po bëni, meqë doni patjetër vdekjen si motiv të politikës së PD. Mund të publikoni foto nga morgu, dhe mund të lini një kameraman në Sharrë, se ka varrime përditë. Nuk di kush u është mirënjohës për këtë, por meqë Berisha vetëm vdekjen pret, me vdekjen merret.

  Por me tërmetin bëni pak kujdes, nëse doni ta ktheni në betejë politike. Do të jetë vonë kur ta kuptoni se e vetmja godinë që mund të shkatërrohet një vit e ca pas tërmetit, do të jetë ajo e SHQUP-it.Vjen salihu ne dobicin lulzime te ndihmuar nga fazllic dhe shesin perseri detin me firme e vule te miratuar ne kuvend

   1. I PA EMËR I ORËS 22,27 JE. HAJVAN GOMAR LËPIRËS I RILINDJES KRIMINEL I VENDIT DHE I FËMIJVE TË TU BORXXHET QË KRIJON RAMA JANË NË DËM TË SHQIPËRISË DHE TI PRAP I BIE DELLIT NË QOFTË SE STË PELQEJN KRITIKAT HIDHU ANDEJ NGA TOP CANEL DHE ZËRI POPULLIT DHE BËJ CA LËPIRJE ME LLAPËN E TAULANT BALLËS DHE TË SPIROPALIT

  1. Po si nuk ta kap truri o viç se përse bëhet fjalë këtu ?
   Janë qindra miliona euro që të përkasin edhe ty, edhe familjes tënde që duhet të paguhen vetëm për kapriçiot e këtij të çmenduri, e ti flet për Sali e për SHQUP..

 4. Keyetari i OSBE per 2020 nuk zbaton vendimet e gjykatave nderkombetsre kjo eshte te vesh duart mbi koke.Kujton hajvani se jane gjykatat toma te tredhura, nuk e di se ato e tredhin per dy minuta shtetin dhe qeverine shqiptare.

 5. Jetoj jashte
  Ketej kto agjencite e sekuestrimit, ju shkojne nga mbrapa subjekteve qe kane probleme SERIOZE me drejtesine dhe qe kane falimentu zyrtarisht…
  Kto subjekte, nderrojne adresa, emra etj, pasi eshte e veshtire te riintegrohesh sidomos si debitor ke bankat.
  Si pranojne shqiptaret qe te marrin ne grup etiketimin e mafiozit, ne syte e drejtesise nderkombtare nuk arrij ta konceptoj !!!!

 6. Sa keqdashes duhet te jesh kur jep lajme dhe nuk shikon qe akoma nuk ka perfunduar. Se kuptoj perse i referoheni der standard kur mund te hapesh faqen zyrtare te arbitrazhit. Mos flisni si k…..qe per inat te vjerres Rame shkon e flen me mullixhiun Bechetti.

 7. ore ti vjerra dhe Rama, lajmi eshte qe nuk po sekuestrohen apo qe shteti shqipetar nuk do ti paguaje? se nuk lahet muti me shurre

 8. Mbas 25 prillit te konfiskohet vila Surrelit dhe gjitha pronat e ciftit Rama, Amehtaj dhe te kthehen ne shtepi per te moshuarit.

  Ky do te jete shembulli qe asnje kryeminister neser nuk do luaj me leket e popullit.

  Sa per KM tani nuk kane limit idiotizmat dhe hajdutlliqet e tij…

 9. Te nderuar komentues, si thoni ate fature 110 milion Euro gjobe e Becchetit duhet ta mbaje ne kurriz buxheti i rrenuar i Shqiperise dhe shqiptaret e varferuar….apo i duhet derguar per likuidim Shejtan-Budallait atje ne Kullen e Surrelit?

 10. Sërish dhe ky është një sukses tjetër që duhet numëruar. Luli nga ana e tij tha se ishin të pavërteta faktet se ai kishte marrë katër vila, por jetonte në një vilë me qera, gjithësesi ishte vilë.

  Megjithëse Luli nuk ka sqaruar kurrë këtë çështje, as dy vilat e blera në “Vala Mar” në gjirin e Lalzit të cilat i di edhe Xhaferri zoti vjehërr, edhe Erjoni zoti kunat, edhe Aurela zonja bashkëshorte, i di Luli, i dinë shoferët, i dinë punonjësit e gardës që e shoqërojnë, i di Odeta, i di Desada, i di edhe doktori për ata që s’ e besojnë sepse këta të tjerët nuk kanë nevojë t’i dinë.

  Sa për vilën me qera që jeton në Tiranë, sërish edhe atë e dinë të gjithë personat e mësipërm, por në këtë rast e di edhe Agron Papuli oligarku i cili u sulmua ashpër nga Lulzim Basha për gati një vit.

  Më pas ndaj tij u hesht, prej shumë kohësh nuk thuhet asnjë fjalë, a fiton më tendera Agron Papuli?Ja merini me vilat e lulzimes o shpellkare cecene qe hani supe me lakuriq falas,ky lulushja do ju beje te hani me luge floriri,si likja dhe shkelzeni i salihut

 11. Ky i pa emer 13.24 i ka mbetur ora te saliu çdo qeveri humb gjyqe po jo si ky idjoti per kapriço te tij deri ne funde te mandatit do shkoi fatura 400_€ der 450 € mil

 12. Ajo shprehja e vjeter – Hodhi budallai gurin ne pus e nuk e nxorren dot 100 te mencur – mjerisht gjen vertetesi mbi kurrizin e shqiptareve qe Budallain e kane Kryeminister dhe “Guri” i hedh nga ky Budalla…vlen 110 milion Euro!

 13. Habitem me gjithe keto palo televizione qe kemi e nuk e permendin fare kete fakt. Po Fevziu tek emisioni Opinion pse nuk e trajton kete tragjedi te vertete, keto shuma marramendese qe do t’i duhet popullit te gjore te paguaje po ben emisione te peshtira si thyerja e tabuve, puthja ne rruge apo bukuria e femres e plot budallalleqe te tjera. Apo vetem keto probleme kemi ne se te gjitha te tjerat i kemi zgjidhur!! Ky popull eshte fatkeq se nuk ka media te pavarura e gazetare trima.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu