• |
ide | kryesore

“Je gjithnjë ti Maresca. Edhe në Var je gjithnjë ti, bravo”: skualifikim shembullor për Conte, për fyerje ndaj arbitrit

-Instant, Sport

Barazimi kundër Udineses mund të ketë pasoja shumë të rënda për Inter. Jo vetëm një mundësi e humbur për të shkuar në krye të renditjes, duke u bërë kampione dimri, por edhe një skualifikim shembullor për Antonio Conte. Trajneri i zikaltërve, në fakt, ishte protagonist, negativisht, i protestave të ashpra për mungesën e kohës shtesë. Conte e humbi kontrollin duke bërtitur: “Gjithmonë je ti Maresca eh. Gjithmonë ti. Edhe në VAR, gjithmonë je ti. Bravo Maresca”. Fjalët i kushtuan përjashtimin e, pas tij, edhe Lele Oriali. Kështu, ka pritshmëri për raportin e Gjykatësit Sportiv nesër, por është e sigurt që skualifikimi do të vijë dhe sigurisht nuk do të jetë i butë.


Frazat e artikuluara nga Conte i referohet me saktësi një episodi: Inter-Parma 2-2 në 31 tetor kur, në VAR, arbitri nuk raportoi një mbajtje në zonë të Balogh kundër Perisic. Duke u kthyer në ndeshjen kundër Udinese të Gotto, në sallën e shtypit trajneri salentin ndryshoi drejtim, duke shpjeguar: “Mund të jepej një shtesë pak më e madhe. Protestova për rikuperimin dhe gjyqtari më paralajmëroi – dhe pastaj përjashtoi. Nuk ishim dakord për këtë. Katër minuta më dukej pak, arbitri duhet të marrë vendimet e tij dhe ne duhet t’i pranojmë ato edhe nëse nuk jemi dakord”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu