• |
ide | kryesore

Mos dëgjoni përgjimet, besoni sondazhet

-Instant, 1, Arkiva, Ide

Ky mandat i dytë i rilindjes po mbyllet ashtu sikurse filloi: me përgjime që vërtetojnë atë që në fakt dihet botërisht. 


Skandali i lidhjes së Saimir Tahirit me grupin trafikant të Habilajve shërbeu vetëm për të na dhënë provën se kultivimi dhe eksportimi i hashashit ishte kthyer në një biznes qeveritar. 


Publikimi nga Bild, i dëshmive të grabitjes së votave në Durrës dhe Dibër, na shpjegoi se si arriti Edi Rama ta mbajë i vetëm tepsinë në duar.

Po kështu, edhe përgjimet e fundit të eksponentëve të Ndraghetas italiane nxorën në dritën e diellit pastrimin e parave të mafias me kullat që po ngrihen në qendër të kryeqytetit, 20 përqindshin që merret për çdo leje të re ndërtimi, shumat që duhen për të korruptuar një ministër apo një kryepolic, etj. 

Natyrisht edhe në këtë rast, avokatia e mbrojtësve të qeverisë do të jetë e ngjshme me teknologjinë që kanë përdorur më parë, se përgjimet nuk përbëjnë prova, se besueshmëria e fjalëve të mafiozëve nuk duhet marrë për bazë, se këto janë goditje nën brez, në prag të një fushate elektorale. 

Përgjimet/ Kush është ‘Niku” dhe cilat janë lidhjet e tij me krerët e rilindjes

Por, po të dëgjohen me vëmendje bisedat e ndraghetisëve ato duken qartë se nuk janë aq në ajër. Ata përmendin një biznesmen real, i cili siç po vërtetohet përditë e më shumë ka lidhje të forta me pushtetin dhe ka marrë shumë para publike pa garë prej tij. Pra, mafiozët kalabrezë nuk flasin dhe aq kot, ata e dinë gjendjen e lejeve të ndërtimit, tregun real të tyre, kostot dhe çmimet e shitjes, madje e kanë gjetur edhe çelsin për të depërtuar në botën e nëndheshme të vendimmarrjes shqiptare.

“Grataçela…PPP për 30 – 50 vite…” Çfarë u ofroi Niku italianëve në Tiranë

Në këtë këndvështrim edhe përgjimet e fundit italiane na përplasin para syve fabulën që e përshkruan më mirë se çdo gjë tjetër aventurën e rilindjes në pushtet: shkeljen e ligjit për të grabitur dhe pastaj grabitjen e zgjedhjeve për ti shpëtuar ligjit. 

Por, puna është se rilindasit po lëvizin ç’do gur për të mos u identifikuar më këtë imazh ulëritës për këdo që ka veshtë të dëgjojë. Ata nuk duan të pranojnë se ky tetëvjeçar ka qenë një dështim katastrofal: Se gënjyen me gjithçka që premtuan në 2013, qoftë për papunsinë, qoftë për reduktimin e pabarazisë, qoftë për sjelljen e investimeve të huaja, qoftë me buxhetin për arsimin, qoftë me hapjen e negociatave. Ata refuzojnë të pohojnë se qenë të paaftë të absorbonin 1 miliardshin e donacioneve dhe kredive për rindërtimin, që e shitën si sukses faraonik. Ata nuk janë në gjendje të ndërgjegjësohen se jemi vendi i fundit i rajonit që dhamë ndihmën më të vogël ekonomike për frymë dhe s’qemë në gjendje të ofrojmë kurrë paketën e tretë, për ata që u rrënuan ekonomikisht nga efektet e pandemisë.     

I gjithë ky bilanc asgjesues, i ndërthurur edhe me skandale kriminale apo financiare, është i pa përballueshëm në një debat publik normal, ku duhet të diskutohen në mënyrë racionale të arriturat dhe mosrealizimet e forcës politike që ka qeverisur vendin. 

Pikërisht për ti shpëtuar kësaj përballjeje socialistët kanë shpikur në prag të kësaj fushate një truk të ri: përmbytjen e opinionin me sondazhe të reme. 

Në këtë kuptim, testimet e opinionit nga “kompanitë e mëdha”, që kanë mbirë si kërpudhat pas shiut në të gjitha TV Shqiptare, janë një kopje e keqe e taktikës që Rama përdori në 2017, për të bërë fushatë me dajre dhe çitjane. Qëllimi i tyre është që të shmangin bilancin real, për tu marrë me mirazhin e diçkaje që nuk ekziston. Synimi i tyre është që ti pengojnë qytetarët të gjykojnë për atë që kanë ndjerë mbi kuriz, për atë që kanë parë me sy, duke i bërë të joshen nga të qenit pjesë e një shumice inekzistente që ekziston vetëm në propagandën rilindase. 

Se si po ndodh kjo në praktikë është e lehtë të tregohet. Disa TV janë treguar të gatshme të publikojnë sondazhe që i vijnë direkt e nga zyra e shtypit e kryeministrit. Disa të tjerë, me më shumë skrupuj, e fshehin goditjet ndaj pushtetit përmes manipulimit të numrit të të pavendosurve dhe të atyre që refuzojnë të përgjigjen. Ndonjë i tretë pranon dhe ta anullojë fare rezultatin që ka paralajmëruar prej kohësh.

Po ti shtosh këtyre truqeve edhe dilemen mbi vërtetësinë e sondazheve në një mjedis aspak demokratik, ku njerëzit e paguajnë me vendin e punës bindjen e tyre politike apo kritikën ndaj qeverisë, është e lehtë të kuptohet çorba që po gatuhet.

Por, në këtë pikë rilindasve aq i bën. Ata po i shohin sondazhet si të vetmen mundësi për të mbuluar me një mjegullnajë imagjinare realitetin e trishtë me të cilin njerëzit po përballen përditë. 

Ata duan të ngulin në kokën e gjithkujt, jo vetëm të atyre që i kanë ndjerë mbi shpinë mëkatet dhe gjëmat e pushtetit, por edhe të të tjetëve që i kanë parë me zë dhe më figurë skandalet e tij, se ata gabohen pasi në këtë vend janë pakicë. 

Plasin memet: S’trembet Veliaj ia përlan 20 %-shin dhe Ndraghetës

Pikërisht, si rezultat i kësaj strategjie, ne do të gjendemi deri në 25 prill në një situatë paradoksale, ku sa më keq të shkojnë punët e qeverisjes, aq më lart do na shfaqen kuotat e Ramës në ekranet televizive. Qëllimi është i thjeshtë, që askush të mos reflektojë me mendje të ftohtë për atë që dëgjon në përgjime, por të ushqehet me realitetin virtual që fabrikojnë milionat e personazheve që i kemi dëgjuar të ndajnë paratë me Habilajt, Avdylajt apo Nraghetën.      

©Lapsi.al

45 Comments

 1. Bastardi i Kristaqit, bashke me bastardin personal Veliaj, i kane punet keq kete here, seose, ndryshe nga Berisha i vitit 2013 qe humbi pushtetin, keta i pret drejtesia pas dere.
  Mund te vonoje ca, por do te godase!

  1. Jam plotesisht dakort me kete rroten e budallait, Namuti.
   Rilindasit jane hajdute shume te medhenj.
   Por jo me te medhenj, se ai qe ja ka vertetuar prokuroria e Sali Berishes. Lul Basha me 230 milion Euro te vjedhura tek rruga e kombit.
   E vertete, rilindja eshte e zhytur ne skandale.
   Por si nuk po ben nje skandal si Gerdeci, e mori dreqi.
   Rama eshte diktator. Po si nuk po djeg asnje redaksi gazete. Nuk po djeg makinat e gazetareve?
   Shume i poshter dhe tradhetar eshte Rama. Po pse nuk po e firmos ate dreq shitjen e detit, qe ta cojme ne gjykaten kushtetuese?
   Prandaj ky legeni, keshtu sic e ka zene do ti fitoje edhe zgjedhjet e 2025.
   Sepse kush fiton keto zgjedhje, sic e ka thene vete Andi, i ka te sigurta ato te vitit 2025
   Mirupafshim me 2029…

   1. Thuaj mami kurvës se më 26 prill do t’i përdhunojmë të gjitha kurvat rilindase, prandaj strukuni diku e shpëtoni bythën.

     1. Ishte në kuptim figurativ, për të qenë në nivelin e gjuhës së rilindasve parazitë që përdorin vetëm fjalë të tilla.

      Kuptimi i fjalëve të mësipërme është: Me 26 prill do tju vemë drunë!

     2. Grushti grope, e lale???
      Po gropen po jua ben Rama ka 8 vjet ju leberve! Me sakt po jua thellon

    1. Ketij “ju muti”…. dmth mutit te ores 20:36! Ato 230 milon euro, edhe sikur te jene te verteta, rruga e kombit u be o mut, Por polihajduti, me gjithe qenerine e tije, po vjedhin miliadrda e nuk po bejne asnje investim kombetar! Eshte rritur varferia o mut, Sillen si armiq te shqipetareve ,o mut! Dhe sondazhzet qe ben qenqeveria ute o mut, i ben qe te genjeje sa me shume rroçka si ti ! Me fal,se ndoshta nuk je rroçke por qen i paguar nga hajdutet per te lehur ne portale, pro vathes se hajduteve!) tung o trung!!!(

   2. Kur te kesh kohe, se teto Aneta na la e re dhe nuk mori vesh as i kuja ishe Gregu…., i thuaj mamit, qe me siguri e ke pasur brigadiere, te na beje nje fyt te gjitheve.
    Keshtu kujton dhe ajo bushter 5-lekeshe kohet e vjetra….

  2. Drejtesia kti timit i pret. Sac priti drejtesia liken e 7% cit, sal malokun e 21 janarit apo lulin e 200milonve rruge. Ska pas a sdo kete drejtesi ne kte vend kokcepshash

 2. O Bushat,mafja vertete di hollesira dhe ka bere perpjekje per te hyre ne tregun Shqiptar,por problemi eshte se a kane arritur te hyjne ne treg apo ka ngelur ne tentative se po qe se nga verifikimet del qe prezenca e ketyre mafjozve eshte e paperfillshme atehere kemi te bejme me nje fllucke sapuni qe do i pelcasi ne dore opozites dhe nuk do demtoje aspak qeverine aktuale…

  1. O rilindas intelegjent, ngaqë je budalla ti nuk e kupton se problemi nuk është mafia italiane, por ata “hollësirat” që di ajo dhe të gjithë ne për mafien rilindase.
   Pastaj, ç punë ka opozita që do t’i paskan si flluskë sapuni, kur përgjimet i ka publikuar antimafia italiane për të bindur edhe kokëmutët si ti se kemi në krye një sekt të ndyrë ministrash që nuk i ka njohur historia e shteteve moderne.

 3. Ndryshe nga Bushati, mendoj se sondazhet ne menyre te perafert tregojne te verteten, nje te vertete
  te hidhur por gjithesesi nje te vertete. Sa me shume qe qeveria tregohet arrogente e mosperfillese
  ndaj problemeve e halleve te popullit, sa me shume zhytet ne llumin e korrupsionit e perdorimit te
  resurseve materiale e financiare te Shqiperise per interesat e veta personale e luksin e tyre te shfrenuar
  sa me shume krijon percarjen e popullesise ne “ne” dhe “ata” aq me shume pike fiton ne syte e atij
  elektorati deri diku te qendrueshem qe kane po ate mendesi me Bledi Klosin qe deklaronte ne nje
  mbledhje te PS-se si shume te tjere para dhe pas tij se partia eshte me e rendesishme se Shqiperia.
  Ketij elektorati nuk i plas fare qe qeveria tyre vjedh zgjedhjet apo buxhetinn e shtetit, se kriminalizon
  administraten apo parlamentin se hyn ne artakeri me krimin vendas a te huaj, se len Shqiperine jashte
  dyerve te Europes apo se shpopuullon Shqiperine, per ta ka rendesi qe kete e ben PARTIA E TYRE.
  Keto sondazhe jane simptomat e degradimit te shoqerise shqiptare qe ka humbur busullen morale
  Tani po ndodh ajo qe ndodhhte ne vitet e fundit te regjimit komunist, sa me shume rritej varferia
  sa me tatpjete shkonte Shqiperia aq me shume dendesoheshin parullat per partine, aq me shume
  ngriheshin dollite per shendetin e saje dhe aq me shume perplaseshin duart ne duartrokiteje ndaj
  fjalimeve te udheheqesve te kohes.
  Ky eshte mentaliteti yne otoman qe duhen 500 vjet per tu shrrenjosur dhe jo me kot Faik konica
  pat shkruajtur me dhimbje”
  Shqiperi moj te kam dhjere

  1. SHUME SAKT . POR DOJA TI SHTOJA DIÇKA QE KE LENE PA SHKRUAJTUR , ISHALLAH SI ATEHERE EDHE TANI NDODH REVOLUCIONI . ROTACIONI ESHTE STATUSKUO , VETEM REVOLUCIONI BENE FAJDE NE TE TILLA SITUATA .

 4. O Zot ku ka degjeneruar diskursi i propogandave zgjedhore !
  Pothujse çdo ditë po shohim në studiot televizive “ekspertin” e madh të shkencave politike Frrok Çupi që konkuron me shkencëtarin tjetër Shpëtim Nazarko.
  Ka edhe nja dy-tre ekspertë të rij që seku i kanë psonisur tv shqiptare.
  Njëfarë Ndrece që kërkon ti zejë vendin avokat Ngjelës, e një djalë i ri me mjekër që më kujton personazhin e njohur të Driteroit, “Shkëlqimi e rënia e shokut Zylo”

  1. Nese do ti shkaterrosh faktet dhe arhumentat çoji ne ne emision televiziv ku ka shume “analist” dhe do shikosh se brenda tre diteve do harrohet . Ketu hiq 2 ose 3 vete te gjithe te tjeret jane analist partish dhe aspak te besueshem . Biles mendoj se paguhen nga partite perkatese qe mbrojne si majtas e si djathtas . Une mendoj se analistet jane nje e keqe qe duhet derrmuar , kudo ti shihni peshtyjini dhe ofendojini sepse ata po lozin me fatin tone per te fryre xhepat e tyre . jane bere si shushunjat por qe nuk duan gjakun e keq te trupit por ate te mirin , duan ta helmojne kete popull .

 5. Bushat ngule belin me shume . Nuk jane sondazhet qe na e shpifin dhe na prishin mendjen , eshte e ardhja jone e pasigurt pavarsisht se kush fiton . Mua me vdes shpresa totalisht nese fiton sekti i rilindjes por nuk kam shprese se do te ndryshoje ndonje gje e madhe edhe nese fiton e djathta . ti si analist i paanshem duhet te japesh versione se si duhet te jete e ardhmja dhe se si duhen bere ligjet qe te arrijme kete qellim . Po qe se ligjet dhe rregullat ngelen keto qe jane ne fuqi , kushdo qe te fitoje e sigurt qe populli e ka brenda perseri . Duam ndryshime radikale o Bushat , ndryshime ku lideri te kete sa me pake force dhe jo te na behet sulltan sapo te marre pushtetin , duam demokraci ligjor , duam ndeshkueshmeri , duam zbatueshmeri .duam shtrese te mesme qe te mos varet nga partite . Nuk duam parti shtet por nje Shqipri te fuqishme ku e ardhmja e individit te mos varet nga ajo e partise por anasjelltas . Bushat ty nuk te falet qe llogjikon kaq dobet , ti duhet te na tregosh rrugen e vertete te shtetit ligjor dhe jo rrugen e partise shtet . Iku koha e partive , ka ardh koha qe individi dhe ligji te fuqizohen dhe te marrin vlera .

 6. O ‘Ju Muti’ i ores 20:02 po kaq loqe je qe beson se ramuthi dhe ripjellja do jene ne pushtet deri ne 2029..o hajdar po keshtu thoshte dhe Berisha ne 2013 qe do me keni ne pushtet deri ne 2035 po iku o loqe..se skeni me argumeta dhe perserisni gerdec e 21 janaj mgjes dreke e darke sepse e ka bilancin ekonomik e politik zero ripjellja..opo ti qenke fare KARE e trupeshk ripjelles..😆😂😂😂🤣🤣🤪

 7. i ores 20:20 NUK do ket revolucion….si ne 91;edhe sikur neser te hysh ne EU; edhe te ndryshoj pak me shum duhet te jap shpres; se te kriminalizohet shteti esht regres qa me teper per nje pretendent ne EU

 8. Pa ja lexuar fare cfare shkruan, ky tipi eshte bere shume i parashikueshem vetem te nje vrime i bie fyellit. I gjati eshte mavri por kta monabucet dhe lul floklymat qe mbron ky koqja jane me zi. Kshu mer gazetar hajdar qe do tna riciklosh bythqirra te sterprovuar

 9. Edi rama fiton prape ky kari analizon skandalet. Po ku e rrun njeri ktu per skandale mer bole ky popull hajdut sa me shume te vjedhesh aq me shume te respekton

 10. rilinsit e sektit me ne krye gamorin e gjate dhe zevensin e tij plerin bashke me cirkun e mediave jane si shimpanzete:

  i mbyllin syte dhe veshet para fakteve,
  pellasin me sa kane ne koke zhurma te ndryshme per te hequr vemendjen,
  dhe ne fund te gjuajne me mutin e tyre duke u perpjek te te bejne te merresh me te dhe jo me problemin kryesor…

 11. Ore qe Rama eshte nje kokerr hajduti,por habitem qe asnje nuk merret me Meten qe eshte strumbullar i gjithckaje negative.
  Meta na hiqet qe mbron hajdutet dmth kushtetuten.
  20% nuk eshte gje fare,ndoshta Rama ka mesuar nga Fazllici qe jo vetem qe vidhte dhe pastronte parate por merrte pjese dhe ne mbledhjet e qeverise.
  Hiq Ramen hajdut dhe ver Bashen batakci ose Moniqen qe vjedh edhe me breke.
  Me sondazhe Meta del me patrioti por eshte me hajduti.
  Saliu psh asnjehre nuk besonte ne sondazhet kur ishte ne opozite ama kur behej sulltan ,asnjehere nuk besonte.
  Me kujtohet Berisha,kur BBC e morri ne interviste per korrupsionin,gati sa nuk e rrahu redaktoren per sondazhet duke i quajtur fallco.
  Te gjithe kur vijne ne fuqi ja qijne nonen shtetit,e mjelin,e therin dhe e shesin dhe pastaj fajin e ka lopa.
  Asgje te re nuk ka pervec se Bushati ka nderruar shume shpejt krahun.

 12. Pra në praktikë, pas më shumë se një viti udhëtimi në Tiranë dhe bisedimeve me njëri-tjetrin për investime imagjinare që do të bëhen në Shqipëri, sipas të njëjtit prokuror italian që hetoi bandën, ato dështuan totalisht dhe i vetmi “investim” i bërë është një dyqan i vogël për shitjen e rrobave të punës, për të cilin prapë ka pasur konflikte mes ortakëve.

  “Në vitin 2018 investimi “strategjik” i Ndraghetas në Shqipëri “Gallo Albania” sipas bilanceve të publikuara në QKB ka shitur mallra për 5 milionë lekë të reja dhe humbi në fund të atij viti rreth 400 mijë lekë të reja. Ndërsa në vitin 2019 siguroi 4 milionë lekë të ardhura dhe 1.8 milionë lekë humbje.

  Kjo do të thotë që kur biseduan me njëri-tjetrin për mundësi investimi dhe fitime miliardere, të gjithë gënjyen, sepse të gjithë mburreshin se kishin marrëdhënie dhe kontakte për të kryer afera me presidentin, ministra, bashkinë e Tiranës dhe me institucione të tjera që në të vërtetë nuk i kishin. Media opozitare paraqet si mafiozë italianë miliarderë këta njerëz që ndërkohë (sipas përgjimeve) përplasen me njëri-tjetrin se një nga shokët e tyre kishte fjetur në një hotel “tepër të shtrenjtë në Tiranë” dhe planifikonin sjelljen e një Fiat “Panda” të përdorur në Shqipëri si aset të tyre” Mos lexoni te tjeret,por vetem mua bushatin

 13. Mjaft gazetare vetem shiten, por disa gazetare nuk blihen kurre!
  Andi Bushati gjithmone ka qene ne krahun e opozitarit me Pushtetin, ky eshte fakt!
  Asnjehere nuk ka qene pale me pushtetin e Berishes per ato qe kane ndopak memorie. Eshte ne opozite edhe me kete pusht-shtetin e Rames dhe kjo e ben te sulmohet pikerisht nga rilindjotet.
  Ec perpara Bushati, zagaret rilindjote le te lehin!
  Jane ato zagare qe dikur mallkonin Mero Bazen se ishte bolja e Berishes dhe qe sot me urdher partie kopjojne bajgat qe dhjet Mero Baze dhe i shperndajne ngado.
  Sepse Mero Baze ish bolja Berishes sot eshte kurva e Rames

  1. Ja shume OK qe Bushati eshte opozitar i perjetshem , por te jeshe opozitar i perjetshem nuk eshte gjithmone veprim i mire , sidomos ne Shqiperi . Sepse faktet tregojne qe ai qe ka ardh ne pushtet ka dale me maskara se ai qe ishte . Kjo ndosh per faktin se ketu nuk ka rregulla te mirfillta loje dhe mbi te gjitha sepse kryetari i ka te gjithe pushtetet . Me pare duhen cilesore kushtetuese jo rrotacione pushtetesh pa nje target te caktuar . Per meron kurven e gazetes temea nuk po flase se me vjen per te vjelle , por te keshilloj te mos e lexosh kurre . Ai gjithmone ka bere bythlepirsin

 14. Jane ta vetkapur me ze e me figure, me dosje pa fund korrupsioni nga 530 milione Euro si Autostrada e Kombit, 620 milione Euro te CEZ-it, 850 milione dollare te Albpetrolit e ARMO-se, me bllokun 700 000 euro faqja…. me Gerdecin, me… pafundesi aferash korruptive dhe deri narko e human trafiku e ulurasin si ujqer te terbuar kapeni hajdutin.
  A nuk jane keto taktika dhe strategjia tipike te Mafias italiane, latnoamerikane, amerikane … ruse per te ngallosur, baltosur, binjakezuar dhe goditur kundershtaret politike dhe per te futur ne dore edhe pushtetin politik

  1. Mbaji bajgat e Rames ne goje or Ethem bythqir Lalal por mos i dyfisho se do mbysesh vehten oj Gomarica madhore!
   Edhe Edi Rama vete dikur thoshte per 222 milion Euro mbi kosto ne Rrugen e Kombit (tani ka vite qe nuk e permend me) Ha bajgat e Rames dopio rracion or plak kurve ha.

 15. Nuk ka me budalla se ai qe mendon se te gjithe jane budallenj. Taulant Balla eshte shembull tipik i katundarit (ne sensin negativ sepse ta jesh katundar nuk ka asgje te keqe) mashtrues. I ben tthirrje KAPSIT te hetoje se cilat jane lidhjet e Bashes me eurodeputetin mafioz. Le ta zeme se Basha e ka mik shpije njelloj sic ka Balla disa kriminele ordinere. Ne rregull deri ketu. Po pse do ia jepte Bashes 20% si ryshfet kur Basha nuk kishte gje ne dore. Jo se Basha eshte burre i mire, por nuk kishte asgje ne dore? Vetem nje mashtrues i trashe mund te flase ne kete menyre. Pergjimet e antimafias italiane treguan dy gjera qe ne fakt nuk eshte se nuk i dinim ne ketu, por nuk dinim qe i ditkan edhe jashte shtetit. Te gjithe e dinim se tarifa e lejes se ndertimit eshte 20% dhe te gjithe e dinim qe ministrat tane shiten (ne fakt mendonim per me shume se 100 mije euro, por keta qenkan langaraqe). Nese KAPS duhet te hetoje, duhet te jete ky fakt objekti kryesor i hetimit dhe jo te merret me eurdeputete te inkriminuar shoke te Bashes, apo te denuar per droge miq familjare te Balles. Prandaj Balla duhet ta qepe se nuk i ha kush ato qe thote. Edhe tek Arditi ia kishte keputur nje kopaceeee… sikur ka shkuar per studime ne Rumani me leket qe i kishte fituar i jati ne telebingo. Mire qe nuk tha kishte fituar skedinen e totocalcio ne Itali

 16. Fitoi sekti mavi , po pastaj çdo ndodh???????? NJE MUT I MADH
  Fitoi e djathta . po pastaj çdo ndodh ?????????? NJE MUT PAK ME I VOGEL
  PO MUTI PO MUT NGELET O POPULL DELE .
  Kushdo te fitoje po nuk u bene ndryshimet kushtetuese dhe zgjedhore ashtu siç duhet , kushdo qe te vije ne pushtet do mbreteojs si tja det palla . I shikoni qe nuk kane frike nga ligji? Te vetmen frike qe kane e kane nga kriminelet se ligjit i kane bere mutin me kohe . O popull zgjohu , pa ndyshime radikale kushdo te vije ne pushtet ti po ne byth do ta kesh . O ngrihuni ne revolucion kunder gjithe kastes politike 30 vjeçare , o largohuni ose mos hani me mut por vihuni ne rrjesht dhe votojini keto kurva qe po ju perdhunojne mare e prape .

 17. E shikon o i paudhe.
  Ju e keni mendjen vetem te dhuna dhe perdhuna.
  Shumica e shqiptareve jane kunder perdhunimit.
  Rilindasit cdo gje e bejne me deshire, jo me dhunim e perdhunim.
  Prandaj i kane te fituars zgjedhjet.

 18. Vemje Rilindase te spiropalizuara nuk merret mandati i trete keshtu.Sa here qe ju del na i skandal filloni te gjithe ne kor sikur te ishit me buton nga mbrapa, si loder me bateri. Gerdeci, gerdeci, 21 Janari, 21 Janari. Nuk mbulohet muti me shurre dhe ai qe mburret se ka kundershtarin e dobet nuk mund te quhet kurre i forte.

 19. Mjafton të lexojmë lejen dhe konstatohet lehtësisht se dy subjektet që do të kryenin ndërtimin, “Star construction” dhe “Llanaj ndërtim”, e kanë fituar me “mik” lejen e firmosur nga Basha në 2014, pra vetëm 8 muaj para se ky i fundit të mbaronte mandatin. Dy investitorët nuk kanë plotësuar plotësisht kërkesat që kërkon ligji për marrjen e lejes së ndërtimit.

  Leja e firmosur paraprakisht nga Lulzim Basha, më konkretisht në pikën 2 të saj, vendos si detyrë që të plotësohet rrugës: “saktësimi nga subjekti zhvillues projekti i zbatimit i arkitekturës, në lidhje me trajtimin e volumeve arkitektonike dhe fasadave të veçanta me materiale më cilësore”.

  Kjo neglizhencë ndaj dy investitorëve dhe nxitimi për të firmosur lejen e ndërtimit nga Lulzim Basha para se të bëheshin zgjedhjet, ka sjellë sot një konflikt të hapur mes dy biznesmenëve, ku nuk mungoi as përdorimi i armëve

 20. Përgjimet e Antimafias italiane rreth disa bashkpuntorëve të “Ndragetës”, kanë çuar në dorëheqjen e një deputeti të Kazinit në Itali, partisë së djathtë që trashëgoi zemrën e demokristianëve italianë, I njohur në Shqipëri si mik dhe aleat I PD dh emik shtëpie me Tritan Shehun. Para disa vitesh ai është dekoruar dhe nga Preisdenti Ilir Meta.

  Një deputet I tij nën hetim rezultn që është shok I Nard Ndokës dhe paska qenë dhe tek një kongres I tij në Tiranë.

 21. Një realitet që nuk e fsheh dot faktin se ai vërtet mund të jetë babai ideal që kujdeset për fëmijët e vet (dhe duhet thënë që kujdeset goxha mirë, pasi bëjnë një jetë ëndrrash, me vila, shkolla private, pushime jashtë shtetit etj si këto), por është gjithashtu, së paku moralisht, edhe njeriu që ka lënë pa baba të paktën nja tetë fëmijë të tjerë dhe që për të mirat materiale të fëmijëve të vet, në mos ka përgjegjësi, së paku ka heshtur për baballarët e vrarë të këtyre fëmijëve.

  Dhe që vërtet ai mund të shfaqet edhe si bashkëshorti model e besnik, por që në fakt vështirë se mund të thuash se është i tillë, po t’iu referohesh thashethemeve

 22. Kur realiteti nuk perputhet me ato qe do Bushati, fajin e ka realiteti.

  Bushat kari u bo kaq vjet qe krijon furtune ne gote dhe del huq ne cdo anal ize te veten. Per pergjimet, per sondazhet, per vaksinat, per termetin, per rezultatet e zgjedhjeve….

 23. Qaji hallin per skandalet. Ate sondazhet e nxjerrin fitues o koqe kandari qe su poqe asiher. Me kete fakt merru e analizo qysh e pse ku popull kokcepsh voton perhere me te fortin e mos bej analiza dylekshe inati Hajdar burr

 24. Përfundimisht, ndërsa sot opozita fajëson pa prova qeverinë si e lidhur me krimin, qeveria e djeshme i priste në zyrë dhe u jepte kontrata të majme përfaqësuesve të Ndraghettas.

  Personat dhe subjektet kyç në këtë aferë janë pesë.

  1. Lorenzo Casa. Eurodeputet. I arrestuar për lidhje mafioze, i dënuar për korrupsion për favorizimin e ANAS në një tender.

  2. Giovan Battista Papello. CEO i ANAS. I dënuar për korrupsion dhe mashtrim financiar. I përfolur për lidhje mafioze. I pritur me nderimet më të mëdha në zyrën e Berishës në vitin 2006.

  3. ANAS. Kompania e provuar për korrupsion dhe lidhje mafioze, të cilës iu dhanë korridoret kryesore të rrugëve në Shqipëri.

  4. Sali Berisha. Ish-Kryeministri që priti me të gjithë nderimet Papellon në zyrën e tij në 24 shkurt 2006.

  5. Lulzim Basha. Asokohe Ministër Transporti, i pranishëm në takim dhe i gatshëm të lehtësonte depërtimin e ANAS në çdo aks të rëndësishëm të vendit, përfshirë edhe Portin e Durrësit.

 25. Pas c’do skandali te dhjaksve te tij, hidhet perpjete Edi Rama dhe i ben avokatine. Pastaj kur skandali plas sheshit, e terheq ate bythen e dale jashte.

  1- “Jane avione per sperkatje mushkonjash” – tha ahere Rama, por kur ra avioni deng me droge ne Divjake fshehu bythen.
  ( Transport droge me avione eshte rasti unikal ne Europe dhe vetem Eskobari ne Kolumbi ka realizuar)
  2- “Jane shpifje qe synojne te godasin ministrin me te suksesshem te qeverise”
  – tha Rama kur dolen pergjimet e Habilajve, por u dertyru ti lepije ato rrenat dhe ta largoje Saje Qorrin kurven e preherit te tij diten dhe Habilajve naten
  3- “Jane fantazi” tha Rama kur u fol per perpunim te droges ne Shqiperine rilindjote, por pastaj gjermanet raportojne Laboratorin e droges ne Xibrrake dhe detyrohet te dergoje policine atje, duke kapur brenda nipcen e Enver bajges
  (Laborator droge prap rast unikal ne Europe, i ndodhur vetem ne Perandorine Eskobar)
  “Kam paditur per shpifje gazetarin e BILD Peter Tilde” u mburr Rama publikisht, por me bisht nder shale mbeti kur u zbulua se nuk kish kurrfare padie per gazeten qe botoi bisedat skandaloze te zullapeve te tij deputete me shefa policie.
  …per te mos u zgjatur me, Rama u mburr se nuk ka kurrfare gjobe nderkombetare per rastin Beketti, por tashme ka nisur levrimi i 120 milion Eurove qe Shqiperia e shqiptaret paguajne per marrezi te gallofit Surrelit.

  Keshtu e ka Rama, e mbron pastaj e shet skandalin te tjeret. “Tahiri” nisi me pergjime, edhe tani pergjimet kane nisur te flasin…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu