• |
ide | kryesore

Ish krahu i djathtë i Trump: Pandemia nuk përfundon nëse nuk vaksinohet shumica e njerëzve

-Instant, Arkiva, Planet, Të fundit

“Pandemia COVID-19 nuk do të përfundojë derisa shumica dërrmuese e njerëzve në SHBA të vaksinohen”, paralajmëroi eksperti amerikan, Anthony Fauci. Sipas Faucit duhet që 75 dhe 85 përqind e popullsisë të marrë një vaksinë, në mënyrë që mbrojtja të jetë me e vërtetë, më efektive, tha eksperti kryesor i sëmundjeve infektive gjatë një video-interviste me shefin e Facebook-ut, Mark Zuckerberg.


“Unë do të doja të shihja shumicën dërrmuese të vendit të vaksinuar përpara se të arrinim në fund të tremujorit të dytë [të vitit 2021]”, tha ai gjatë bisedës me Zuckerberg-un.


Fauci, drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive dhe një anëtar i forcës së posaçme të koronavirusit në Shtëpinë e Bardhë, tha se teksa dozat fillestare do të shkojnë së pari për qytetarët që vlerësohen si me rrezik të lartë, publiku i gjerë duhet të shohë akses të gjerë te vaksinat gjatë tremujorit të dytë të vitit të ardhshëm, rreth prillit deri në korrik.

Në thelb, Fauci tha se sa më shumë njerëz të marrin vaksinën, aq më pak shanse ka që virusi të përhapet në popullatë – duke ulur kështu normat e infeksionit.

2 Comments

  1. ky nuk ka qënë kurrë krahu i Trumpit o ropqira o mashtrues, ky është krahu i establishmentit të majtë globalist dhe Sorosit me shokë. mjaft postat mashtrime o ropqira

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu