• |
ide | kryesore

Flet Fatos Nano/ Momenti i vështirë si kryeministër kur më lanë vetëm

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

“Në thelb është e vërtetë që një drejtues ështe vetem ne vendime te mëdha. Sepse Kryeministri ose drejtuesi i një mazhorance qeverisëse ka barrën dhe peshën e sëpatës së fundit. Sado të konsultohesh, sado të jesh i hapur për të dëgjuar mendimet e të tjerëve, goditjen e fundit do ta japësh vetë.


Ndërkohë, askush nga të tjerët, veçanërisht në kushtet e një shoqërie tradicionale siç kemi qenë ne, nuk e ka përgjegjësinë për të qenë këmbëngulës që ai e ka gjetur zgjidhjen e vërtetë. Nuk është këmbëngulës sepse nuk e ndjen përgjegjësinë e liderit. Prandaj në momentet e fundit duhet ta ndash vetë thellësinë e veprimit, gjerësinë e shtrirjes dhe impaktin duke përfshirë dhe të pakënaqurit që do krijosh afër teje.


Domethënë unë praktikisht kam qenë në zyrën e Kryeministrit të Shqipërisë deri në 2005, pothuajse çdo 4 vjet. Që do të thotë 2-3 herët e para unë nuk kam arritur të shpalos programin. Ishin kohë emergjencash, ishin konflikte të nxitura nga palët politike, opozita ishte shumë pak operuese, ishte agresive, dhe mua më duhej të zhvendosesha nga kontrolli i një përpjekje për të shpërthyer burgun e Tiranës, siç ndodhi në Mars ’98, tek ndjekja e situatës në brigadën ushtarake të Shkodrës ku kishin sulmuar për të rrëmbyer armët, për të vjedhur armët. Dhe do thuash kur ngele vetëm?

Në momentin që unë dhe Ndre Legisi, që ishte Sekretar i Shtetit, po komunikonim pandërprerë telefonikisht për evolucionin e situatës dhe masat që duhet të merrnim, ishte e nevojshme të prisnim sepse Forca e Ndërhyrjes së Shpejtë ishin në Shkodër dhe u duheshin 2 orë që të vinin nga Shkodra në Tiranë dhe midis tyre ishin specialistë që e njihnin planimetrinë e burgut, kishin hyrë nga sipër, dinin ta kontrollonin situatën në revoltë etj.

Nga ora 9 e asaj mbrëmje, në një nga telefonatat me Ndrekën, më thotë Neritani iku, ministri. Si iku, i them unë? Më dorëzoi telefonin dhe më tha ika unë se ra shteti. Dhe iku vërtetë! Iku në shtëpi. Dhe unë vazhdova me Ndrekën deri sa me ndihmën e radio Kohës e Arian Çanit, bëmë një fushatë diversioni pozitiv në mesin e të rebeluarëve, dhe i ndamë shapin nga sheqeri. Arritëm ta kontrollonim deri sa u kthyen forcat speciale nga Shkodra. Dhe sa kisha rënë të fle në 5 të mëngjesit, më merr ministri Neritani dhe më thotë e zgjidhëm ne situatën. Në raste të tilla ngelesh vetëm. Sepse niveli i përgjegjësisë që i takon Kryeministrit, nuk e merr askush tjetër. – tha Nano në emisionin “Opinion”. ©LAPSI.al

12 Comments

 1. Prap erdhe o pidhrobsh.
  Ca do vjedhesh prap? Nuk i paske prere thonjte o shoku i ndreq legenit? Yt te qifte kina nonen, bir spiuni.

 2. Rrefim qe kuterbon era myk,si myku I mbledhur rreth buzeve. Kujt I duhen keto shfaqje fantazmash,kush po e nxjerr nga varri kete kufome?! Per cfare arsyesh?!… Per cfare interesash te mbrapshta? Avokati Robert Camcakizi I vjen ne ndihme Thonj-paprerit!!!!…..

 3. O AS ironiku mund te thuash dicka per tos jevgun, apo e ke xhan? Ndoshta te ka pelqyer, cun garip ky tosi, pidh some. Kush rri me kurven kurve eshte. Legena burra.

 4. Talibanet u prishnin ne breke kur prijsi uluriste Fatos Nana gjej brime ku te futesh….
  Nji kshu si tani nuk lejshin gjo pa thone.
  Masanej e hongren mutin e vet, se prijsi e boni burre te mire bile donte me e vu dhe president.

 5. Erdhi ky bixhos xhiu, ky i degjeneruari ky qe tha me ka shkerdhyer gruan Gramoz Ruci, po kshu jane rraca e kuqe shjerdhejn familjet e njeri tjetrit dhe pastaj marin nga nje post dhe e fikin muhabetin.💩🙈

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu