• |
ide | kryesore

Nano: Berisha firmosi personalisht arrestimin tim

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Në vitin 1993, Fatos Nano në cilësinë e kryetarit të opozitës në atë kohë nën drejtimin e PS, u arrestua për akuzat e korrupsionit. Ende sot e kësaj dite, Nano fajëson Sali Berishën për burgosjen e tij.


Në një intervistë për emisionin Opinion në Tv Klan, Nano ka akuzuar direkt Berishën duke thënë se është marrë personalisht me burgosjen e tij. Fatos Nano e konsideron Sali Berishën në fillimet e tij si një intelektual kur hyri në politikë, e që më pas u bë politikan, ose siç e konsideron ai “kafshë politike”.


Duke komentuar ngjarjen e 21 Janarit 2011 në bulevardin Dëshmorët e Kombit, Fatos Nano thotë se pas këtij momenti, Sali Berisha pushoi së qeni edhe politikan.

“Do përpiqem të jem i drejtë dhe i sinqertë. Sali Berisha hyri në politikë si intelektual. Pra, intelektual humanist, mjek kardiolog. Në momentin që mori drejtimin e PD, ai u bë politikan. E them këtë gjë sepse intelektuali dhe politikani me kalimin e kohës i lënë vendin njëri-tjetrit. Janë të rralla rastet kur politikani mbetet aq intelektual sa duhet. Më pas ai ka mbikëqyrur që nga idea e parë që hodhi vetë deri në realizim, deri në atëherë kur ra shteti në ’97, burgosjen dhe mbajtjen time në burg. Është marrë ‘in persona’ me këtë gjë.

Berisha thotë shumë gjëra për shumë gjëra, përfshirë dhe 21 Janarin, por unë kam të dhënat e kohës, të dhëna nga njerëzit që kanë qenë dëshmitar në zyrën e tij kur ai është marrë ‘in persona’ me mbajtjen time në burg. Dhe me burgosjen e liderit të opozitës, ai u kthye në kafshë politike. Politikanët janë kafshë politike. Dhe kur marrin vendime të tilla nuk mund të mos u thuash kafshë politike.

Në 21 Janar, ai mbikëqyri, drejtoi dhe u përpoq të mbulonte vrasjen e 4 njerëzve të pafajshëm përballë një proteste masive popullore. Janë të njohura nga shumë njerëz faktet për këtë gjë dhe veçanërisht sjellja e Berishës përballë fakteve. Dhe unë jam i detyruar të them që në 21 Janar 2011, Sali Berisha pushoi së qeni politikan dhe mbeti pjesa tjetër…. që po e dëshmon tani me qytetarin dixhital” – tha Nano.

23 Comments

 1. Kurre Nano nuk eshte dukur me i vockel, me meskin, dukshem dhe pa dorashka sherbetor alla

  spiropalce i KM-se, deri ne shperfytyrim. Me te vertete me erdhi keq per nivelin ku

  kishte rene ish-kryeministri im edhe pse nuk e votova kurre.

 2. Turp, sharlatan , e mora me thonj te paprere nga Parisi.., sot fole ndryshe etj ske faj ta beri djalin drejtor..,, si perfundim ngele si gjithnje sharlatan por tani ishe tere peshtyme kur flisje!

  1. sa i ceket je ne mendime o Lani, cuni Nanos eshte biznesmen qe e njeh e tere Tirana (pavaresisht se parate vijne nga i ati) e drejtorllekun e ka sa per emer

   1. Quhesh businessman atehere kur ngre nje kompania dhe e mban me djerse. Te harxhosh parate e droges se babes per te mbajtur nje lavatrice riciklimi , nuk eshte ndonje aktivitet i madh biznesi!

 3. Turp, sharlatan , e mora me thonj te paprere nga Parisi.., sot fole ndryshe etj ske faj ta beri djalin drejtor..,, si perfundim ngele si gjithnje sharlatan por tani ishe tere peshtyme kur flisje!

 4. Per te vjedhur nuk ke shok vjedhjen e pronave dhe shitjet e vendeve te punes e drejtorve ti e aplikove i pari .megjithat nuk te takonte te beje burk mendoi sot .se po te kishje futur dhe ti 2 a 3 ministra nga saliu shqiperia do ishte me tjeter .ik o kumarxhi se sot i more nje dore te mir nga edua .
  Te fala mozit nga tepelena ai ta dha hakun

 5. Te mblidhen te gjithe kryeqelbesirat per te mbajtur kryemafiozin ne pushtet, per tu bere NJE CIK PRESIDENT keta jane qelbesirat me ideale hajduterie

 6. Gabimi tjeter I berishes no pa qellim, te firmoste burgosjen e dyte ne 2005, ose te te syrgjynoste si Gruevski per 1000 vese e hajduteri qe u ligjeruan. Pa folur per plehren qe e promovove minister kulture dhe kryebashkiak. Ti je permbledhja e 7 mekateve gjithashtu, arrogant ne ekstrem dhe pa pike dinjiteti.

 7. Fajin e ka Fevziu qe interviston keto gerdalla politike qe duhet te ishin ne burg.

  Berisha fut ne burg Nanon, jep urdher per ta vrare ne ’97, e akuzon me vone per vrasjen e Hajdarit, pajtohet dhe me vone kerkon ta beje president ne kuriz te Bamir Topit.
  Nano futet ne burg nga Berisha, merr pushtetin dhe ia fut vrapit per ne Maqedoni kur Berisha beri puc shteti, e kthen vjedhjen ne sistem, le gruan dhe merr ate kurven e Selanikut. I ben dhurate pushtetin Berishes edhe pse ky kishte 97n ne kurriz.

  Kerma qe mbajne pergjegjesine kryesore per tranzicionin e tejzgjatur shqiptar. Vetem se Berisha si malok qe eshte akoma tenton pushtetin me ane te Lul Kllufit. E mer Namik Hoti paske qene profet.

 8. Hahahahahah Nano qe e njifte sistemin nga brenda dhe rebelohej doli i majte, Berisha imitues dhe i verbuar nga adhurimi per Enver Hoxhen i djathte. Politike Made in Albania. Te zgjidhet per pape ndonje shqiptar prit kur tfilloj te falet 5 here ne xhami.

 9. O Tos, kisha pak repekt per ty por me kete sherbim prej rilindsi ne pension qe bere duke u jargavitur sonte, u tregove burre kurv.

  Uroj te kesh mare nje 50,000.00 eurosh te pakten,ti lesh kazinove te Vienes o pleh.

 10. Qe Berisha e plasi ne burg Nanon nuk ka qen ne Tepelene qe nuk e di,
  Qe Berisha futi ne burg gjithe shqiperine ,nuk ka hajvan emigracioni qe nuk e di.
  Qe Nano nuk qeveriste por bridhte jashte shqipewrise 3 dite ne jave,nuk ka hajdur qe nuk e di.
  Qe Nano ja shiti Berishes pushtetin(ndoshta e ndjente vehten fajtor per burgun) edhe kete e dine te gjitha kurvat.
  Ajo qe te ben pershtypje eshte se Nano asnjehere nuk flet per popullin qe ka perfaqesuar por flet sikur i jati ja ka lene trashegim pushtetin.
  Asnje politikan nuk besohet,te gjithe genjejne.

 11. Jam ne nje mendje me Nanon qe Berisha e ka ves te ndikoj ne çdo gje dhe ja arrin te imponoj vullnetin e tij ( kafshe politike e bukur kjo gjetje)Por ti je nje kokra e hajdutit, pijanecit e dembelit. E kishe hak burgun, por jo ate burg qe ta imponoi Berisha. Por nje denim e dhene nga drejtesia e cila dhe sot nuk ekziston.

 12. Nano arriti te jape modelin e peshtirosjes. I paguar . Haram leket e popullit. Kancer t’u befshin. Ore bytheqire e ke pas hak burgu…

 13. FATOS NANO QE ESHTE FSHEHUR DISA VITE SI STRUCI E NCORI KOKEN SULMOJ FORT BERISHEN JO POLITIKISHT POR PERSONALISHT KY STRUC SI KA ARRITU TA MBAJ NE MBRENDESI KAQ VITE KETE MLLEF SA GJYNA PATERICA E EDI RAMES NJESOJ SI BILL KLINTON I LEWISKIT DHE OBAMA I MISHELIT NE AMERIK ……………………BERISHES TI H……M…. MOS E NXJERR FRIKEN NGA AI PERSON AI ESHTE DHE DO NGELET NJI 1 JO SITI QE KE MBYTUR ME MIJRA VETA ME SKAFET E GJINUSHIT NE DETET SHQIPTARE DHE ITALANE MLIT TE ZI DHE GREQI ME SKAFET THOJE MBREME OPOZITA DROG-DROG -DROG PO DOGE ESHTE MBUSHUER SHQIPERIA E TERA DHE KY ORGJISTI I SOTEM I LIROJ SKAFET E EMIGRANTEVE ME TRAFIKANT.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu